Zákonník práce v súčasnosti prechádza rôznymi zmenami. Drobná „kozmetická“ úprava platí už od 1. januára 2011. Novela v podobe zákona č. 543/2010 Z. z. priniesla napríklad predĺženie materskej dovolenky (z 28 na 34 týždňov, pri narodení dvoch alebo viac deti z 37 na 43 týždňov). Na obzore sú však aj ďalšie korektúry:
Tzv. malá novela
8. februára 2011 bol schválený vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce. Tzv. malá novela Zákonníka práce má nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2011. Pre rodičov je podstatná informácia, že po návrate z rodičovskej dovolenky do práce budú mať nárok na zaradenie na pôvodnú pracovnú pozíciu. Zamestnávateľ im pritom bude musieť zabezpečiť minimálne také dobré podmienky ako pred odchodom na rodičovskú dovolenku. Vyplýva to z dôvodovej správy k zákonu:
„Navrhuje sa, aby aj zamestnanec, ktorý sa vráti po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 (dovŕšenie troch rokov veku dieťaťa, resp. 6 rokov veku dieťaťa) mal právo požadovať od zamestnávateľa zaradenie späť do pracovného procesu tak, aby bol zaradený na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko a aby sa mu po skončení rodičovskej dovolenky zachovali všetky práva v pôvodnom rozsahu, ktoré mal v čase nástupu na rodičovskú dovolenku, vrátane akýchkoľvek zmien, ktorý vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
Ak nebude možné zaradiť zamestnanca na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko, pretože práca sa nevykonáva alebo pracovisko bolo zrušené, zamestnávateľ bude povinný zaradiť ho na prácu zodpovedajúcu jeho pracovnej zmluve.“
Mgr. Daniela Šulcová z mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR spresňuje:
„Malá novela Zákonníka práce platná od 1. 4. 2011, bude obsahovať aj smernice EÚ o vykonaní zásady rovnosti príležitostí a rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami vo veciach zamestnanosti a povolania.
Zamestnanec a zamestnankyňa by mali mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na materskú alebo rodičovskú dovolenku, pričom Zákonník práce výslovne nestanovuje z čoho tento prospech môže vyplývať (v praxi môže ísť napr. o právny predpis, kolektívna zmluva, vnútorný predpis, obvyklé postupy u zamestnávateľa, atď.). Napríklad podľa rozhodnutia Súdneho dvora EÚ v právnej veci Sarkatzis Herrero (C-294/04) ide o započítanie obdobia materskej dovolenky do výpočtu obdobia, ktoré je rozhodujúce pre získanie „seniority“ v podniku.
Podotýkame, že novela neznamená, že zamestnanec, ktorý bol doma, dostane automaticky po návrate rovnaké bonusy a plat ako zamestnanec, ktorý sa za ten čas vzdelával a zvyšoval si kvalifikáciu a na základe toho mu bol priznaný napríklad vyšší plat alebo iné benefity.”
Tzv. veľká novela
V súčasnosti je v pripomienkovom konaní veľká novela Zákonníka práce. Aktuálna by mohla byť v septembri 2011, resp. niektoré ústanovenia budú platné až od januára 2012. Má priniesť napríklad ochranu tehotených žien v skúšobnej dobe či presun čerpania rodičovskej dovolenky na neskoršie obdobie.
Mgr. Daniela Šulcová z mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
“Ďalšie opatrenia vedúce k zvýšeniu šancí žien a matiek zamestnať sa po skončení materskej či rodičovskej dovolenky prinesie pripravovaná veľká novela Zákonníka práce. Tá bude v pripomienkovom konaní do 28.marca 2011.
Hlavné zmeny, ktoré prináša pre matky a otcov sú nasledovné:
- Dôležitým pozitívnym prvkom, ktorý prináša, je ochrana tehotných zamestnankýň v skúšobnej dobe. Kým dnes môže v skúšobnej dobe zamestnávateľ prepustiť aj tehotnú ženu bez udania dôvodu, po novom to už nebude možné. Pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe s tehotnou zamestnankyňou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou bude zamestnávateľ povinný uviesť dôvody skončenia pracovného pomeru, inak bude skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe neplatné.
- Zmena nastane aj pri čerpaní voľna s náhradou mzdy pri prevoze matky do pôrodnice a späť. Novela Zákonníka práce už nebude viazať nárok na toto voľno len pre manžela matky. Navrhujeme, aby zamestnávateľ bol povinný poskytnúť voľno s náhradou mzdy zamestnancovi, ktorému sa narodí dieťa na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť bez ohľadu na to, či uzavreli manželstvo alebo nie.
- Zákonník tiež umožní presun čerpania rodičovskej dovolenky na neskoršie obdobie, ak sa nevyčerpala do troch, resp. šiestich rokov veku dieťaťa. Samotná dĺžka rodičovskej dovolenky ostáva zachovaná a len ak si ju rodič nevyčerpá celú v priebehu trojročného, resp. šesťročného obdobia, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie (do piatich rokov veku dieťaťa alebo v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmich rokov veku dieťaťa.
- Zákonník práce tiež zavádza zdieľané pracovné miesto, ktoré je takisto ústretovým krokom voči rodičom. Môže im pomôcť lepšie skĺbiť rodinné a pracovné povinnosti. Zdieľané pracovné miesto je pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci sami medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto. Zdieľané pracovné miesto ako nový inštitút Zákonníka práce pomôže tým ženám, ktoré by nemali záujem o plný pracovný úväzok, pretože môžu získať pracovný pomer na kratší pracovný čas na pracovnom mieste, ktoré vyžaduje prácu na plný pracovný čas.“
Mgr. Daniele Šulcovej z mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR za objasnenie skutočností, týkajúcich sa pripravovaných zmien Zákonníka práce ďakujeme.
Na záver dávame do pozornosti ešte jednu dôležitú informáciu.
Ako uvádza na svojej stránke Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, každý občan, ktorý má voči navrhovanej novele pripomienky, ich môže do 28. marca 2011 adresovať jej tvorcom. Zverejnenú novelu Zákonníka práce v takej podobe, ako bola odoslaná do medzirezortného pripomienkového konania, nájdu občania na internetovej stránke Ministerstva.
Po jej preštudovaní môžu použiť e-mailovú schránku zakonnik@employment.gov.sk špeciálne zriadenú na tento účel a prostredníctvom nej odoslať ministerstvu svoje konkrétne výhrady a pripomienky. Podnetmi od občanov sa budú zaoberať priamo autori návrhu novely.