ŠestonedelieNovorodenec

Bábätká vo Francúzsku nevidia pediatra často, k švajčiarskym novorodencom chodia asistentky domov

 Marcela Beňová   08.01.2019   0

Slovenské mamičky vedia, že hneď po narodení bábätka ich čaká množstvo povinností.

shutterstock

 

Kým ockovia zvyknú obehať úrady, hneď po prepustení z pôrodnice vedú prvé kroky rodičov k pediatrovi, ktorý príjme novorodenca pod ochranné krídla. A samozrejme, okamžite sa rieši aj termín prvej prehliadky.

Mamičku ešte v šestonedelí čaká gynekologická kontrola, ktorá si potom zopakuje o šesť mesiacov. Akú zdravotnú starostlivosť dostanú mamičky s novorodencami v zahraničí?

Švajčiarsko

Švajčiarske mamičky sa po pôrode môžu rozhodnúť, či sa vyberú domov, alebo zostanú v pôrodnici nasledujúcich päť dní. Narozdiel od slovenských mamičiek nemusia najbližšie dni ani vytiahnuť päty z domácnosti.

Počas prvých desiatich dní navštívi rodičku a bábätko pôrodná asistentka, ktorá má na starosti ich zdravotný stav. Rodiča si môžu vybrať aj detského lekára, kde by sa mali s novorodencom ukázať v priebehu prvého mesiaca.

Pokiaľ sa vyskytnú problémy s dojčením, ktoré švajčiarski pediatri veľmi podporujú, rodička má počas prvých desiatich dní nárok na návštevu laktačnej poradkyne, ktorú jej preplatí poisťovňa.

Po uplynutí dvoch týždňov si môže mamička s bábätkom dohodnúť ďalšie návštevy pôrodnej asistentky podľa typu poistenia.

Švajčiarsko v rámci niektorých poistení ponúka mamičkám domácu pomoc, ktorú môžu využiť po cisárskom reze alebo narodení dvoch a viacerých detí.

Anglicko

Mamičky v Anglicku nezostávajú v nemocnici dlhšie, než je nevyhnutné. Veľakrát tak odchádzajú z pôrodnice už po šiestich hodinách.

Následne ich doma navštívi pôrodná asistentka. Tá bude k mamičke prichádzať každý druhý deň počas nasledujúcich desiatich dní a sledovať, ako sa zotavuje a ako bábätko priberá.

Po desiatich dňoch ju vystrieda zdravotná sestra, ktorá bude mať dieťa na starosti niekoľko nasledujúcich rokov. Jej úlohou je viesť zdravotné záznamy a dohliadať na očkovanie, testy a zaznamenávanie pokroku malého pacienta.

Mamičku čaká vyšetrenie u gynekológa, ktoré by mala stihnúť v prvých šiestich až ôsmich týždňoch. V rámci starostlivosti majú čerstvé mamičky nárok na pomoc pri popôrodnej depresii.

shutterstock

 

Francúzsko

Ako sa lekári starajú o mamičku s dieťaťom krátko po pôrode?

Hneď na začiatku dostane nový francúzsky občan zdravotnú knihu – dokumentáciu, ktorá ho bude sprevádzať ďalších 16 rokov. Do nej mu budú lekári zaznačovať všetky vyšetrenia, očkovania a testy.

Prvé vyšetrenie čaká dieťa osem dní po pôrode. Možno vás prekvapí, že ďalšia prehliadka bábätka čaká rodinu až v deviatom alebo mesiacom mesiaci. Nasledujúca prehliadka sa zas koná v 24. mesiaci.

Nórsko

Švédske mamičky odchádzajú domov po pôrode už po jednom či dvoch dňoch. Pôrodná asistentka im poskytuje pred odchodom z pôrodnice konzultáciu o starostlivosti o bábätko.

Okrem toho rodičia pri odchode obdržia doklady pre novorodenca. O niekoľko dní im nemocnica zašle aj formulár na žiadosť o prídavok pre dieťa.

Prvá prehliadka švédske bábätká čaká v priebehu šiestich týždňov po pôrode. Prebieha pod dohľadom zdravotníka, ktorý mamičku navštívi doma.

Ak si rodička nie je čímkoľvek istá, môže kontaktovať kliniku vo svojom obvode.

Nórske mamičky majú šťastie, pretože vláda pripravila pred niekoľkými rokmi reformu, kde sa venovala zlepšovaniu starostlivosti o mamičku a novorodenca, podpore dojčenia a presadzovala čo najväčší počet vyšetrení novorodencov priamo v domácnosti rodičov. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised