Psychika “čerstvej” matky

Mgr. Eva Poláková ( psychológ) 0

Dieťa uzrelo svetlo sveta: narodil sa človek! Dieťa je už konečne tu! Prišla veľká chvíľa! Na námahu pri pôrode žena rýchlo zabudne a väčšina matiek prežíva šťastie s dieťatkom v náručí.

Takto naozaj prichádza skutočné šťastie?

Je to také jednoduché, zriecť sa doterajšieho spôsobu života a vedieť sa hneď tešiť z toho nového? Pociťuje každá žena ihneď radosť, keď sa dozvie že čaká dieťatko?

foto: SHutterstock

Veľká chvíľa v živote ženy. Tou chvíľou sa z bezstarostnej mladej ženy stáva matka, zodpovedná za svoje dieťa.

Pôrod dieťaťa môže takmer každá matka zaradiť medzi svoje najväčšie úspechy a životné zážitky.

Žena prežíva pred, počas i po pôrode rôzne silné emócie. Pokiaľ budete mať s pôrodom dobrú skúsenosť, snažte sa zachovať si svoje spomienky na vždy.

Pokiaľ pôrod neprebehol podľa vašich predstáv, je úplne normálne, že môžete prežívať pocity sklamania, ľútosti, ba aj hnev. Nejaký čas sa s nimi zaoberajte, porozprávajte o nich partnerovi, rozprávajte sa o nich s rodinou, s priateľmi, alebo svoje pocity rozoberte s lekárom. Po krátkom čase sa snažte na všetky negatívne pocity zabudnúť, prestaňte na ne myslieť veď môžete byť právom na seba pyšná:

Dala ste život dieťaťu!

Je to skutočnosť? Alebo ilúzia?

Po príchode z pôrodnice sa môže zdať mnohým matkám, že skutočnosť, že majú dieťa nie je pravdivá, že je to len akási ilúzia, akoby im to dieťa bolo len na čas niekým požičané.

Zároveň je úplne bežné, že matky sa necítia byť dostatočne pripravené na svoju novú rolu.

Očakávali, že pri starostlivosti o dieťa budú vedené svojím inštinktom a sú prekvapené, že všetko sa nedeje prirodzene, automaticky. Veľmi rýchlo každá matka zistí, že dieťa nie len že vyžaduje viac práce ako si predstavovala, ale že príchod dieťaťa zmení celý všedný deň. Je to nový úsek života – pre dieťa, pre rodiča, a aj pre manželstvo.

U žien nastáva zvýšené riziko psychických chorôb.

V prvých troch mesiacoch po pôrode sa niekedy objavujú ťažké depresie. Tie je však nutné odlíšiť od krátkodobej zvýšenej citovej nevyrovnanosti, ktorá sa vyvinie do desiatich dní po pôrode.

Dôležitý vplyv na to, ako sa matka vyrovná s nárokmi novej situácie, majú reakcie otca. Ak prejavuje otec radosť z dieťaťa, hoci to nie je vytúžený chlapec, pomáha matke so starostlivosťou o dieťa a domácnosť, prispôsobovanie matky novej situácii je rýchlejšie a bez väčších obtiaží.

Ako sa k matke správajú babičky a ostatná rodina je tiež rozhodujúce. Čím väčšia je podpora okolia, tým lepšie novú situáciu matka znáša. Pokiaľ však prejde citová nevyrovnanosť do popôrodnej depresie, čo sa prejaví stratou chuti do jedla, celkovou citovou otupenosťou, stratou záujmu o okolie, keď matka pociťuje prítomnosť dieťaťa ako svoju neprekonateľnú príťaž, v takom prípade je nutné riešiť tento matkin stav s lekárom. Je to dôsledok hormonálnej nerovnováhy, dochádza k nemu zo zdravotných dôvodov a matka by sa mala liečiť.

