Pupočná šnúra – aký to zázrak. Spája nás s mamou kým sme u nej v brušku, spája naše deti s nami, kým sú na návšteve u nás. Tepe v ňom krv, prináša dieťaťu živiny ale i „naše pocity“. Je krátky i dlhý… hmmm, vedela by som zasvätiť život štúdiu pupočnej šnúry.
Ale dnes tak zľahka – možno i vy poznáte zopár povier, ktoré sa práve pupočníka týkajú. Ak nie, pozrite sa na ne spolu so mnou. Skôr než začneme, chcem pripomenúť, že mám vo veľkej úcte ľudové tradície, skúsenosti starých mám a všetky tie veci. Ale občas… občas ma pobavia 😉
Odložiť?
Asi najznámejšou poverou je, že pupočník treba odložiť, pretože potom dieťatku prináša šťastie. Nuž, my v našich podmienkach si môžeme odložiť akurát ten kúsok, ktorý drobcovi odpadne.
Ale odporúčam vám prečítať si knihu Pôrod doma od Jany Doležalovej. Tam sa o pupočnej šnúre dozviete i ďalšie zaujímavé veci. Alebo v našom článku o lotosovom pôrode .
Slivka na odpadnutie
Ak dáte nad pupočný pahýľ slivku, lepšie odpadne. Tak veru priznávam, že s týmto skúsenosť nemám. Jeden môj syn bol neustále dezinfikovaný a púdrovaný a pupočník mu odpadol na 14. deň po pôrode. Nad slivkami som neuvažovala.
Druhému ho odfaklili v pôrodnici lapisom bez môjho vedomia, svedomia a súhlasu. Slivku som mala chuť dať si ja, keď som to zistila! Ale nebránim sa vašim skúsenostiam – sem s nimi. Slivky, jabĺčka či iné ovocie?
Zatočiť?
Keď pupočný pahýľ odpadne, treba s ním trikrát zatočiť dieťati nad hlavou – potom bude šikovné. No keď len to… takýto rituál hádam zvládne každá z nás. Tak šup šup, nech sme chytrý národ… 😉
Prehodiť?
A pozor, ešte ho nevyhadzujte – Ak si totiž šesťročné dieťa prehodí cez hlavu svoj pupočník, bude mať rovné zuby. No, zubári traste sa. 😉 Už žiadne strojčeky nepotrebujeme.
Myslíte, že keby sa čiste náhodou ešte našiel ten môj pupočník a teraz by som si ho prehodila, zmizla by mi tá medzierka medzi zubami???
Schovať všetky šnúry
Pupočné šnúry všetkých detí treba schovať spoločne, aby aj v dospelosti držali spolu. Hm, veru, najmä keď ich nájdu pri rozoberaní si dedičstva. To by mohla byť motivácia…
Na vysoký strom
Ak pupočník zavesíte na vysoký strom, vaše dieťa dosiahne v dospelosti vysoké hodnosti. Dúfam, že to nemyslia iba v štátnej službe.
Určite pri treťom porozmýšľam, či mu takto nezabezpečím nejaký výnosný post. Ak máte veľké ambície, možno by stálo za to pouvažovať o presťahovaní na americký kontinent. Pokiaľ viem, u nás sekvoje nerastu.
Každých sedem rokov
Ak nemáte v okolí ani topole, treba dať pupočník do krabičky a každých sedem rokov kontrolovať. Podľa toho aké začiatočné písmenko bude naznačovať – môžete hádať, čím dieťa v dospelosti bude.
Uvediem konkrétny príklad – ak naznačuje R, môže byť – riaditeľ, robotník, režisér, referent letiskovej prevádzky, rušňovodič, retušér alebo reštaurátor… alebo… no asi to nechám tak a budem skúmať iné znaky.
Zauzliť a rozviazať
Pupočný pahýľ treba odložiť a keď pôjde dieťa do školy, dá sa mu rozviazať. Ak sa mu to podarí, bude sa dobre učiť. Tak teraz mi to nie je celkom jasné. Mám ho zauzliť po narodení? Alebo pred „skúškou“?
A keď ho zauzlím, nespôsobím potomkovi problémy? A keď ho rozviaže, bude zdatný na cvičenia jemnej motoriky? Alebo na manuálne práce? Alebo – aha, na hlavolamy… Hm, hm, hmmm…
Na vydaj
No a na záver som si nechala chuťovku. Ak odložíte pupočník svojej dcére, prinesie jej ženícha. Tomu chlapcovi, ktorý sa jej bude páčiť, má dať do nápoja roztlčený prášok z pupočníka. Brrrrrr. 😉
Táákže, z toho všetkého mi vyplýva,
že ak sa bude dať, svojmu ďalšiemu dieťatku pupočník odložím. Veď za to nič nedám a čo keby… A to ostatné? To asi radšej nechám na osud a potomka samotného… A samozrejme na kvalitnú výchovu, lásku a radosť zo spoločného života ;-).
Loading...