ŠestonedelieNovorodenec

Najobľúbenejšie mená roku 2018? Prvenstvo stále drží Sofia a Jakub

 Marcela Beňová   18.12.2018   0

Mená novorodeniatok už dávno neovplyvňuje len tradícia a rodinné zvyky. Čoraz častejšie sa k slovu dostáva vkus rodičov a samozrejme móda.

Tá už niekoľko rokov ovláda slovenské rebríčky najčastejšie vybraných mien pre bábätká. 

shutterstock

 

Čas od času sa do rebríčka top mien dostane aj tradičné meno, ktoré „slávi návrat“ a rodičia si ho opäť začínajú v kalendári všímať.

Napriek tomu však veríme, že vás prvá desiatka dievčenských a chlapčenských mien príliš neprekvapí.

Najobľúbenejšie dievčenské mená v roku 2018

1. Sofia

2. Ema

3. Nina

4. Viktória

5. Natália

6. Eliška

7. Nela 

8. Tamara

9. Laura 

10. Hana

Prvé miesto rovnako ako minulý rok patrí menu Sofia. To si na Slovensku medzi mamičkami drží už niekoľko rokov veľkú obľubu, na prvom mieste sa umiestnilo aj minulý rok.

Rovnako ako Ema, Ninka, Viktorka či Nelka, ktoré rodičia volia tak často ako v minulých rokoch. Veľmi obľúbená zostáva aj Natália a Laura.

Oproti minulému roku si v počte takto pomenovaných dievčatiek polepšila Tamara, ktorá sa vlani umiestnila na desiatom mieste, no tento rok postúpila na ôsmu priečku.

Naopak, z prvej desiatky vypadla Kristínka. Novinkou medzi najobľúbenejšími menami je Hana, ktorá bola v minulosti veľmi používaná a dnes sa vracia medzi módne mená. 

shutterstock

 

Favoritom je stále Jakub

Najobľúbenejšie chlapčenské mená v roku 2018

1. Jakub

2. Adam

3. Michal 

4. Samuel

5. Tomáš

6. Filip

7. Matej

8. Martin

9. Oliver

10. Lukáš

Dvojica Jakub a Adam zostáva na prvej a druhej priečke najčastejšie vyberaných mien pre chlapcov. Rovnako ako Michal a Samuel, ktorí si oproti minulému roku len vymenili tretiu a štvrtú priečku.

Všetky ostatné mená si udržali svoju obľubu, zmenilo sa len ich poradie. Staronovým víťazom v prvej desiatke je meno Lukáš, ktoré nahradilo obľúbeného Matúša.

Až na Olivera ide o mená s kresťanskou tradíciou, ktoré boli na Slovensku obľúbené aj v minulosti o po vlne menej módnych mien ako Sebastián, Tadeáš či Timotej sa opäť vracajú na výslnie.

Tým sa líšia od najobľúbenejších dievčenských mien, ktoré u nás tradíciu zvyčajne nemajú. U mamičiek a ockov teda nad klasickými slovenskými menami vyhráva elegancia a inšpirácia predovšetkým knižnými menami.

Tento rok sa medzi menami novorodencov neobjavili ani netradičné či cudzokrajné mená, výnimkou bola Feriha, ktorou sa niektoré mamičky inšpirovali v obľúbenom tureckom seriáli.

Ako je to vo svete?

U našich susedov vládnu podobné mená ako na Slovensku. Rodičia si najviac obľúbili Elišku a medzi chlapčenskými menami Jakuba, rovnako ako aj u nás.

Obľúbená je tam aj Sofia, ktorá obsadila tretiu priečku. Okrem nej by ste v prvej desiatke našli aj Natáliu, Viktóriu a Emu. Narozdiel od našej Hanky si mamičky obľúbili meno Anna, ktoré obsadilo druhú pozíciu. 

V prvej desiatke tiež nájdete Terezku, Adelku a Kristínku. Druhé miesto medzi chlapčenskými menami získal Ján. Českí rodičia si rovnako ako tí slovenskí obľúbili aj Mateja, Filipa a Adama.

Do prvej desiatky sa u našich susedov prebojoval aj Dominik, Tomáš, Ondrej a Matyáš, z tradičných českých mien v nej nájdete Vojtecha. 

Svetové prvenstvo vo výbere dosiahla tento rok Olívia, najobľúbenejším chlapčenských menom sa stal Atticus. Meno obľúbené predovšetkým v Spojených štátoch je inšpirované americkou klasikou Nezabíjajte vtáčika.

Medzi menami, ktoré si vo svete volili rodičia najčastejšie, nájdete aj Amaru, Islu, Charlotte či Penelope, z chlapčenských zas ovláda priečku Jasper, Jack a Henry.

A aké z módnych mien zaujalo tento rok vás, mamičky?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised