Máte doma milovaného psíka a čoskoro do rodiny pribudne aj bábätko? Nejeden majiteľ prežíva v takej chvíli stres. Veď čo ak si na seba domáci miláčik a novorodenec nezvyknú, alebo sa napriek snahe nepodarí zosúladiť starostlivosť o oboch?
Psíka sme na príchod detí pripravovali
Mamička Lenka má doma dvojičky, a pred ich narodení spravila všetko, aby si na seba so psíkom zvykli.
„Celá rodina čakala, že kvôli deťom dám psa preč. Mám doma miešanca, o ktorého som sa starala už štyri roky, boli sme s mužom taká veselá trojka. Dvojičky boli veľká zmena pre nás, a vedeli sme, že aj pre našu Zoe. Našťastie deti poznala a nikdy nijaké nepohrýzla.
Začali sme ju pripravovať na to, že už nebude číslo jeden. Spolu s ňou sme šli kúpiť kočík, hračky, ukazovali sme jej, kde budú spať bábätká. Ihneď po návrate z pôrodnice som položila vajíčka na gauč. Zoe ich oňuchala a na naše prekvapenie odišla.
Niekoľko dní ich ignorovala, ale po čase sa na ne začala chodiť pozerať alebo si ľahla ku postieľke a strážila. Čoskoro z nej bol verný ochranca, keď sa rozplakali, bežala ku mne a ťahala ma k nim.
Občas sa stalo, že ak ich chcel niekto na ulici pohladkať, zavrčala naňho. Dnes sú s chlapcami jeden tím. Navzájom sa chránia, objímajú, spí u nich v izbe.
Vidím, že život so psom je pre ne obohacujúci, mať niekoho na starosti a nebyť jediným stredobodom vesmíru v rodine, je super. Pre deti aj pre psa.“
Pozitívne skúsenosti prevládajú
Väčšina mamičiek, ktorá musela riešiť zosúladenie psa, si spolužitie zvieratka s bábätkom pochvaľuje. Výhodou je, ak mala rodina predtým čas na to, aby psa vychovala, a ak má zviera možností stretávať sa a spoznávať deti v okolí.
Naopak, problém nastáva, ak je psík ešte šteňa, a rodina musí rozdeliť pozornosť medzi starostlivosť o dieťa a výchovu šteniatka. Takú situáciu riešila aj mamička Ivanka.
„Krátko pred pôrodom nám ponúkli známi na výchovu malé šteniatko, o ktoré sa z rodinných dôvodom nemohli ďalej starať. Pes bol môj sen od detstva, takže sme sa ho ujali. Bez akýchkoľvek skúseností!
Artey ním prevrátil byt hore nohami, trhal topánky, všetko ocikal, zničil postieľku pre bábätko, ktorú sme mali požičanú. Boli sme zúfalí, ale nechceli sme sa ho zbaviť pre vlastnú hlúposť.
Keď pribudlo bábätko, bol to prvých pár mesiacov šok. Artey naňho vrčal, budil ho štekotom, keď sa nám maličká rozplakala, skučal. Nevedela som, koho riešiť skôr. Rozhrýzol nám všetky cumlíky, potrhal balík s plienkami, dokonca nám skočil do postieľky.
Ale postupne, krok po kroku, sme sa zosúladili. Vymenila som kočík za nosič, schovala všetko, čo mohlo prísť o život, a dnes mám doma spoľahlivého psa, a dcéru, pre ktorú je najlepší kamarát.“
Keď psa nechce ocko
Niekedy sa vyskytne situácia, keď si na seba nemusí zvykať psík a novorodenec, ale problémom je ďalší člen rodiny. To sa stalo aj mamičke Lucke, ktorá nakoniec spolužitie psa a synčeka v jednej domácnosti neobhájila.
„Psa som si kúpila, kým som žila u našich, nemám totiž súrodencov a bolo mi smutno. Môj manžel zvieratá nemusí, v byte mu však taký pes vyslovene prekáža.
Prečítajte si aj: Tehotné družičky si zaslúžia medailu
Svoju Simi som si obhájila len preto, lebo som sľúbila, že keď budeme mať dom so záhradou, bude vonku. Problém nastal, keď pribudol syn. Muž bol vytočený, ako nás pes začal obmedzovať.
Musel ho namiesto mňa chodiť venčiť, a práve, keď malý ochorel, bolo treba vziať si voľno a ísť so Simi k veterinárovi. Raz sa stalo, že sme mali ísť na predĺžený víkend, no práve v tom rezorte mali psíky zákaz vstupu, čo muž pri výbere odignoroval. Na ja som nemohla zohnať Simi opatrovanie.
Hádky, že pes je moja starosť, boli na dennom poriadku. Nakoniec som si povedala, že muž je predsa viac ako Simi, a tak putovala späť k mojim rodičom.“
Na čo príchode dieťatka myslieť
Chovatelia psov upozorňujú, že aby sme príchod dieťatka do rodiny so psom nepodcenili.
Akokoľvek psíka milujeme a dôverujeme mu, bezpečnosť novorodenca zostáva na prvom mieste. Najmä v prvých mesiacoch je dieťatko citlivé na akékoľvek zranenie, preto ho so psíkom nikdy nenechávajme samé.
Prečítajte si aj: Naše mamy rodili strašne, riadne si to odtrpeli
Pre psa je dieťa zmena a musí ho prijať ako nového člena rodiny, čo môže niekoľko dní až týždňov trvať. Postupne ho pripravte na to, že doma pribudnú zmeny. Ukážte mu napríklad nový kočík či postieľku, vysvetlite mu, že to nie sú hračky.
Postupne obmedzte nekonečné prechádzky vonku a frekvenciu hier, pokiaľ nemáte záhradu, ale byt, zrejme pocíti zmenu v tom, že už spolu nevybehnete len tak von, kedykoľvek bude chcieť.
Pokiaľ sa dá, zachovajte mu miesto, na ktoré je zvyknutý – jeho pelech, miesto na misku s vodou a hračky by mali ostať nedotknuté. Ak je jeho pánom budúca mamička, nie otecko, bude zvítanie trochu náročnejšie.
Po príchode z pôrodnice sa mu chvíľu povenujte osamote, nezabudnite ani na vaše zvyky pri zvítaní, až potom ho zoznámte s novým prírastkom.
Prvé týždne nezavádzajte žiadne ďalšie zmeny, až kým si psík na bábätko úplne nezvykne. Postupne si však vytvoria hlbšie puto, a vy sa presvedčíte, že zvieratá a deti jednoducho patria k sebe.