Mnohí(é) z nás sa pri slovnom spojení “cisársky rez” vyľakajú a ostanú nemilo prekvapení(é), najmä, ak sme chceli, aby dieťatko prišlo na svet prirodzenou cestou. Tá by mu mala totiž uľahčiť rýchlejšiu adaptáciu na život “mimo maminky” a hlavne napomôcť k dobrému dojčeniu. Iní(é) sa zase potešia, že predídu pôrodným bolestiam a bábätko “sa nepoškodí”:-)
Ale ako je to naozaj? V článku nájdete informácie o príčinách, ktoré vyžadujú cisársky rez, poskytneme informácie o jeho priebehu, o anestézii, o tom, ako to vyzerá pár dní “po” a to ešte stále nie je všetko. Čítajte!.
Prečo cisársky?
Existuje viacero závažných dôvodov, pre ktoré sa odporúča cisársky rez. Niektoré sú evidentné ešte pred chystaným pôrodom, iné sa vynoria až priamo pri pôrode. Ak sa o ňom lekári rozhodli, znamená to, že je nutný. Príčiny môžu byť rôzne:
- Zúžená panva rodičky (meria sa rádiopelviometrom) a priveľký plod,
- závažné ochorenie ženy (choroby srdca, ťažká krátkozrakosť, vysoká cukrovka, hypertenzia, cysty, fibrómy /nezhubné nádory väzivového tkaniva /),
- zlá poloha plodu, najčastejšie vodorovná,
- vcestné lôžko a jeho predčasné odlučovanie (silné krvácanie),
- ohrozenie plodu, napr. “dusenie,”
- viacnásobné tehotenstvo (dvojičky, trojičky,…)
- vaginálny herpes, keď sa ním dieťatko môže pri prechode pôrodnými cestami nakaziť,
- a iné
Často sú to kombinácie rôznych rizikových faktorov, ktoré sa nabaľujú a tak vznikne akútny dôvod porodiť dieťa cisárskym rezom.
Anestézia
Ak už máte zavedenú epidurálnu resp spinálnu analgéziu (ste pri vedomí, ale ostrú bolesť necítite), anesteziológ bude len pridávať potrebnú látku – anestetikum do katétera, čo bude mať za následok dočasné znehybnenie, alebo ak chcete, znecitlivenie, spodnej časti tela.
Ak nemáte anestéziu a cisársky sa musí vykonať hneď, pristúpi sa k celkovej anestézii. (Pozn. O anestézii a epidurálnej resp. spinálnej analgéze sa dnes hovorí ako o moderných metódach odstránenia bolesti pri pôrode, veľa informácii nájdete o nich na internetových stránkach. Využitie týchto metód závisí od vás a od možností pôrodnice)
Priebeh operácie
Pozrime sa bližšie na to, čo sa bude diať.
Ak sa už rozhodlo o cisárskom, plánovanom alebo nie, oholia vám spodnú časť brucha a ohanbie, najčastejšie s elektrickým holiacim strojčekom. (pozn. u nás to pravdepodobne strojček nebude, preto, ak túto procedúru zvládate sama, môžete sa do nej pustiť) a zavedú vám na 24 hodín močový katéter vo forme tenkej hadičky. (+ u nás klystír)
Dostanete pekný nemocničný odev, papierovú čiapočku aj papučky a nemocničnú košeľu. (Pozn. Rodičky vo Francúzsku musia vyzerať nádherne, ako z papiera. Mohli by sme si z toho vziať príklad???).
Ak nemáte “epidurálku”, dajú vam anestéziu priamo na operačnom sále. Predtým sa podrobíte tzv. sondovaniu. (príprave, či vám ju môžu dať).
Ak je anestézia hotová, natrie sa dané miesta dezinfekčným roztokom a cisársky sa môže začať. Od tejto chvíle máte už k vášmu dieťatku veľmi blízko, pretože to trvá asi desať minút, kým bábo uzrie svetlo sveta.
Operatér rozreže brušnú stenu ženy, potom maternicu a vyberie z nej bábätko a placentu. (Pozn. Ako mi to raz povedal jeden anesteziológ: “vybrali ho ako melón z tašky.”) Rez býva malý a je zväčša schovaný v ohanbí. Dnes sa už takmer vôbec nerobí vertikálny rez; iba v akútnych prípadoch, ak by aj niekoľko minútové zdržanie viedlo k ohrozeniu života dieťaťa. Vertikálny rez sa prevádza jednoduchšie a rýchlejšie, umožňuje lepší prístup k maternici, ale pre máloktorú ženu je esteticky prijateľný.
Prítomnosť otecka na operačnom sále počas cisárskeho nie je povolená, tak ako ani pri žiadnej inej operácii. Niekedy to však závisí aj od pôrodníka, či bude jeho prítomnosť tolerovať alebo nie.
Len čo sa bábätko narodí, je oň dobre postarané. Pri tom už môže asistovať aj otecko, zatiaľ čo mamičku pôrodník zašije. Ale potom ho prídu ukázať aj jej, aby si ho mohla na chvíľu poláskať.
Prvé dni po cisárskom
Hovorí sa o nich menej a je to škoda, lebo hoci je cisársky menej bolestivý ako prirodzený pôrod, (lebo ste pod anestéziou) dni, ktoré po ňom nasledujú nie sú vždy ľahké.
Hoci sa bolesť lekársky utišuje, napriek tomu ostáva prítomná. Uľaviť od bolesti dokáže aj chápavý a príjemný zdravotnícky personál. Niekedy je ale potrebné, aby vám mohli lepšie pomôcť, zdôveriť sa s problémami. Pravda, každá z nás vníma bolesť inak.
Napriek tomu, že je bolesť utíšená, zostáva z nej niečo, čo vám bráni dobre sa po cisárskom hýbať. Prvý “deň po” zostávate ležať na lôžku a zdvihnúť sa vám dovolia až po odstránení močového katetra. Potom sa pokúsite pomaly vstať a urobiť pár krôčikov. Pri zdvíhaní sa z postele môžete mať pocit, že vás jazva trochu “ťahá”. (Nemyslite si, že to všetko pôjde hneď a zaraz, na prvýkrát sa vám možno podarí len posadiť sa. Vstávajte pomaly, aby ste nedostali závrat!). Prvé kroky, ktoré urobíte, sa pravdepodobne budú dať ľahko zrátať, ale vedzte, že čím skôr sa postavíte na nohy, tým rýchlejšie sa bude telo zotavovať. Rátajte s tým, že v prvé dni budete mať menej slobody (čo sa týka pohybu).
Prvé vstávanie sa vám môže zdať kruté, ale väčšinou platí, že vám aj vášmu telu to urobí dobre. Keďže budete mať zo začiatku problémy sa pohnúť, bude pre vás ťažšie hneď sa postarať o bábätko. Dokonca sa vám to môže zdať frustrujúce, ale nemajte obavy. Už som videla rodičky, ktoré sa o svoje dieťatko začali starať hneď od prvého dňa. Veď problémy s pohybom mávajú aj mamičky, ktoré rodili prirodzene, ak mali tzv. nástrih.
Dojčiť sa vám bude dobre najmä v ľahu (jazva vtedy menej bolí). Existuje aj iná praktická poloha – pozícia “ballon de rugby” (rugby lopty): vy ležíte na chrbte a dieťa má hlavu na vašom prsníku, avšak jeho telo je pod vašou pazuchou.
Nezabudnite! V podstate je jedno, či budete rodiť cisárskym alebo obyčajne, pretože výsledok je ten istý – bábätko, ktoré bude potrebovať vašu lásku a starostlivosť.
Najčastejšie otázky (FAQ)
1. Kedy môžeme mať po cisárskom ďalšie dieťa?
Väčšinou treba počkať s ďalším dieťaťom aspoň jeden rok, aby sa jazva dobre zavrela a zahojila, ale niekedy sa nemusí čakať tak dlho (Pozn. na Slovensku sa odporúča minimálne 1 rok). Najlepšie je spýtať sa na názor vášho lekára – gynekológa, lebo on najlepšie pozná stav vašej jazvy (po prvom cisárskom je to zväčša veľmi pekná jazva, s ktorou nebývajú problémy.) Všetko závisí od pacientky.
2. Ako dlho sú ranka a koža okolo nej necitlivé? Je to normálne?
Je to normálne, lebo pri reze sa môžu isté nervy deaktivovať, a preto treba telu nechať čas, aby si mohlo znovu obnoviť svoju nervovú sieť. Môže to trvať až šesť mesiacov, ale vo všetkých prípadoch sa citlivosť vráti, hoci proces môže byť pomalší.
3. Moja jazva je ešte stále červená. Čo mi môže pomôcť?
Odporúča sa bodová masáž, napr. s Contracubexom (+-200, Sk)
4. Ak som už raz rodila cisárskym, narodia sa tak aj ďalšie moje deti?
Pokiaľ máte zo zdravotného hľadiska rovnaké problémy ako pri prvom tehotenstve, pravdepodobne vám tiež odporučí lekár cisársky rez. Trvalé príčiny pre voľbu cisárskeho rezu sú napríklad: úzka panva, vysoká cukrovka. Nie je dôvod podstúpiť ďalší cisársky, ak sa príčina týkala len minulej tehotnosti a už pominula. Ďalej platí, že to, čo bolo problematické pre jedno dieťa, nemusí byť pre druhé (poloha, hmotnosť, riziko ohrozenia plodu…).
5. Koľko detí sa mi môže narodiť cisárskym, resp. koľko cisárskych sa odporúča podstúpiť?
Jazva, ktorá zostáva po cisárskom je oslabeným miestom. Pri opakovaných tehotenstvách a rezoch je samozrejme namáhaná. Všetko závisí od ženy a od jej predchádzajúcej jazvy a jej hojenia. Často sú možné tri cisárske, dokonca sa hovorí dnes až o štyroch (Pozn. Platí pre francúzske pomery, u nás sa v literatúre uvádzajú dva, potom sa riziko považuje za veľmi veľké.). Predovšetkým sa treba poradiť s vašim lekárom – gynekológom, najmä, ak vás on sám aj operoval a pozná váš stav.
Upozornenie:
1. Tento článok má informatívny charakter a poskytuje len základnú orientáciu, preto sa vždy poraďte so svojím lekárom.
2. Niektoré údaje (ako to naznačujú poznámky) platia iba pre francúzske rodičky, nakoľko je tento text preložený z francúzskeho prameňa s láskavým dovolením: www.bebe-arrive.com.
Preložila a spracovala Alexandra Mikulová.
Na obrázku je vyznačené miesto priečneho rezu.
Ahoj Oľga , neviem koľko by to stálo no bolo by dobre sa informovať u súkromných pôrodníkov. Napíš email adresu možno Ti niečo zistím . Tak čau Anka
Som cudzinka,kolko zaplatim za cisársky rez na slovensku?Nemam pobyt ani pojistenie-potrebujem prist,narodit aj odist domu-na Ukrajinu.Ake nemocnice a lekare poradite? Dakujem.
to je mi luto ze to bohuzial v slovenskych nemocniciach je takto, akosi setria na analgetikach…
ja mam kamaratky, ktore rodili v zahranici a po cisarskom ani behom neho ani na sekundu necitili bolest, zaujimave ze tam sa to da len u nas akosi nie.
Som rada ,že sa konečne píše p cisárskom reze aj v inom svetle. Ja som to prežila a viem o čom hovorím. Milé dámy nie je to nič suprové. Užila som si predpôrodné bolesti od večera do rána a o piatej rozhodli cistársky . Bola som v poradí tak som čakala a kontrakcie som mala každú 1,5 min. od únavy som aj zaspávala. O šiestej ma zobrali za začalo to . Všetko som mala pod kontrolou 🙂 . dostala som spinálnu anastézu . Najprv som upozornila lekárov , že malú nechcem vidieť zakrvavenú a ani vlastnú krv aby som neodpadla. To sa mi splnilo skoro 🙂 . Bolesti pri operácií som nemala žiadne ale som padavka hihihi tak som sa ledva dočkala toho ako vybrali malú a potom mi niečo dali lebo na napínalo na zvracanie. Však tie zvuky , odsávačka a podobne nie je nič príjemné. To nebolo nič . Previezli ma na izbu o tom ja neviem a po prebudení po obede mi sestrička odporúčala sa na posteli kus obraciať . Bolesti ako hrom . Ráno druhý deň trebalo vstávať a to nebolá žiadna sranda , verte , myslela som , že mi chce všetko vypadnúť z brucha . Prekonala som to a zašla až k umývadlu. Hlava sa točí , nevedela som dýchať . Nadávala som v duchu na sestričku , ktorá mi vlastne chcela len dobre. Chvála bohu , že ma prinútila vstať , kamáratka nevstala naraz a mala problémy. Bolesť sa dá prekonať ja som sa už na tretí deň keď ma dali na izbu chcela starať o malú , bola strašne ustráchaná a urevaná , stíchla len keď som si ju položila na prsia a tak sem hajali . Bolesti pri vstávani , chodení som mala strašne dlho a od prvého dňa som fungovala sama s malou. Viem len jedno , ženy čo rodili normálne dávno zabudli na pôrod. Nehovoriac o zrastoch čo mi ostai. Bolí to pri zmene počasia . Mala mi stále pri prebaľovaní do toho kopne ,,, je to už kus ženy má 19 mesiacov a 16,8 kg tak na 4 roky :-). Však ani pri narodení nebola drobec 4,15kg a 57 cm. Žienky ak Vám môžem poradiť nezáviďte tým čo rodia cisárskym lebo neviete čo prešli . No všetka bolesť je odmenená krásnym malým drobčekom . Nechcela som Vás strašiť ale len upozorniť , že to nie je suprová záležitosť ako som si aj ja myslela . Prajem všetkým super pôrod bez bolesti :-). Anka