1. Aký je pôvod, význam a cieľ činnosti pôrodnej asistencie?
Pôvodnou myšlienkou pôrodnej asistencie bolo zabezpečenie zdravotnej starostlivosti počas fyziologického (bezproblémového) tehotenstva, zabezpečenie pôrodu a starostlivosti o matku po pôrode, zvyčajne do 28. dňa. Dnes pôrodná asistentka na základe vydanej licencie zabezpečuje nielen starostlivosť počas fyziologického tehotenstva, ale pomáha žene aj pri udržiavaní reprodukčného zdravia. Hlavným cieľom je udržanie dobrého zdravotného stavu a zlepšenie kvality reprodukčného zdravia žien, ich detí, rodín a komunity. Pôrodná asistentka však nie je náhradou obvodného gynekológa. Inak povedané, ak tehotná mamička absolvuje sledovanie a prípravu u pôrodnej asistentky neznamená to, že nemá navštevovať preventívne prehliadky u svojho obvodného gynekológa. Práve naopak. Gynekológ a pôrodná asistentka sú ako pravá a ľavá miska váh. Aby bolo zabezpečené optimálne sledovanie budúcej mamičky, ženy a šestonedieľky, je potrebná súčinnosť obidvoch. Pôrodná asistencia nie je vo svete a ani v povedomí staršej generácie žiadnou novinkou. Od roku 1925 funguje tento typ zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch amerických. V 60-tych rokov minulého storočia bola pôrodná asistencia „oživená“ v Kanade. V 90-tych rokoch na Novom Zélande. V Európe funguje veľmi dobre vo Veľkej Británii, Holandsku, Francúzsku či v Čechách.
2. Čo všetko pôrodná asistentka robí? Navštevuje matku resp. ženou doma? Ak áno, ako často? Ako často prebieha kontakt medzi ženou a jej pôrodnou asistentkou?
Pôrodná asistentka poskytuje zdravotnú starostlivosť žene počas tehotenstva a to buď v domácom prostredí, alebo vo svojej ambulancii. Pre tehotnú poistenku zabezpečuje pôrodná asistentka psychofyzickú prípravu na pôrod, ku ktorej má potrebné odborné vzdelanie. Vykonáva poradenstvo týkajúce sa tehotenstva a zabezpečuje aj cvičenia, ktoré pripravia budúcu mamičku na pôrod. Učí ju správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Pôrodná asistentka je schopná odviesť fyziologický pôrod. Po pôrode učí mamičku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia (do 6 týždňov od pôrodu, keďže prvá kontrola obvodným gynekológom je až 6 týždňov). V prípade, že vzniknú vážnejšie problémy, pôrodná asistentka odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa. Starostlivosť o ženu po gynekologických operačných zákrokoch a po pôrode poskytuje vždy v domácom prostredí. Frekvencia návštev a poskytovanej zdravotnej starostlivosti závisí od zdravotného stavu ženy – matky. Počas tehotenstva v priemere 2x do mesiaca, po pôrode minimálne 1x. Po operačných zákrokoch, to môže byť denne max. 3x.
3. Má každá žena svoju pôrodnú asistentku alebo ide o pôrodnú asistentku, za ktorou vystupuje vždy niekto iný?
Pôrodná asistentka je ako ošetrujúci lekár, to znamená, ak nie sú žiadne závažné prekážky, potom je to vždy tá istá osoba.
4. Odkiaľ sú pôrodné asistentky, koho zamestnankyne sú?
Pôrodná asistentka je buď zamestnancom Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti alebo zdravotnú starostlivosť poskytuje na základe vydanej licencie na výkon samostatnej odbornej praxe ako licencovaná pôrodná asistentka
5. Koľko stojí toto poistenie, ako sa platí, na aké obdobie platí? Resp. je toto poistenie súčasťou poistenia v Union zdravotnej poisťovni alebo ide o samostatne poistenie za samostatný produkt platený osobitne?
Toto poistenie je súčasťou verejného zdravotného poistenia.
6. Čo konkrétne znamená popis práce pôrodnej asistentky?
Úzko spolupracuje s ambulantným gynekológom alebo iným ošetrujúcim lekárom, aby maximalizovala bezpečnosť a komfort liečby a aby sa minimalizovalo riziko vzniku závažných komplikácií. <//span>
7. S koľkými pôrodnými asistentkami spolupracuje Union zdravotná poisťovňa?
Union zdravotná poisťovňa, a. s. má v súčasnosti uzatvorené zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s 9 licencovanými pôrodnými asistentkami a rozpracované 3 žiadosti o uzatvorenie zmluvy. V rámci odborného seminára boli účastníčky oboznámené s podmienkami uzatvárania zmlúv a o objeme zdravotnej starostlivosti hradenej pôrodnej asistentke.
8. Ako často je s ambulantným gynekológom v kontakte, čo presne robí a pod.?
Popis práce je daný odborným usmernením a početnosť vzájomných kontaktov nie je štandardizovaná. Závisí od typu pacientky (tehotná, po pôrode, alebo po operácii) od iných ochorení a tiež pri operáciách od rozsahu zákroku a samotného ochorenia.
9. Koľko pacientok má cca. jedna pôrodná asistentka na starosti?
Kapacita závisí od typu pacientok. Môže sa pohybovať od 1 do cca 80. Viac rozhoduje jej denná kapacita.
10. Kontakt medzi pôrodnou asistentkou a pacientkou je priamy alebo prebieha cez Union call centrum?
Prvý kontakt zabezpečuje Call centrum na čísle 0850 003 333, ďalšie kontakty si dohodnú poistenka a pôrodná asistentka samy.
Dobry den,
Magda, pokial viem, zmluvy maju len s unionom,co je bohuzial najmensia poistovna. Pokial nebudu zaradene do minimalnej siete, ako sa o to teraz PA snazia (viac v clanku tehotenstvo.rodinka.sk/index.php ) zrejme zaidne dalsie zmluvy nevudu nasledovat. Myslim, ale ze je to v prvom rade na nas, zenach – poistenkach, aby si od svojej poistovne tento druh sluzieb ziadali.
Valika, PA moze odviest samostatne fyziologicky porod, potrebuje ale na to suhlas osetrujuceho lekara (aspon pokial mam korekne informacie, netvrdim na 100%), ina vec, ci by ju pustili do porodnice, ktora nie je “jej”, cize tam inak normalne nepracuje. Obavam sa, ze skor nie, ale skusim prizvat k tejto debate samotne PA.
je mozne, aby na slovensku takato licencovana porodna a asistentka odviedla porod bez lekara, ak nebudu komplikacie? je to povinnostou nemocnice umoznit alebo je to na dobrej voli personalu?
ktore vsetky zdravotne poistovne maju zmluvy s porodnymi asistentkami, mate zeny skusenosti?