ŠestonedelieMaterstvo ako zmena

Naše mamy rodili strašne. Čo radia svojim dcéram?

 Marcela Beňová   10.11.2021   0

Mnohé mamičky nie sú spokojné s tým, v akom prostredí sa privádzajú na svet dnešné deti.

Ako to však vidí generácia dnešných mám, ktorá si vyskúšala tehotenstvo a pôrod v čase socializmu? Možno budeme prekvapené, ako sa niektoré veci zmenili.

Pexels

 

Užívajte si tehotenstvo

Pani Anna, ktorá má dnes troch dospelých synov, sa teší, že dnes majú ženy oveľa viac priestoru tešiť sa a pripravovať na bábätko.

Svojim nevestám stále opakujem, nech si obdobie tehotenstva užívajú. A synom, aby svoje ženy nosili na rukách. Nech to majú veselšie ako ja.

Keď som otehotnela, bralo sa to ako normálna vec. Jediné, čo sa zmenilo, bola tehotenská knižka v kabelke.

Bývali sme u rodičov, a pracovalo sa od rána do večera. Na oddych a vyložené nohy nebol čas. Otehotnela som v lete a práca v záhrade nepočkala kvôli ranným nevoľnostiam. Veci som podostávala, čo nebolo, uštrikovala svokra. Babky mi podarovali plienky, kočík mi doviezol švagor z Maďarska.

Keď vidím nevestu, ako si chystá pre prvé bábätko výbavičku, rieši farbu kočíka a dolaďuje tašku na veci, v dobrom jej závidím. Syn sa na dieťa teší, a keďže nevedia, čo to bude, raz príde z obchodu s bábikou, potom s futbalovou loptou.

Môj muž to nerobil, ani sa nikdy nepýtal, ako sa cítim, či nič nepotrebujem, vtedy to nebolo zvykom riešiť. Dnešné ženy si tehotenstvo môžu viac užiť a ja im to prajem.“

Pexels

 

Užívajte si, že sú otcovia pri vás

Pani Terézia má dnes dve dospelé deti, a podľa jej slov sa zdravotníctvo posunulo dopredu. Za dôležitý úspech pokladá najmä to, že otcovia môžu byť pri pôrode, a väčší rešpekt k mamičkám.

Dnešné ženy sa sťažujú na stav nemocníc. Niežeby som sa divila, prečo. Ale keď si predstavím vlastné pôrody, určite je to lepšie.

Moja dcéra rodila na modernej sále, doktorka jej odsúhlasila hudbu, pred pôrodom cvičila, prechádzala sa, pila. Celý čas tam bol zať, rozprával sa s ňou, podporoval ju. Keď sa narodil vnuk, prestrihol pupočnú šnúru, fotili sa, mali zážitok na celý život. Viete si predstaviť môj pôrod pred tridsiatimi rokmi?

Rodila som takmer celý deň, bolo horúco, a v tom čase ženy nesmeli ani piť. Keďže pôrodnice boli preplnené, kontrakcie som strávila na chodbe. Prvý pôrod bol strašný, lekár na mňa kričal, sestra mi tlačila na brucho...

V pôrodnici sa ostávalo týždeň, návštevy za nami mohli len v nedeľu. Bábätká sme ukazovali rodine z okna, na zavolanie stála fronta a sestričky nás pri tom kontrolovali.

Personál v nemocnici bol vtedy absolútnym pánom situácie a ženy si to riadne odtrpeli. Deti sme mali len na dojčenie. Izby boli preplnené, neustále sme sa budili na plač.

Domov som sa vrátila o desať rokov staršia a čakala ma denno – nočná šichta, lebo muži rozhodne nepomáhali toľko ako dnes.“

 

Nebojte sa požiadať o pomoc a zdieľať starosti

Že to dnes majú ženy ružové? Pani Eva si myslí, že nie. Aj keď sa do starostlivosti o dieťa a domácnosť oteckovia zapájajú viac, podľa jej názoru chýba väčšia ženská súdržnosť a podpora okolia.

Sama mám tri vnúčatá a nemyslím, že to majú ženy ľahšie. Je pravda, že ženy dnes nemusia prať plienky a celé leto chystať výživu. Na druhej strane vidím, že ženská pomoc, ktorú som zažívala ako mama, už dnes neexistuje.

Keď sa mi narodil syn, tak sa starostlivosť oň rozložila. Moja mama napiekla koláče v sobotu, mladšia sestra mi chodila kočíkovať, staršia prišla pomôcť so záhradou.

Jedna švagriná mi pomohla, keď bolo treba dieťa „rozkojiť“, druhá dobehla a spolu sme v lete pozavárali, porozprávali sa, posťažovali.

Pexels

 

Bola väčšia súdržnosť, ženy sa toľko nekritizovali, nevyvyšovali, ktorá čo robí lepšie. Syn šiel z rúk do rúk, ako bolo zvykom.

Dnešné ženy to majú ťažšie, lebo musia zvládnuť všetko a perfektne. Moja nevesta popri materskej pracuje a chodí na angličtinu kvôli povýšeniu, a k tomu chodí s vnučkou dvakrát týždenne plávať.

Aj tak ju syn kritizuje, že nemá upratané, alebo že nestihla navariť. Toto by si kedysi môj muž nedovolil.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised