ŠestonedeliePopôrodné problémy

Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka

 Silvia Hanová   09.08.2022   0

Štúdia University of Maryland School of Public Health priniesla zaujímavé výsledky, pokiaľ ide o dĺžku materskej dovolenky a rizikom vzniku postnatálnej depresie, ktorá postihuje niektoré ženy po pôrode.

Shutterstock

 

Jedna z autoriek štúdie, Dr. Rada K. Daghter, uviedla, že v USA, kde nepoznajú inštitút platenej materskej dovolenky, sa väčšina žien vracia do práce už v období troch mesiacov od pôrodu.

Výsledky výskumu však odhalili, že u žien, ktoré sa začlenili do pracovného procesu skôr, ako ich dieťa dovŕšilo 6 mesiacov, sa vyskytli symptómy naznačujúce vyššie riziko vzniku popôrodnej depresie.

Až 13 % matiek môže trpieť popôrodnou depresiou

Štúdia profesorky Daghter zistila, že prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie. Uvedené stavy sprevádzali symptómy podobné klinickej depresii.

Táto štúdia bola prvou, ktorá sa zaoberala vzťahom medzi dĺžkou trvania materskej dovolenky a príznakmi depresie u matiek počas prvého roka po narodení ich dieťaťa.

Výskum využil aj údaje zhromaždené profesorkou Dr. Patríciou McGovern z University of Minnesota School of Public Health.

Čím dlhšia materská, tým menej depresívnych stavov

Dr. McGovern skúmala počas prvého roka po pôrode 800 žien v americkom štáte Minnesota.

V štúdii sa zamerala najmä na získanie údajov o depresívnych príznakoch, psychickom a fyzickom zdraví oslovených matiek, ktoré následne rozdelila do obdobia 6 týždňov, 12 týždňov, 6 mesiacov a 12 mesiacov od narodenia ich dieťaťa.

Shutterstock

 

Výsledky skúmania ukázali, že ženy, ktoré boli na materskej dovolenke v období 6 týždňov, 12 týždňov a 6 mesiacov po pôrode, mali zreteľne nižšie depresívne skóre v porovnaní s tými, ktoré sa v sledovanom vrátili do práce.

Štúdia tiež odhalila, že približne 7 % respondentiek sa vrátilo do práce v období 6 týždňov po pôrode v porovnaní so 46 %, ktoré začali pracovať 12 týždňov od narodenia dieťaťa. Šesťmesačnú dovolenku s novorodencom si doprialo až 87 % oslovených matiek.

Na Slovensku príde depresia až po rodičovskej

Na Slovensku trvá platená materská dovolenka 34 týždňov, ak sa žene narodia dvojičky alebo viacerčatá, môže byť doma 43 týždňov.

Väčšina žien po materskej dovolenke ostáva doma, až kým dieťa nedovŕši 3 roky, častokrát to však „prekombinujú“ ďalšou materskou a z pracovného kolotoča vypadnú na niekoľko rokov.

Znovu sa zamestnať býva silnou záťažou na psychiku, ibaže tu už nehovoríme o popôrodnej depresii... ale o bežnom živote na Slovensku.

Zdroj: umdrightnow.umd.edu

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised