Ako dokáže udržať a kolísať bábätko deväť mesiacov, popritom sa zväčšovať a pomaličky trénovať na pôrod. Ako dokáže rozoznať kedy má „otvárať krček a kedy už tlačiť“? Ako dokáže previesť všetky dobroty z nášho tela do tela dieťatka? Odkiaľ vie, ako sa „pečie“ plodový koláč?
Je jedinečná. Dokáže ešte omnoho viac, ale dnes sa pozrieme na chvíle, kedy sa jej nedarí. Sú aj mamy, ktorým sa po pôrode maternica akosi nechce vrátiť do pôvodného stavu.
Upozorňujem však, že rady v nasledujúcich riadkoch nenahradia pohľad lekárov. Môžu však jednoducho, bez následkov a bezbolestne napomôcť.
Myslite na to, že napriek dokonalosti prírody je proces zavinovania zdĺhavý. Počas tehotenstva mala maternica cca 1 kg, a najneskôr do konca šestonedelia by sa mala zmenšiť na cca 80g.
Jej vrchol (fundus), by už po približne 10 dňoch od pôrodu nemal byť zvonka hmatateľný, pretože celá klesne naspäť na svoje pôvodné miesto. Hormóny napomáhajú svalovým vláknam zmenšovať sa. Nuž a niekedy im môžeme či musíme pomôcť.
Thinkstock (1) Dojčenie Úplne najlepším prostriedkom je časté prisávanie – dojčenie dieťatka . Pre mamičky, ktoré z akýchkoľvek dôvodov so svojim bábätkom nemôžu byť, je náhradou aspoň stimulácia bradaviek . Kontakt s nimi totiž spúšťa tvorbu hormónu oxytocínu, ktorý pomáha pri zavinovaní maternice – čím častejšie, tým lepšie…
Niekedy môžete pociťovať silné bolesti v podbrušku, sťahy pripomínajúce menštruačné . Objavujú sa hlavne počas dojčenia. Viacrodičky (ako uvádzajú) to obvykle viac bolí, ale nie je to pravidlom… Skúste, okrem iného i relaxačné cvičenia a dýchanie. Prežili ste pôrod, toto už bude malina ;-).
(2) Teplo Ďalším dôležitým momentom je teplo. Keď prídete z pôrodnice domov, pokúste sa udržiavať maternicu v teple napríklad termoforom, dať si „ľadvinový pás“ alebo ovinúť celú panvu a bruško šálom… Napomáha to zavinovaniu a teplo pôsobí aj analgeticky, proti bolesti… Aj počas dojčenia môžete mať termofor na brušku…
(3) Tlak na brucho Tlak na brucho je na zavinovanie maternice tiež účinný. Doteraz vás v niektorých pôrodniciach budú inštruovať, že si máte tesne po pôrode pritláčať bruško (netreba, stačí tam mať bábätko a zrealizovať samoprisatie ). A neskôr, aspoň prvé dni, kým nemáte naliate prsia veľmi pomáha ležanie na bruchu. .. Okrem iného to odľahčí aj prípadne poranenú hrádzu… Môžete si pod brucho vložiť i vankúš…
Thinkstock (4) Pravidelné močenie Veľmi dôležité na správne zavinovanie maternice je pravidelné močenie … Plný močový mechúr jej bráni zavinovať sa , treba jej „urobiť“ miesto. Taktiež to potom menej bolí, keď má miesta viac… Mimochodom, ak ste ešte v pôrodnici, hlavne pred vyšetrením sa treba ísť vycikať, lebo plný močový mechúr môže spôsobiť, že je „zlý nález“, skresliť skutočnosť.
(5) Masáž Ďalším spôsobom je masáž maternicového vrcholu – fundu – môže vás to naučiť pôrodná asistentka a môžete si to potom robiť i sama. V knihe Zdravé těhotenství přirozený porod nájdete návod na masáž, ktorú si môžete urobiť i sama: hviezdicovito v smere hodinových ručičiek od pupka smerom akoby von, alebo krúživé pohyby cez bruško – vždy v smere hodinových ručičiek.
(6) Bylinkové čaje Ingeborg Stadelmann odporúča i bylinky , ktoré zavinovaniu maternice pomáhajú. Urobte si teda čaj z alchemilky (kontryhelu) alebo malinových listov .
(7) Aromaterapia Na internete okrem iného nájdete i množstvo špeciálne pripravených olejov na túto situáciu. Ak sa zaoberáte aromoterapiou , už spomínaná kniha vám ponúka návod: Olej na masáž bruška , na lepšie zavinovanie maternice: do rastlinného oleja z jojoby alebo z obilných klíčkov (aj iného ak nemáte práve tieto) si kvapnete éterické oleje: klementínku, geránium, cyprus, borievku a myší chvost… touto zmesou si natierajte bruško niekoľkokrát denne. Riedenie si nájdite v odbornej literatúre a skúste.
A ešte jedna dôležitá rada od Ingeborg Stadelmann: „Dôležité je včas rozoznať prvé príznaky, aby ste mohli k liečbe využiť prírodné metódy.“ A ja dodávam: všetky v tomto článku spomínané môžete využiť i preventívne…
Krásne šestonedelie a veľa radosti s bábätkami…
Loading...