Ako sa pripraviť na kojenie

Maria Renate Farkasova IBCLC 0

Dobrá príprava začína v informovanosti tehotnej mamičky. Odporúčame čítanie, pozorovanie a rozhovory s inými mamičkami, ktoré už majú vlastné skúsenosti s kojením.
Už na začiatku tehotenstva sa prsníky menia, a tým pripravujú na kojenie. Často pozorujú tehotné ženy vytekanie mlieka, ale jeho väčšia tvorba je ešte potláčaná hormónami placenty. Až po jej vypudení môže nastúpiť laktácia. Počas tehotnosti sú bradavky veľmi citlivé a veľa mamičiek popisuje dotyk na ne ako nepríjemný až bolestivý.
Boľavým bradavkám nepredídeme “otužovaním” v tehotnosti, ale správnou polohou neskôr – pri samotnom kojení a dobrým uchopením bradavky bábätkom.
Malé žliazky na bradavkách vylučujú ochranný film, ktorý chráni pred vysušením a má špecifickú vôňu, ktorou bábätko spoznáva svoju mamičku. Masírovaním, umývaním mydlom a používaním krémov tento film ničíme a preto odporúčame pri sprchovaní len čistú vodu.
Prvé dni po narodení, kedy je frekvencia prikladania najvyššia, môžeme po kojení jemne vytlačiť kvapku mlieka a spolu so slinami bábätka rozotrieť na bradavke a nechať zaschnúť. Prípadne ešte tenkú vrstvu čistého lanolínu, ktorú netreba pred ďalším kojením umývať, pretože neškodí bábätku.

Najlepší štart pre kojenie je:
____________
čo NAJSKOR po pôrode /kúpanie, váženie, meranie môže počkať/
čo NAJČASTEJŠIE / aj viac ako 12krat za 24hod./
a SPRÁVNE prikladať bábätko ku kojeniu na prsník.

Aké je to – správne prikladanie?
Bábätko sa bruškom dotýka mamičky, ktorá drží prsník a bradavkou stimuluje spodnú peru bábätka. Keď otvorí dostatočne veľké ústa, pomôže bábätku uchopiť čo najviac bradavky. Špička nosa a bradička sa ľahko dotykajú prsníka. Neodtláčame prstom prsník od nošteka, aby mohlo dobre dýchať, ale pritiahneme nožičky bližšie k telu mamičky!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár