RodímeMuž pri pôrode

Ako prežiť s mužom pri pôrode

 Barbora Kardošová   02.10.2017   0

Sú situácie v živote mužov i žien, ktoré na nás nečakajú každý deň, sú výnimočné, či dokonca historicky dôležité. Niektoré z nich nemôžeme predvídať, prídu z ničoho nič a záleží len na nás, ako ich vyriešime, s kým a prečo.

Termín narodenia nášho dieťaťa však patrí do kategórie situácií, o ktorých vieme aspoň nejaký čas dopredu, a tak sa naň snažíme pripraviť.

 

Je to záležitosť čisto ženská

Sú muži, ktorí veľmi jednoznačne, bez akýchkoľvek pochybností či zbytočných úvah odmietajú svoju účasť pri pôrode ich dieťaťa. Tvrdia, že to je záležitosť čisto ženská, že nemajú chuť vidieť svoju partnerku v bolestiach a tak podobne.

Treba dodať, že poznám aj také ženy, čo by nikdy nepripustili, aby bol muž s nimi pri pôrode. Dôvody sú rôzne, od strachu zo straty vzájomnej príťažlivosti až po možnosť vytiahnuť svoje „malé hrdinstvo“ ako tromf, na ktorý muž v hádke len sotva nájde vhodný protiargument. Iba ak by použil základnú vojenskú službu.

Existujú páry, ktoré to chcú prežiť spolu

No konečne sa dostávam aj k možnosti, že existujú medzi nami (a je ich stále viac) muži, alebo skôr páry, ktoré chcú tento vzácny okamih prežiť spolu. Napokon, je to aj logické (a logika odjakživa splývala viac s mužmi) – veď tento okamih spolu aj pripravovali. 

Takže predpokladajme, že čakáte dieťa a uvažujete o možnosti byť spolu, keď sa bude hlásiť na svet.

Muž pri pôrode - pravidlo číslo jeden:

hovorí: nikdy nenúťte svojho muža, aby to celé s vami absolvoval, jedine tak to „prežijete“ vo vzájomnej pohode a s nadhľadom.

Viem, čo hovorím a viem, ako veľmi dokážu tehotné ženy citovo vydierať svoje okolie, či už vedome alebo nevedomky.

Pamätajte si, že všetko, čo sa robí z donútenia, stráca svoj pôvodný efekt a niekde to nakoniec vyvrcholí. Nechcite, aby to vyvrcholilo, práve keď budete rodiť. Vtedy budete mať čo robiť samy so sebou, verte mi.

Nechajte to skutočne na muža, ako sa rozhodne. Samozrejme, ak po jeho prítomnosti veľmi túžite, povedzte mu to, ale nenúťte ho.

V takom prípade je vhodné zoznámiť ho s mužmi, ktorí niečo podobné majú už za sebou a voľačo si pamätajú. Opäť platí, že každý sme originál, a teda prah bolesti máme individuálny a vnímanie vzrušujúcich chvíľ takisto.

Pre mňa bol pôrod dobrodružstvo a bolo príjemné prežiť ho ruka v ruke s mojím partnerom. Až nedávno mi prezradil, že som mu skoro zlomila ruku.

Muž pri pôrode - pravidlo číslo dva:

ak si to v poslednej fáze rozmyslí, ak odpadne alebo ak bude v zúfalstve bláznivo fotografovať, hoci aj bez nasadeného filmu, netrápte sa tým a veselo roďte ďalej.

On to zvládne. Tak ako všetko doteraz. Ak vás moja posledná veta znervóznila, vedzte, že pri pôrode je každý nevypočítateľný – až na vaše kontrakcie. Zmeny všetkých naokolo – vás, vášho muža aj vášho pôrodníka – prebiehajú v závislosti na dĺžke a priebehu celého pôrodu.

Muž pri pôrode - pravidlo číslo tri:

pri pôrode neriešte s mužom nič iné, ako to, že práve rodíte. Je pravdepodobné, že sa vám medzi jednotlivými kontrakciami vždy natoľko uľaví, že rozviniete nejakú inú tému, ktorej sa váš muž zhostí a bude sa ňou rád zaoberať dlhší čas. Ten čas môže byť pre vás zrazu nekonečný, budete strácať argumenty, o vhodných slovách ani nehovoriac, najmä ak vás v polovici myšlienky zastihne kontrakcia.

Preto, ak už chcete odpútať vlastnú pozornosť a odľahčiť atmosféru, nezačínajte s ničím zložitým, smutným, či nedajbože konfliktným. Myslite na dieťa. Chcete ho práve presvedčiť, aby prišlo medzi vás. A povedzte to aj mužovi.

Možno sa vám práve zazdalo, že je toho na vás akosi priveľa. Omyl! Vy sa jednoducho musíte sústrediť iba na tú jedinú vec: ako v tej najlepšej nálade porodiť vaše dieťa. Muž vám má náladu rozhodne len vylepšovať, preto, ak to tak nebude, neváhajte a pošlite ho od vás trochu ďalej.

Nepremáhajte sa a nerobte mu práve v tejto chvíli nejaké zbytočné láskavosti. A keby už náhodou došlo k ostrejšej výmene názorov, neprikladajte jej vôbec veľký význam a snažte sa na konflikt čo najrýchlejšie zabudnúť. Či chcete, či nechcete, každý prežíva „dobrodružstvo“ po svojom a niekto naň skrátka vôbec nie je stavaný. O pár dní sa tomu všetkému budete smiať.

Muž pri pôrode - pravidlo číslo štyri:

popiera akékoľvek iné pravidlá, pretože hoci pôrod má isté overené fázy, my nie. Nikdy neviete, ako zareagujete, keď to na vás príde, najmä ak ide o váš prvý pôrod.

Jediné, čo pri tomto pravidle môžem odporučiť: nemajte, prosím, strach! Niet sa čoho báť! Uvedomte si, že niečo podobné zažijete možno ešte raz - dvakrát v živote (česť výnimkám), tak prečo používať práve strach? Ten nepomáha a zle pôsobí nielen na vaše dieťa, ale aj na vášho muža.

Užite si to, ako sa len dá, veď nie ste chorá, ale tehotná! Áno, viem, že nie každý pôrod je bez komplikácií, ale na to určite nemyslite. To budete riešiť, keď to bude aktuálne.

A prečo taký veľký skok od spoločnej domácnosti a dovolenky rovno k pôrodu? Iste je medzi tým ešte veľa spoločných chvíľ, ktoré stoja za to. Dôvod je jednoduchý: chcelo sa mi utvrdiť vás, že mi záleží na tom, aby ste boli spolu! To neznamená, že sa k tým možno obyčajnejším, ale rovnako dôležitým situáciám nevrátim. Len by som vám dopriala ochutnať výnimočnosť, dojemnosť a neopakovateľnosť pôrodu, ktorý sa dá prežiť aj s mužom.

P.S.: Bez neho si to vlastne ani neviem predstaviť.

  • zdroj: inzine.sk
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised