RodímePôrodné príbehy

Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie

 Marcela Beňová   15.03.2019   0

V pôrodnici v Galante som rodila v auguste a príjemne ma prekvapila moderným zariadením a príjemným prostredím, ale aj milým personálom.

Na druhej strane by som našla pár vecí na novorodeneckom, na ktorých by sa dalo popracovať.

shutterstock

 

Materiálne vybavenie pôrodnice

Pokiaľ ide o pôrodnú sálu, tak myslím, že super. Čo ma však prekvapilo, boli izby. Myslela som si, že ku každej bude patriť sprcha. Tie však boli len na chodbe, samozrejme spoločné, a nebol tam ani záves, proste nič.

Takže takéto veci mi tam trochu chýbali. Na izbe by ma zas potešil napríklad zvonček. Vždy, keď som niečo potrebovala, musela som ísť v bolestiach cez celú chodbu za sestričkami. Ale inak bolo všetko fajn.

 

Odbornosť personálu

Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. 

Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.

Lekár ma okríkol, aby som si sadla, že jeho nezaujíma, že ma to bolí. To ma zamrzelo, ale potom prišiel za mnou aj na izbu pozrieť, ako sa mám, a inak bol príjemný.

Čo mi chýbalo, bola väčšia ochota pomôcť zvládať starostlivosť o novorodenca. Napríklad pri kúpaní malých som si myslela, že nechajú aj nás mamičky, aby sme si to kúpanie vyskúšali.

Ale nenechali ani raz, vždy ich len rýchlo okúpala sestrička a šla preč. 

Komunikácia

Na pôrodnej sále so mnou sestričky komunikovali, aj mi vysvetľovali, ako mám napríklad správne dýchať. Takže som bola spokojná. Horšie to bolo na novorodeneckom, kde bola tá komunikácia len veľmi rýchla.

Tak mi sestra o pol piatej ráno len zbežne niečo povedala o dojčení, lebo sa striedali zmeny, ale ja som bola pár hodín po pôrode strašne unavená, tak to veľmi nepomohlo.

A keď mi vysvetľovali, ako sa mám malému správne starať o pupok, opýtala som sa, či môžem dať aj lieh, pretože kedysi sa to tak robilo.

Vtedy ostala sestrička trochu nepríjemná, lebo mi už vraj povedala, že len gázu mám meniť. Ale to bol len jeden prípad, ostatné boli veľmi milé.

Otecko pri pôrode

Čo sa týka rôznych vecí naviac, ja som využila len to, aby mohol byť ocko pri pôrode. Chcela som aj epidurál, už som to mala aj vybavené, lenže doktor niekam na hodinu a pol odišiel a sestrička mi povedala, že to môže riešiť jedine on.

A keď ma prišiel pozrieť, tak už epidurál nebolo treba riešiť, lebo som šla rovno na sálu. Pokiaľ ide o doplácanie, tak otecko pri pôrode stál 23,20 eur a epidurál až 150 eur.

Celkové hodnotenie

Na jednej strane som v Galante bola spokojná. Všetko tam bolo pekné a vynovené a cítila som sa tam dobre. Na druhej strane ma trochu mrzela skúsenosť z novorodeneckého oddelenia.

Ako prvorodička som nevedela nič, ani ako správne dojčiť. Aj to mi radila len upratovačka, že mám piť veľa vody, aby sa mi rozbehlo mlieko :-). Ale teraz by som si už viac verila, takže by som tam asi šla rodiť znovu.

Ako ste boli spokojní so svojou pôrodnicou vy?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

Chcete sa podeliť so svojim pôrodným príbehom? Napíšte nám. Radi uverejníme aj ten váš: marcela.benova(at)rodinka.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised