RodímePôrodné príbehy

Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.

 Monika Vandáková   22.05.2020   0

Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.

Karin, rodila v apríli 2020:

Veľmi chválim celý personál od vrátnika cez sanitárov, upratovačiek po sestričky a lekárov,pretože sú to ľudia s priateľským prístupom a s veľkým nasadením.

 

Skvelé vzťahy medzi personálom

Skvelý vzťah v kolektívom sestier, sanitárov a lekárov na pôrodnej sále ma veľmi podporil na psychickej pohode. Navzájom si medzi sebou pomáhali čo ozaj oceňujem.

Sestrička, ktorá má mala na starosti, musela súrne riešiť inú rodičku. No za to chodievala ku mne iná sestrička a pýtaala sa ma, čo a ako. Nemusela chodiť, veď mala na starosti iné rodičky. Ale s láskou a ochotou sa prišla informovať.

Ďakujem, pôrodná asistentka Mgr. Černáková

Klobúk dole pred bravúrnou starostlivosťou pôrodnej asistentky Mgr.Černákovej. Veľmi oceňujem poskytovanie informácií ešte počas prípravy na pôrod, potom starostlivosti počas pôrodných dôb, samotného pôrodu a času po pôrode.

Odrodila ma pani doktorka MUDr. Barboríková

Je veľmi milá, empatická, hlavne erudovaná lekárka, ktorá sa zaujímala nielen o dobro a zdravie bábätka, ale aj o mňa rodičku. Vďaka jej profesionálnemu prístupu a správnemu rozhodnutiu som mala pôrod bez komplikácií a dopadol super, aj keď hrozilo zaseknutie bábätka. Lekárka počas pôrodu komentovala, čo sa deje a podávala mi informácie. Sestrička so mnou predýchávala kontrakcie a pomáhala mi nájsť vhodnú polohu. Starali sa o mňa aj ďalšie sestričky a pomáhali mi, čo veľmi oceňujem.

Chválim aj podanie epidurálky-poskytnutie informácií, samotné podanie. Pravidelne sa chodila anesteziologička, ktorá mi zaviedla epi, počas celého pobytu na pôrodnej sále pýtať na účinky epi a najmä, či nemám vedľajšie účinky.

Bábätko museli po pôrode hneď vziať preč

pre hroziaci zlý zdravotný stav. Po ošetrení mi ju priniesli okúpanú a oblečenú. Nechali mi ju asi tak 10 minút a vzali s ospravedlnením, že ju nemôžu nechať dlhšie, ostala som prekvapená.

Oddelenie šestonedelia: taktiež výborný tím

Výborný tím lekárov a sestier ktoré sa starali o rodičieky,ale aj o bábätká. Perfektná starostlivosť a ústretovosť. Chválim laktačnú sestru a jej bravúrny prístup, ukážky a pomoc pri dojčení, kúpaní a narábaní s bábätkom - ako ho správne chytiť a polohovať.

Oceňujem aj správanie a pracovné nasadenie ďalšieho personálu ako sú upratovačky, sanitárky... Za mňa maximálna spokojnosť a aj preto bude pre mňa pôrod a narodenie bábätka najkrajším zážitkom. Jediným mínus by som označila opatrenia pre Covid 19 a to zrušenie ambulantnej starostlivosti pre tehotné.

Jana, máj 2020:

Slúbili mi bonding, no napriek bezproblémovému priebehu sa nekonal

Doniesli ho po 6. hodinách!

Po pôrode mi dieťatko položili na brucho asi len na 3 minúty, potom ho doniesli ukázať zabalené na 10 sekúnd a odniesli preč zo sály.

Aj keď vraj bolo všetko v poriadku, dieťa mi na izbu doniesli po dlhých 6. hodinách a to aj napriek tomu, že som ho opakovane pýtala priniesť, keďže som sa cítila veľmi dobre. Čo sa s dieťaťom zatiaľ dialo (napr. prikrmovanie) netuším.

Podpora dojčenia neexistuje

Ako treťorodička som nepotrebovala žiadnu pomoc s dojčením, ale o "podpore dojčenia" na oddelení svedčí vyhlásenie sestry "konečne, aspoň jedna" keď som na otázku, či dokrmujem umelým mliekom odpovedala že nie. Prvé informácie a pomoc s dojčením, boli mne a spolubývajúcej prvorodičke poskytnuté asi takto: "dojčite každé 3 hodiny po 5 minút, ak nebude piť, prídite si po mlieko, akú značku chcete?" Namiesto pomoci s prisatím sa všetko riešilo mliekom zo striekačky alebo fľašky, glukózou zo striekačky a klobúčikmi.

Prístup rovnaký, ako keď tu rodila moja mama

Do tejto pôrodnice som išla rodiť kvôli blízkej vzdialenosti od domova, keďže cestovanie do zahraničia (predchádzajúce pôrody v Brne) kvôli protipandemickým opatreniam neprichádzal do úvahy. Prístup na novorodeneckom oddelení je rovnaký, ako keď tu pred 35 rokmi rodila moja mama...

Chcete povedať ku svojmu pôrodu niečo aj vy? Zapojte sa do celoslovenského hodnotenia pôrodníc v projekte SPRIEVODCA PORODNICAMI

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Mám dve malé deti a žijem v Košiciach.  Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú. Je plne legálne so mnou nesúhlasiť :) 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised