RodímePôrod

Úvodná fáza pôrodu je kľúčová

 Andrea Kožíková/ dula   13.12.2020   0

Som študentka druhého ročníka pôrodnej asistencie. Rozhodla som sa pre štúdium už v zrelom veku, pretože ma táto práca fascinuje.


Pôrodná asistentka je odvodnená od asistencie, a to asistencie žene počas pôrodu, aby jej pomohla čo najlepšie pôrod zvládnuť a zároveň z pohľadu zdravotníka kontrolovala, či pôrod prebieha v poriadku. V rámci kompetencií stanovených našou legislatívou, je pôrodná asistentka plne schopná (okrem iného) odvádzať fyziologické pôrody. Mohla by tak byť so ženou po celý čas jej pôrodu.

Úvod pôrodu je kľúčový

Vzhľadom na skúsenosti ktoré s pôrodmi mám, či už so svojimi vlastnými, alebo s pôrodmi žien, ktoré som pri pôrodoch ako dula za ostatných 10 rokov sprevádzala, považujem úvod pôrodu za kľúčové obdobie. Rovnako to dokazujú viaceré štúdie.

Samotný pôrod má 3 pôrodné doby. Prvá doba – otváracia, druhá doba – vypudzovacia (samotné narodenie bábätka) a tretia doba pôrod placenty. Potom nasleduje doba pôrodného pokoja, alebo štvrtá doba alebo ideálne bonding. Ale vráťme sa na začiatok.

Aby toto celé prebehlo čo najlepšie, musí byť dobrý základ.

Veľmi v skratke.  Pôrod je riadený hormónmi ženy, hormóny pracujú dobre ak majú ideálne podmienky. Ideálne podmienky pre pôrod sú pre každú ženu iné, ale vo všeobecnosti je to intímne prostredie, kľud, teplo, pocit bezpečia a pocit, aby sa žena necítila pozorovaná.

Latentná fáza pôrodu

A teda čo s tým začiatkom? Podľa odbornej literatúry sa prvá doba pôrodná rozdeľuje na tri časti, pričom prvou časťou je latentná fáza pôrodu.

Latentná (úvodná) – je to úplný začiatok pôrodu, často ho žena strávi ešte v domácom prostredí, je to cca do 3-4 cm otvorenia krčka maternice, Kontrakcie sú ešte dobre zvládnuteľné, žena bez problémov komunikuje, vníma.

Toto obdobie je pre pôrod kľúčovým. Je to základ pre aktiváciu hormonálnej činnosti. Pokiaľ je žena v tejto časti pôrodu ešte v domácom prostredí, často intuitívne využíva sprchu, teplú vaňu, rôzne polohy, masáže, aromaterapiu...

Ak je už v tejto fáze pôrodu v pôrodnici, rozbeh pôrodu môže byť o niečo zložitejší (v našich pôrodniciach je v tejto fáze žena ešte väčšinou bez partnera, čiže sama a navyše v cudzom prostredí). V tejto situácii vnímam pomoc pôrodnej asistentky ako veľmi kľúčovú.

Preto som sa rozhodla (po dohode so svojou vedúcou vedeckej práce) v rámci ŠVOČ (Študentskej vedeckej odbornej činnosti) zistiť, aký je stav v tejto oblasti na Slovensku. Ako ženy vnímajú pomoc pôrodnej asistentky v tomto období pôrodu a aké reálne odporúčania za účelom rozbehu pôrodu dostali v prostredí pôrodnice.

Druhou zložkou, ktorá s tým veľmi úzko súvisí, je odchod do pôrodnice.

Vopred Vám ďakujem za Váš čas pri vyplnení môjho prieskumného dotazníku:
 
https://docs.google.com/forms/d/11hkm2gMI10BLRAfwnR6behelZGRW-_M5yGw-m-BxwKM

Andrea Kožíková

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised