Partner pri pôrode

Mgr.Viktória Špirengová 0

Dnes sa veľa hovorí o partnerovi pri pôrode, konkrétne otcovi. Čoraz častejšie sa na pôrodnej sále okrem mamičky objavuje aj otec. Prečo sa vlastne muž zúčastňuje pôrodu, či môže byť partnerom pri pôrode len otec alebo aj niekto iný, ako je to v zahraničí a u nás, ako aj to, ako vplýva prítomnosť otca pri pôrode na samotný fyziologický priebeh pôrodu aj na mamičku, to všetko bude obsahom nasledujúcich riadkov.

Keď sa začiatkom 70. rokov začali otcovia viac angažovať vo výchove svojich detí, začala sa zdôrazňovať aj potreba prítomnosti otca pri pôrode. Očakávalo sa, že otec, ktorý bude pri narodení svojho dieťaťa, bude môcť rozvíjať svoj vzťah k nemu od prvých chvíľ jeho života. Aj vďaka tomu sa začali budovať pôrodné centrá, kde sa muž stal plnohodnotným partnerom pri pôrode.
Najčastejšie sú partnerom pri pôrode práve otcovia, ale nevylučuje sa ani to, aby túto rolu zastávala matka rodiacej ženy, priateľka alebo dokonca aj deti.
V zahraničí je táto prax bežná už niekoľko desaťročí. Na Slovensku sa ešte začiatkom 90-tych rokov viedli spory o to, či otec na pôrodnej sále je nápomocný alebo skôr záťažou pre zdravotnícky personál. Dnes už je situácia iná a väčšina pôrodníc víta otca ako partnera pri pôrode.

Prečo?

Dôvodov, prečo mamička chce, aby pôrod absolvovala spolu s partnerom je hneď niekoľko. Ako prvý dôvod môžme uviesť podporu, ktorú jej môže otec poskytnúť. Nestačí len jeho fyzická prítomnosť, dôležité je, aby otec zaistil mamičke telesné pohodlie a citovú podporu. Okrem toho sa môže žena cítiť na pôrodnej sále osamelo a tento pocit by mal eliminovať práve partner pri pôrode.

Ženy, ktoré sa rozhodli pre to, aby bol ich partner prítomný pri pôrode, sa tak rozhodli aj preto, lebo neočakávali, že zdravotná sestra bude prítomná počas celého pôrodu alebo ju vnímali ako niekoho, kto sa bude zaoberať len technickou stránkou pôrodu.

Ďalším dôvodom, prečo by mamičky chcú mať partnera pri pôrode je ten fakt, že čím horšie sa človek cíti telesne alebo psychicky, tým viac hľadá istotu a oporu v druhých ľuďoch. Po pôrode hodnotia ženy pomoc partnera ako užitočnú a dôležitú, dokonca ju hodnotia vyššie ako pomoc pôrodnej asistentky.

Ak sa otec chce zúčastniť pôrodu, mal by:
· mať láskyplný, priateľský a zodpovedný vzťah k manželke
· byť oboznámený s jej želaniami, zvykmi a tým, čo ju ukľudňuje a uvoľnuje
· poznať základnú fyziológiu pôrodu
· rozumieť emocionálnej stránke pôrodu (aké sú citové potreby ženy počas pôrodu a aké citové stavy počas pôrodu prežíva)

Prítomnosť partnera pri pôrode má kladný vplyv aj na samotný fyziologický priebeh pôrodu. Výskumy, ktoré sa realizovali v rámci medicíny dokázali, že v tomto prípade:

  • sa môže znížiť počet cisárskych rezov o 50%
  • sa môže znížiť potreba aplikovania epidurálnej analgézie o 60%
  • trvanie pôrodu môže byť kratšie až o ¼
  • ženám je potrebné podávať o 30% menej liekov proti bolesti
  • zvyšuje sa spokojnosť ženy s pôrodom

Ak partner cielene pomáha manželke ovládať bolesť, tak žena zriedkavejšie prežíva panický strach, únavu a pocity neznesiteľnej bolesti.
Prítomnosť otca pri pôrode je určite pozitívnym faktom, ktorý pomáha túto udalosť urobiť krajšou a nezabudnuteľnejšou pre oboch rodičov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár