Andrejko mal len niekoľko mesiacov, keď mu diagnostikovali zhubný nádor mozgu meduloblastóm. Počas liečby malý pacient podstúpil chemoterapiu a následnú transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. Andrejko mal uloženú pupočníkovú krv, ktorú pri transplantácií aj použili. Takáto „podporná“ liečba Andrejkovi pomohla a zvýšila šance na jeho vyliečenie tak, že sa mu už choroba nevrátila. Meduloblastóm je pritom najčastejší zhubný mozgový nádor detského veku
Zdravie je to najcennejšie, čo pri narodení bábätka zvyknú všetci želať čerstvým rodičom. Nemusí to byť len fráza.
Získať jedinečné zdroje, ktoré sú použiteľné na liečbu dieťatka – ale aj celej rodiny – sa dá odberom a uchovaním tzv. perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, pupočnej šnúry a placenty.
Možnosť uchovať tieto perinatálne tkanivá je jedná z vecí, o ktorých máme možnosť rozhodnúť sa iba pred pôrodom. Potom už je táto šanca nenávratne preč. Toto rozhodnutie už urobili na Slovensku tisícky rodičov.
Pri akých skupinách diagnóz už bola pupočníková krv použitá?
Cord Blood Centrum vydalo takmer 300 jednotiek pupočníkovej krvi – darované, pre vlastnú potrebu, aj pre súrodenca. Použité boli na rôzne ochorenia: hemato-onkologické (nádory, leukémie), neurologické (detská mozgová obrna, poškodenia mozgu, poruchy autistického spektra, cievna mozgová príhoda), kardiologické a iné.
Pupočníková krv bola vydaná na liečbu do rôznych krajín sveta, ale aj na liečbu na Slovensku. Úspešný príbeh so šťastným koncom vďaka nej u nás žijú aj Marko a Andrejko. Práve Andrejko je dieťa, na liečbu ktorého sa vlastná pupočníková krv použila prvýkrát nielen na Slovensku, ale zároveň aj v Európe.
♥ „Bol raritou tým, že mal len niekoľko mesiacov, keď prišiel na onkológiu s meduloblastómom, mal zhodou okolností odobratú pupočníkovú krv a najväčšou raritou bolo, že ju aj dostal,“ spomína jeho mama. „To sa dovtedy u nás ešte neudialo.“
Meduloblastóm je pritom najčastejší zhubný mozgový nádor detského veku. Pri agresívnej forme terapie, ktorú musel malý Andrejko podstúpiť, boli jeho vlastné krvotvorné bunky tým elementom, ktorý pomohol k rýchlejšej regenerácii a zníženiu komplikácií.
Takáto „podporná“ liečba Andrejkovi pomohla a zvýšila šance na jeho vyliečenie tak, že sa mu už choroba nevrátila.
Markov príbeh
Jedným z detí, ktoré na Slovensku dostali šancu využiť svoje kmeňové bunky, je aj Marko. Narodil sa v 35. týždni tehotenstva spolu so svojou dvojičkou Lindou. Pre nezrelosť pľúc bol umiestnený v inkubátore. Kvôli problémom s dýchaním bol opätovne intubovaný.
Niekoľko minútové neokysličenie mozgu sa podpísalo na jeho diagnóze – detskej mozgovej obrne hypotonického typu ku ktorej pribudol aj autizmus. Markova mama podnikla všetky kroky, aby pri liečbe mohla byť použitá jeho pupočníková krv.
„Od začiatku som verila, že Markovi jeho kmeňové bunky môžu len pomôcť a posunie ho to výrazne dopredu vo vývoji,“ hovorí Markova mama, ktorá opisuje, ako mu zabrala liečba vlastnou pupočníkovou krvou:
“Marko pred podaním pupočníkovej krvi nemal problém s chôdzou, ale jeho jemná motorika zaostávala. Prvý efekt sme videli asi po dvoch mesiacoch. Marko sa zbavil plienok takpovediac zo dňa na deň, a to aj v noci. Začal obratnejšie používať lyžicu, samostatne jesť, držať ceruzky a používať uchopovanie pri kreslení perom.
Po pol roku od podania sa naučil jazdiť na trojkolke a začali sme skúšať aj bicykel s pomocnými kolieskami. Má výrazne lepší očný kontakt, zlepšil sa jeho záujem o hru a o nové podnety.
Zlepšilo sa jeho porozumenie, na komunikáciu využíva gestá a znaky a sem tam skúša aj nejaké slovo. Podstatne viac pozoruje okolie a dokáže si sám vyzliecť a obliecť oblečenie i obuv. V jeho napredovaní mu veľmi pomáha aj jeho dvojča Linda, ktorá ho zapája do hier a iných pohybovo-športových aktivít.
Nepotrebujem na to výsledky štúdie, ako matka cítim a vidím denno-denne jeho pokroky po podaní. Sme vďační, že Marko tú šancu na plnohodnotnejší život dostal a pomohlo mu to.“
Letty a neuroblastóm
Aj keď pri narodení Letti nemali jej rodičia závažný dôvod pre uchovanie pupočníkovej krvi, rozhodli sa tak na základe skúseností príbuzných, ktorí ju nechali odobrať a uskladniť v rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center pre potreby ich dieťatka. Práve od nich mali informácie týkajúce sa odberu pupočníkovej krvi a poznali aj jej výhody.
♥ „Navyše, v súčasnosti sa medicína vyvíja do takej miery, že ponúka viacero nádejných možností liečby. My sme našu dcérku nechceli o túto šancu pripraviť, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako správne rozhodnutie,“ vysvetľuje Lettiin otec, ktorý zároveň odkazuje ostatným rodičom, ktorí sa pre odber pupočníkovej krvi ešte len rozhodujú:
„Pupočníková krv sa dá využiť buď ako hlavná, ale aj ako podporná liečba mnohých závažných ochorení. Nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť a môžete ňou zachrániť život svojho dieťaťa. A my sme sa pri pôrode rozhodli správne!“
Pupočníková krv, ktorú mala Letti uskladnenú v rodinnej banke pupočníkovej krvi v Cord Blood Centre, pomohla malému dievčatku, keď malo dva roky. Najprv to bolo len podozrenie na pruh, neskôr sa ukázalo, že diagnóza je oveľa fatálnejšia.
Neuroblastóm je obzvlášť malígnym neoplastickým ochorením s veľmi vysokým rizikom recidívy s metastázami, bolo nutné, aby Letti dostala vysokú dávku chemoterapie, ktorá by usmrtila zostatkové bunky neuroblastómu. Počas chemoterapie však zanikajú aj zdravé biele krvinky, ktoré sú základom imunity ľudského tela.
Obnova funkcie kostnej drene, teda krvotvorby, sa dá dosiahnuť tromi spôsobmi – buď transplantáciou kostnej drene, periférnej krvi alebo pupočníkovej krvi. Keďže Lettiini rodičia sa pri pôrode rozhodli pre odber a uskladnenie jej vlastnej pupočníkovej krvi, lekár sa rozhodol práve pre túto formu transplantácie na obnovu krvotvorby.
Transplantáciou vlastnej pupočníkovej krvi bola nakoniec Lettina liečba úspešne ukončená a dievčatko je navzdory nepriaznivým prognózam od roku 2018 bez akéhokoľvek nádoru či metastázy.
Čo sú perinatálne tkanivá a prečo ich uchovať všetky
Pupočníková krv, placenta a tkanivo pupočníka sú tzv. perinatálne tkanivá, obsahujúce perinatálne kmeňové bunky. Uchovať všetky perinatálne tkanivá spolu má nesmierne benefity.
Placenta sa odoberá vždy v kombinácii s pupočníkovou krvou z pupočníka a povrchových žíl placenty (Prémium odberom) a s tkanivom pupočníka, čím sa získa široké spektrum buniek a možnosť viacnásobného využitia pri liečbe rôznych ochorení nielen pre dieťa, ale aj pre celú rodinu.
Pravdepodobnosť využitia vlastnej pupočníkovej krvi narastá s vekom, pretože sa zvyšuje výskyt ochorení, pri liečbe ktorých sa využívajú vlastné krvotvorné kmeňové bunky.
Prečítajte si viac na cordbloodcenter.sk.