RodímePôrodné príbehy

Pôrod očami otca: Kramáre mali ďaleko od baby friendly pôrodnice

 redakcia   15.11.2021   0

Manželka, ktorú som sprevádzal pri pôrode, rodila na Kramároch v roku 2018. Možno sa to odvtedy zmenilo, ale v tom roku mali Kramáre veľmi ďaleko od baby friendly nemocnice.

Pôrodnica Kramáre
Photo by Christian Bowen on Unsplash

 

Po epidurálke zmizli kontrakcie

Po podaní epidurálu sa manželke úplne zastavil pôrod. Podľa názoru mojej sesternice, ktorá je gynekologičkou v Prahe, vraj bola epidurálna analgézia podaná neskoro, kvôli tomu sa všetko predĺžilo.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Mohol to byť celkom iný pôrod, nemať koronavírus.

Keď sme sestrám oznámili, že po epidurálke zmizli kontrakcie, poslali nás do sprchy s tým, že sa treba sprchovať horúcou vodou, aby sa to znova rozbehlo.

V tej super hnusnej sprche sa manželka skoro pošmykla, a to nejdem hovoriť o neexistujúcej pozornosti personálu, ktorý nám oznámil, že máme pôrodnicu celú pre seba. Nik iný okrem nás tam v tom čase nebol.

 

Keďže sme rodili od 8 večer do 4 ráno, tak samozrejme pridelená lekárka pekne spinkala. To isté aj anesteziologička, ktorá po pichnutí epidurálu zmizla a vrátila sa oveľa neskôr, aj to so zalepenými očami. Obidve lekárky boli mladé baby okolo tridsiatky, možno menej.

Nemoderné pôrodné lôžko

Predpokladám, že preto, že sme nikomu nič navyše nezaplatili, tak manželku dali na starodávne pôrodné lôžko pri okne. Rúčky na zapieranie sa pri zdvihnutých nohách úplne chýbali a sestrička pri polohovaní lôžka točila kolesom ako v ponorke.

Doteraz som nepochopil, prečo nás nedali na vedľajšie lôžko, ktoré bolo moderné. Ale keďže nešla klíma a bolo horúco, tak sme boli radi pri otvorenom okne.

 

Tlačenie na brucho pri pôrode

Nakoniec sa pôrod podaril, asi aj vďaka čudnému chvatu, keď sa dve staršie sestričky krížom nad bruchom manželky chytili a zatlačili na ňu, čo som neskôr čítal, že sa nesmie, ale myslím, že sme za to boli vďační aj tak.

Dcérke okamžite prestrihli pupočník a preniesli na meranie a prvé vyšetrenie, ale to už človek ani nerieši v tom šoku, čo sa dialo. Po zašití dali dcéru na manželku telo na telo, ale žiadna pomoc s prisatím sa na prsník, nič. Už si nás prestali všímať, a to až dovtedy, čo prišli s vozíkom a malú odviezli neviem kam do iných priestorov.

Možno sa to za tých pár rokov zmenilo, ale v roku 2018 mali Kramáre veľmi ďaleko od baby friendly pôrodnice.

»»»»»» Prečítajte si aj: Rodila som v Anglicku aj na Kramároch, môžem porovnávať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.6 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised