shutterstock
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu.
Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí. Väčšina otcov však zhodnotila svoje pocity ako pozitívne a napriek tomu, že pôrod je stresujúci a náročný, tak je to veľmi odmeňujúci zážitok.
Dlhodobý vplyv prítomnosti otca pri pôrode
Dlhodobý vplyv prítomnosti otca pri pôrode na spolunažívanie v rodine, na jeho vzťah k manželke, k dieťaťu, na to ako vníma seba samého, sa začal skúmať len nedávno. Zaujímavými sú určite aj výsledky pozorovania zvierat, kde sa zistilo, že samotný zážitok pôrodu je katalyzátorom opatrovateľského správania u akéhokoľvek pozorovateľa. Skorý kontakt s dieťaťom, ktorý môže otec prítomný pri pôrode bezprostredne nadviazať, prispieva k vytváraniu ich vzťahu. No je potrebné upozorniť aj na to, že včasný kontakt otca s dieťaťom nie je ani nutný, ani dostačujúci na vytvorenie pevného puta medzi nimi. Existuje však aj dlhodobý vplyv prítomnosti otca pri pôrode na jeho vnímanie dieťaťa, manželky, pôrodu, rodiny aj seba.
Dané výsledky sa získali porovnáním dvoch skupín otcov:
skupina otcov bola prítomná pri pôrode,
skupina otcov nebola prítomná pri pôrode.
Podmienkou bolo, aby pôrod prebehol minimálne pred 3 mesiacmi a maximálne pred 3 rokmi. Po spracovaní získaných údajov sa zistili nasledujúce rozdiely: Otcovia, ktorí boli prítomní pri pôrode, vnímajú svoje dieťa ako intímnejšie . Toto zistenie podporuje vyššie spomínané tézy, že zážitok pôrodu pomáha lepšiemu nadviazaniu kontaktu otca a dieťaťa.
Pôrod opisujú otcovia z 1. skupiny ako jedinečnejší, bližší, aktívnejší a intímnejší . Je samozrejmé, že ak otec prežije pôrod spolu s matkou, tak je to preňho jedinečná, blízka a osobnejšia udalosť, ako keď sa o pôrode dozvie len z rozprávania, sprostredkovane. To, že pôrod hodnotia ako aktívnejší, sa dá opäť interpretovať tým, že ak je otec prítomný pri pôrode, sám môže posúdiť koľko energie a sily žena potrebuje na to, aby pôrod zvládla. Veľmi zaujímavým bolo zistenie, že partneri prítomní pri pôrode hodnotia samých seba ako menej istých, úzkostnejších, vzdialenejších, závislejších a menej obetavých. Menšia obetavosť sa dá interpretovať vo vzťahu k zážitku pôrodu takým spôsobom, že otec, ktorý vidí, koľko síl žena potrebuje na samotný pôrod, sa môže v porovnaní s ňou cítiť aj menej obetavý. Do akej miery sú ďalšie vlastnosti výsledkom prítomnosti otca pri pôrode a do akej miery výsledkom osobnosti partnera je ťažké posúdiť. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že otcovia môžu a nemusia byť prítomní pri pôrode. Ich rozhodnutie je ovplyvnené mnohými faktormi a jedným z najvýznamnejších je určite aj osobnosť.Manželku hodnotia otcovia prítomní pri pôrode ako intímnejšiu, čo môžme dať opäť do súvislosti s bezprostredným zážitkom pôrodu. Dieťa, pôrod aj partnerku označili adjektívom hlbší, čo sa dá vysvetliť tým že samotný zážitok pôrodu je veľmi silný a intenzívny. Otcovia z 1. skupiny konštatovali, že ich prítomnosť pri pôrode bola dôležitou súčasťou otcovstva a zároveň, že im tento zážitok pomohol prehĺbiť ich vzťah k manželke. Tieto rodiny sa vyznačujú väčšou závislosťou v tom zmysle, že členovia rodiny sa pri rozhodovaní a pri riešení problémov vzájomne podporujú. Posledná otázka zisťovala, či sú otcovia z oboch skupín ochotní byť (opäť) prítomným pri pôrode.
95 % otcov z 1. skupiny sa chce opäť zúčastniť pôrodu, kým v skupiny otcov, ktorí neboli prítomní pri pôrode, sa rozhodnutia líšia. Existujú takí, ktorí by sa určite zúčastnili pôrodu, no aj takí, ktorí by partnerom pri pôrode nechceli byť. Z týchto výsledkov vyplýva, že samotný zážitok pôrodu je veľmi silný,obohacujúci a môže kladne ovplyvniť vzťahy muža k žene aj dieťaťu. _____________________________ pozn.redakcie: Tento článok je zostavený zo záverov diplomovej práce autorky
Loading...