Každá budúca matka i jej okolie, by mali byť na zvýšenú popôrodnú citlivosť a emočnú nestabilitu pripravené už počas predpôrodnej prípravy. Je treba vedieť, že sú spôsobené mnohými faktormi a nemusia byť prejavom osobnej neschopnosti alebo problémov v manželstve.

Matky potrebujú uistenie, že v ich novej roli dostanú podporu a úctu od okolia. Tak sa pocity neistoty rýchlo zmenia na pocity šťastia a radosti z dieťatka.

Čas pre seba

Materská dovolenka je nielen časom rastúceho láskyplného citu k dieťaťu , ale tiež časom našej osobnostnej premeny ženy v matku, a predstavuje aj stretávanie sa s novými starosťami a domácimi povinnosťami. Tieto domáce povinnosti sa musíme naučiť zvládať a organizovať tak, aby sme sa s nimi nezahltili a mali predovšetkým čas na svoje dieťa.

Tu nám pomôže, ak sa naučíme racionálne sa rozhodnúť, čo je v danej chvíli podstatné a čo nie.

Tiež by sme mali hneď od začiatku nechať podieľať sa na výchove nášho potomka aj otca. Jeho pomoc by nemala spočívať iba v pomoci v domácnosti, ale skôr v samotnom staraní sa o dieťa. Lepšie sa tak s dieťaťom zžije a porozumie mu. Mieru tejto pomoci však musíme posudzovať reálne vzhľadom k pracovnému vyťaženiu manžela a podľa individuálnych možností rodiny.

Avšak, kvôli tomu, že je tu niekto ďalší, o koho sa treba starať, naše dieťa, nemala by žiadna matka prestať sa starať sama o seba. Je dôležité, aby aj naďalej chodila do spoločnosti, schádzala sa s priateľmi a venovala sa činnostiam, ktoré ju zaujímajú a napĺňajú. Prirodzené je, že sa to nedá hneď po príchode z pôrodnice.

Pozor: Neizolujte sa s dieťaťom v domácnosti!

Nedostatok spoločenského kontaktu vyvoláva malichernú sústredenosť na domáce problémy. Je dôležité, aby matka, primerane k veku a potrebám dieťaťa, udržiavala kontakt so svojimi priateľmi, aj keď to bude len príležitostným telefonátom či e-mailom. Strata starých priateľstiev môže navodiť pocit, akoby ste stratili aj časť svojej minulosti.

Nebojte sa  osloviť iné matky, kedykoľvek sa k tomu naskytne príležitosť.

Obdivujte ich dieťatko, spomeňte niečo, čo máte spoločné a rozhovor sa rozbehne, ani nebudete vedieť ako. Tieto stretnutia určite budú obohacujúce ako pre matku, tak aj pre dieťa.

Dobrou príležitosťou na nadviazanie nových kontaktov s matkami z vášho okolia sú materské centrá, ktoré nielen ponúkajú možnosť k neformálnym stretnutiam, ale organizujú sa v nich aj rôzne kurzy, ktoré často vznikajú z iniciatívy iných matiek. Aj vy sama môžete časom pre ostatné matky organizovať nejakú činnosť a tak sa pracovne realizovať bez toho, aby ste dieťa museli nechať „niekomu na starosti“.

Nedávajte dieťa príliš často do mimorodičovskej starostlivosti.

Sú to v prvom rade rodičia, ktorí majú byť pre dieťa hlavnými osobami. Babičky a dedkovia život dieťaťa veľmi obohacujú. Ich životný nadhľad daný skúsenosťami, trpezlivosť, láskavosť, ich rozprávania sú pre dieťa ďalším cenným zdrojom poznania a lásky. Ich pomoc by však nemala suplovať rodičovské povinnosti.

Prehnaný záujem o dieťa môže potom vyvolávať rivalitu medzi rodičmi a prarodičmi, súperenie o jeho priazeň a prípadné negatívne prejavy dieťaťa sa potom často zvádzajú na výchovné chyby tej alebo onej strany.

Každý pôrod je malý zázrak, každý človek je zázračné dielo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár