ŠestonedelieNovorodenec

Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy

 Marcela Beňová   21.05.2019   0

Niekto sa otcovstva bojí, iný pochybuje. V hre je budúcnosť rodiny, financie aj roky výchovy dieťaťa. DNA testy si dnes vďaka internetu a viacerým firmám, ktoré ich ponúkajú, môžete urobiť aj doma.

Mnohí otcovia tak urobia aj bez vedomia matky dieťaťa. Eticky sporné? Možno. Veľa záleží od dôvodov na strane žiadateľa.

shutterstock

 

Dôvodov na testy DNA je viac

Tradičnú predstavu o DNA testoch nám vytvárajú predovšetkým americké filmy – vlas z detského svetríka a podozrenie, že roztomilé kamarátkino dieťa by mohlo byť moje. Nie je to však celkom tak.

O anonymné DNA testy je záujem predovšetkým u mužov. Jedna zahraničná firma však uviedla, že podľa štatistík si takéto testovanie vyžiadajú aj ženy, a to až v 40% prípadoch.

 

Najčastejšie dôvodya test DNA

• zapretie otcovstva

• neistota v určení otcovstva

• podozrenie zo zámeny detí

• dedičstvo

• určovanie otcovstva po rokoch, potvrdenie rodinných väzieb

• vzťahové problémy, rozvodové riešenie, žiarlivosť

• strach z prenosu genetickej poruchy

Ak máme dôvod na pochybnosť

Najčastejším dôvodom na testovanie DNA dieťaťa, či už zo strany otca alebo matky, je otázka biologického otcovstva.

Otcom síce robí predovšetkým starostlivosť o dieťa a vzťah, ale príroda vie byť v niektorých prípadoch nemilosrdná. Svoje o tom vie aj mamička Viktória.

shutterstock

 

„Keď sme boli so snúbencom pár mesiacov rozídení, mal krátky vzťah s bývalou spolužiačkou. Niekoľko mesiacov po svadbe sa mu ozvala s tým, že sa jej narodilo dieťa, a že je jeho. Manžel si vyžiadal test.

Dohodli sa na anonymných, ktoré stačilo použiť doma. O pár dní sme mali výsledky – pozitívne. Namiesto medových týždňov sme si užívali stresy a priznávanie otcovstva plus otázku výživného.

Dnes už máme aj vlastné dieťa a mužov syn u nás trávi dosť času. Spätne som rada, že sa to neťahalo po súdoch, ale mali sme možnosť riešiť celú vec a otcovstvo v súkromí.“

Test otcovstva z obývačky

Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny.

Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti. Tá ich do niekoľkch dní vyhodnotí.

Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.

 Prečítajte si aj: Neplánované tehotenstvo bolo to najlepšie, čo sa nám mohlo stať

 

Pri kúpe testov nemusíte udávať svoje skutočné meno ani bližšie informácie.

Na právne úkony anonymný test nestačí

Firmy, ktoré DNA testy ponúkajú, sa zhodnú na tom, že testovanie je veľmi presné. Pokiaľ sa nestane chyba na strane žiadateľa, samotné testy dokážu určiť zhodu s 99,99% spoľahlivosťou.

Zostáva už len na individuálnom rozhodnutí každého žiadateľa, ako tieto výsledky použije. Anonymné testovanie však nemá žiadnu právnu váhu.

Pokiaľ chce záujemca využiť testovanie na právny úkon – zapretie otcovstva, nároky na starostlivosť a podobne, anonymný test stačiť nebude.

V prípade právneho riešenia celej situácie nariadi test DNA súd, ktorý podľa nej určí práva a povinnosti rodičom.

Testy DNA pred narodením?

Testovanie DNA mnoho rodičov nechce odkladať až po pôrode. Napriek tomu, že je takéto riešenie sporné, test DNA je možný aj pred narodením dieťaťa, a to v rámci amniocentézy.

shutterstock

 

Mnoho lekárov takéto riešenie rodičom neodporúča, nielen preto, lebo prináša zbytočný stres a vypätie matke, ale výsledky môžu viesť ku skratovým riešeniam.

Kým DNA testovanie detí anonymne sa u nás stále pohybuje na hrane etiky, v zahraničí, predovšetkým v krajinách západnej Európy sa na trhu pred niekoľkými rokmi objavili DNA testy dostupné aj v lekárňach.

Takýmto spôsobom však môžu dieťa otestovať nielen rodičia, ale aj blízki príbuzní. U nás sa podobný produkt zatiaľ nepripravuje, lekárnici v zahraničí však tvrdia, že po takejto pomôcke je pomerne vysoký dopyt.

A ako testovanie zvyčajne dopadne? Aj keď výsledky, a najmä dôsledky testov, sú anonymné, firmy ponúkajúce DNA testy sa zhodnú, že otcovstvo sa nepotvrdí u približne 20% žiadostí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised