Pôrody do vody

Národná obroda 0

Mladá mamička, ktorá mala doma už 17-mesačného Ervínka, si pochvaľuje i prístup lekárov a zdravotných sestier. Aj prvého synčeka priviedla na svet v Topoľčanoch. Hovorí, že je to už taká rodinná tradícia. Hoci Žabokreky patria do okresu Partizánske a do tamojšej pôrodnice to má teda bližšie, rozhodla sa pre Topoľčany, pretože sa tam pred 30 rokmi narodila a svoje dve deti tam porodila aj jej sestra.

Bolo to prirodzenejšie a menej bolestivé

O dva dni neskôr, teda 23. augusta, sa do vody narodilo ďalšie dieťatko. Absolventka košickej Univerzity veterinárneho lekárstva, 31-ročná Eva Budková z Piešťan, porodila vďaka novej alternatívnej metóde dcérku Patríciu. Pri pôrode bol aj Evin manžel. “Sama som mu to navrhla ešte pred pôrodom prvej dcérky Márie, ktorá má dnes štrnásť mesiacov. Súhlasil a môžem povedať, že oba pôrody znášal veľmi dobre. Do piešťanskej pôrodnice som nešla práve preto, že tam žene nedovolia priviesť k pôrodu manžela.“

Eva ocenila skutočnosť, že pôrod do vody bol prirodzenejší a menej bolestivý, že pri ňom mohla meniť polohy a napokon i fakt, že sa po ňom oveľa rýchlejšie zotavila. Na štvrtý deň ju s bábätkom pustili domov. Spolu s manželom uvažujú ešte o treťom dieťati, ktoré by sa raz určite malo narodiť do vody.

Žena musí byť zdravá

“Dieťa sa rodí z plodovej vody do vody,“ vysvetľuje princíp alternatívnej metódy pôrodu MUDr. Tibor Čaradský, primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Topoľčanoch. “Keď dieťa vyjde z tela matky, chvíľku ho necháme pod vodou a nadýchne sa až vtedy, keď ho z vody vyberieme. No nie každá žena môže rodiť do vody. Musí byť, samozrejme, zdravá, musí mať zodpovedajúci pôrodnícky nález, nesmie trpieť infekčným ani srdcovým ochorením a pred pôrodom musí absolvovať vstupný kardiotokografický záznam, ktorý hodnotí činnosť srdca plodu a činnosť maternice.“ Pri pôrode do vody sedí žena vo vode s teplotou maximálne 38 °C. Teplejšia voda pre dieťa nie je vhodná. Po odtečení plodovej vody by malo do dvoch až troch hodín prísť dieťatko na svet. Teplotu vody si žena reguluje sama alebo môže o to požiadať sestričku, ktorá zároveň masíruje vodou zo sprchy chrbát alebo kríže.

Špeciálnu vaňu musí vopred schváliť hygienik. V pôrodnej sále je zabezpečená protišmyková úprava, nechýba, samozrejme, klimatizácia. “Skôr než si budúca mamička sadne do vane, urobíme jej už spomínaný kardiotokografický záznam. Kardiotokograf je elektrický prístroj. Vo vani sa pacientka sleduje už iba pomocou prístrojov na baterky alebo telemetrickým snímaním, ktoré pracuje na princípe vysielačky,“ hovorí MUDr. Čaradský.

Pôrod na stoličke a koženom vaku

Topoľčianska pôrodnica je už viac ako rok v nových priestoroch, ktoré sú na dnešné pomery špičkové, najmä pokiaľ ide o hygienu. V jednej izbe sú dve pacientky s deťmi, k dispozícii majú sprchu, prebaľovací kútik a vaničku. O niekoľko dní by sa tu mal uskutočniť aj prvý pôrod na stoličke a vaku. Kožený vak vyplnený molitanom sa prispôsobí obrysom tela a pacientka môže rodiť po sediačky, po ležiačky alebo pololežiačky. O pôrody do vody je v topoľčianskej pôrodnici veľký záujem, hlásia sa dokonca aj ženy z východného Slovenska. V septembri by sa malo narodiť do vody 10 až 15 detí. V Topoľčanoch sa takmer 30 % detí rodí ženám z iných regiónov Slovenska. Počet pôrodov sa v porovnaní s vlaňajškom zvýšil aj vďaka epidurálnej analgézii, pri ktorej lekár vpichne v určitej fáze pôrodu pacientke do chrbtice znecitlivujúcu látku. Žena tak nepociťuje pôrodné bolesti, iba tlak. V Topoľčanoch si budúce mamičky môžu zavolať k pôrodu blízkeho človeka. Najčastejšie je to manžel, ale pri pôrode vraj už bola aj matka a kamarátka. Blízky človek sa zúčastňuje pri každom treťom pôrode.

“Každá žena si môže vybrať, ako chce priviesť na svet svoje dieťa,“ hovorí MUDr. Čaradský. “My sme tu pre ženu-budúcu mamičku, nie ona pre nás. Alternatívne pôrody sú vo svete bežné. Na pôrod vo vode sme sa boli po prvý raz pozrieť v nemocnici v Znojme, a tam sme sa aj zaškoľovali. Vzhľadom na to, že zdravotnú starostlivosť sa usilujeme poskytovať na vyššej úrovni, poisťovne v tomto regióne, najmä Všeobecná zdravotná poisťovňa, nezvyšujú objednávky výkonov, a tak dostávame menej peňazí. A to nás trápi. “

Zdroj: Národná obroda

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár