Dojčenie – pripravte sa už v tehotenstve

hana/redakcia 0

Dojčenie je nikdy nekončiaca téma. Niekomu to ide “samo” a niekto by mal pravidelne dostávať zlaté medaile za prekonanie samého seba a využitie síl, ktoré by snáď pohli aj vesmírom, keby sa rozhodli.

Shutterstock

Poznám mamy také i také a všetky sú určite úžasné. Ale predsa, súhlasiac s názorom, že štastie praje pripraveným, skúsila som Vám zosumarizovať, čo všetko by ste mohli vedieť o dojčení už v tehotenstve.

 

1. Dojčenie začína v hlave

Základ je psychická príprava, ktorá do správneho receptu zamieša kus dôvery vo vlastné telo, že to bude vedieť, štipku dobrých rodinných príbehov (ak také máte v špajzi), základné vedomosti o tom: ako – kde – prečo áno- čo nie a základnú surovinu: sebadôveru.

Všetko sa mi to spája s trefnou poznámkou jednej skoromaminy: “všetko si viem predstaviť zvládnuť, aj toto brucho, aj ten pôrod, ale že mi dajú dieťa, a že bude moje, už navždy…”

Skrátka to nie je také jednoduché, na výsledok môže vplývať podvedomá neistota mamy, negatívne programovanie okolia, možno aj obavy z takého záväzku či priblíženia…

Podľa mňa neexistujú zakázané pocity, len treba vedieť, že sú, a nájsť chápavú dušu čo nás vypočuje. Pretože ono je to pravda a zároveň vlastne aj nie…

2. Príprava prsníkov na dojčenie

Nezabudnime ani na praktické stránky veci, vyberáme zopár tipov a postrehov z článku ako si pripraviť prsníky:

  • počas tehotenstva (a tiež počas dojčenia) by žena nemala používať na bradavky mydlo ani sprchový gél, ale umývať sa len čistou vodou,
  • pokožka bradaviek a dvorcov by nemala byť zbytočne namáhaná (žiadne kefkovanie, vyťahovanie, štipkanie, masírovanie – masáž bradaviek spôsobuje vylučovanie oxytocínu a mohla by spôsobiť problémy s predčasnými sťahmi maternice),
  • je vhodné pri sprchovaní striedať teplú a studenú vodu – stimuluje to krvný obeh,
  • pokiaľ máte možnosť, choďte po byte denne aspoň chvíľku bez podprsenky, aby pokožka bola dostatočne vetraná.

Sú ženy, ktoré sú presvedčené, že tvar ich bradaviek je nevhodný a dojčiť snáď nebudú vôbec. Akúkoľvek odchýlku v tvare bradaviek je dobré začať riešiť ešte pred pôrodom.

Ak by mal byť skutočný problém, napríklad s vpáčenými bradavkami, existujú pomôcky, ktoré slúžia ako prevencia, či náprava.  

3. Mlieko sa začína tvoriť už v tehotenstve

Objavila sa vám na tričku škvrna? To je aj v tehotenstve celkom normálne! Prsníky sa pripravujú na svoju úlohu a začína sa v nich tvoriť kolostrum.

Kolostrum je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch približne od 12. – 16. týždňa tehotenstva. Je to jediná vhodná potrava pre dieťa. Kolostrum sa nachádza v prsníkoch presne vo vhodnom množstve.

4. Prvé prisatie bábätka

Každé dieťatko, zdravé a vaginálne narodené má schopnosť po pôrode sa samé doplaziť k prsníku, samé ho uchopiť a prisať sa. Možno sa niektoré pýtate – je to možné? A ako je to možné? Odpovede nájdete v článku Samoprisatie, zázrak prírody.

Veľa žien sa po narodení bábätka sťažuje, že sa dieťa nevedelo prisávať, že mali problém s prikladaním. Správne prisatie je pre efektívne dojčenie dôležité, a je vhodné aby ho hneď na oddelení šestonedelia skontrolovala laktačná sestra.

5. Prečo dojčiť hneď po pôrode

Hormóny mamičky i dieťaťa sú po pôrode priamo naštartované na to, aby začalo úspešné dojčenie, preto je dobré tieto okamihy nepremeškať a ak to zdravotný stav dieťaťa i váš dovoľuje, je vhodné začať už na pôrodnej sále.

Ak sa vaše dieťatko nemalo možnosť prisať tesne po pôrode, a prvé čo do pusy dostane je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“. Podobné je to s klobúčikmi. Prečítajte si viac v článku: Prečo dojčiť hneď po pôrode.

Shutterstock

6. Polohy pri dojčení

Správna poloha pri dojčení je dôležitým predpokladom úspešného dojčenia. Existuje viacero vhodných polôh na dojčenie. Dôležité je, aby umožnili dieťaťu správne prisatie sa k prsníku a následné sanie.

Dobrá poloha pomáha predchádzať vznik trhliniek (ragád) a predchádza bolestivosti bradaviek. Pri dobrej polohe vám skvelú službu urobia rôzne vankúše, ktoré isto máte doma, ale možno aj špeciálne vankúše na dojčenie.

Na začiatku dojčenia je fajn vyskúšať si viacero polôh, aby ste si pre seba a pre svoje dieťatko našli tú najlepšiu: polohy pri dojčení.

Dojčenie po sekcii? Je vhodné sa trocha pripraviť aj na túto alternatívu a zapamätať si, aké špecifické polohy na dojčenie po sekcii je vhodné zaujať, aby dojčenie nebolo bolestivé.

7. Predchádzajte problémom

V prvých dňoch po narodení dieťaťa sa môžu objaviť bolestivo naliate prsníky, ragády, ženy často riešia zápal prsníka. Nemusí však pritom ísť o zápal, ale o  tzv. retenciu, zadržiavanie mliečka. Kedy ide o retenciu a kedy už treba riešiť zápal prsníka?

Pomerne bežným javom býva aj novorodenecká žltačka. Liečba žltačky môže prebiehať rôznymi postupmi a netreba sa jej báť. Sprievodným znakom žltačkových detí je ich spavosť, tu je niekoľko tipov, ako detičky aktivizovať.

8. Kde nájsť pomoc pri problémoch s kojením?

9. Ako sa stravovať počas dojčenia

Máme niekoľko veľmi dobrých článkov o strave v dojčení, napr. od MUDr. Babinskej, ktoré ponúkajú inšpiráciu k tomu, čo variť pre seba pokiaľ dojčím.

V tomto konkrétnom článku od Márie Kopčíkovej nájdete jedálniček dojčiacej šestonedieľky, vhodný hneď po pôrode.

Tak nech sa vám darí!

Mária Kopčíková pre vás zhrnula dojčenie do kocky🙂 Aj keď to celé vyzerá ako riadna veda, ako mágia či iné nepochopiteľno, v konečnom dôsledku je to asi najdôležitejšia pracovná náplň čerstvej maminy. Tak nech sa vám darí!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár