10 vecí, ktoré by nemali robiť ženy pred pôrodom

Anna Veselá 0

Mamy pred pôrodom bývajú nabité rôznymi emóciami. Už iba chvíľa a v náručí budú mať dieťatko, ktoré nosia deväť mesiacov pod srdcom.

Len jedna vec ich delí od toho momentu, a to je pôrod. Ten jediný a nemenný spôsob, ako človek prichádza na tento svet.

Shutterstock

Všetky budúce mamy si želajú „dobrý“ pôrod.

Aby sa im toto želanie splnilo, pôrodná asistentka Sharon Trotter napísala, čo by mali tehotné robiť – alebo skôr, čo nerobiť, aby si pôrod nespomalili, či neskomplikovali.

Týchto 10 vecí by mali tehotné prestať robiť:

 

 

Počúvať hororové príbehy

Vždy sa nájde nejaká kamarátka alebo známa, ktorá rodila celých 48 hodín. Ale určite práve takýto príbeh je to posledné, čo by ste si želali počuť.

Sharon hovorí: „Pôrod môže trvať dlho, 24 hodín, ak je to prvý pôrod, nie je nič výnimočné, ale veľmi zriedkavé sú prípady, kedy trvá 35 a viac hodín.“ Myslite pozitívne: polovičku pôrodu, a to medzi kontrakciami, vás nebude nič bolieť.

 

Rozmýšľať, aké by to bolo úžasné, keby sme nemuseli rodiť

Úprimne, pôrod bolí. No aj tak je narodenie dieťaťa neuveriteľným zážitkom. Sharon hovorí: „Je ľahké byť netrpezlivá po deviatich mesiacoch tehotenstva, ale skúste to nechať na vaše telo.“

Pôrod nie sú len kontrakcie jedna za druhou. „V latentnej fáze pôrodu si možno budete potrebovať na chvíľku zdriemnuť. Neobávajte sa, že vtedy kontrakcie ustanú. Príroda to zariadila tak, aby si telo zachovalo energiu aj na „veľké finále.“

 

 

Zhrýzať sa obavami, keď dieťa „mešká“

V tehotenskej knižke máte zapísaný termín pôrodu. V kalendári ste k tomuto dátumu pridali aj tri červené výkričníky. Nestresujte sa, ak už máte po termíne a ešte ste neporodili.

„To sa deje veľmi často, zvlášť pri prvom tehotenstve. Nie je nič výnimočné, ak pôrod mešká o 7, 10, či dokonca 14 dní,“ ubezpečuje pôrodná asistentka.

 

Odísť do pôrodnice skôr, ako nastane čas

Neplašte sa a neutekajte s taškou do pôrodnice, len čo začnú kontrakcie. Pôrodná asistentka radí ostať doma tak dlho, ako je to možné.

„Neponáhľajte sa do pôrodnice pri prvej kontrakcii. Jedine, ak chcete záplavou stresových hormónov spomaliť váš pôrod. Lepšia voľba je najprv zavolať do pôrodnice a vyžiadať si radu.

Pokým vám neodtiekla plodová voda a pohyby vášho bábätka sú v poriadku, najpravdepodobnejšie vám povedia, aby ste ostali doma, až kým kontrakcie nebudú častejšie.“

 

Zamieňať si „poslíčky“ s ozajstnými kontrakciami

V prípade prvého pôrodu si môžete ľahko pomýliť „poslíčky“ s pravými kontrakciami. Poslíčky môžete cítiť počas celého tehotenstva, pretože vaša maternica sa pripravuje na pôrod.

Mohlo by vás zaujímať: Je to pôrod alebo poslíčky?

 

 

Fixovať sa na pôrodný plán

Čo žena, to iný pôrod, iná skúsenosť. Preto je dôležité, aby sa mama nefixovala na pôrodný plán ako jediné možné východisko. Pôrod, tak ako život, má svoje vlastné plány.

Pôrodná asistentka preto radí, aby ste prišli do pôrodnice s otvorenou mysľou a počúvali svoje vlastné inštinkty.

Je veľmi dôležité, aby ste mali pri sebe osobu, ktorej najviac dôverujte. Nezáleží na tom, či to bude vaša mama, váš muž, priateľka, dula alebo pôrodná asistentka.

„Ak chápu, čím prechádzate, čo si želáte a čo nie, môžu vám byť oporou, ktorú budete potrebovať a budú vám na veľkej pomoci.“

 

Počúvať kamarátky kamarátiek vašej mamy

Každá žena, ktorá už má pôrod za sebou, vám môže dať takú aj onakú radu, čo robiť a čo nerobiť počas pôrodu. Pôrodná asistentka ale hovorí, že sa máte zamerať na svoje inštinkty.

„Nemyslite si, že musíte robiť to, čo vám druhí ľudia vsugerujú, lebo u nich to fungovalo, tak bude aj u vás. Urobte to, čo najviac vyhovuje vám. Zapamätajte si, každé tehotenstvo a každý pôrod je iný. Pokiaľ vám vaše telo hovorí, že si želá byť aktívne, potom cvičte, prechádzajte sa, hýbte sa. Neležte len preto, že vám druhí hovoria, že musíte oddychovať a vy to cítite inak.“

 

Mať starosti kvôli vyprázdňovaniu počas pôrodu

Možno sa o tom veľa nehovorí, ale je to jedna z vecí, pre ktorú sa mamy trápia.

„Úprimne, zdravotnícky personál to už všetko zažil, nehanbite sa, či už sa počas pôrodu povraciate alebo nezadržíte stolicu. Na tom vôbec nezáleží. Pôrod je jeden deň vo vašom živote. Na bolesť sa rýchlo zabudne a znovu sa budete cítiť „dôstojne.“

 

Nebyť pripravená na pôrod – fyzicky alebo psychicky

Pôrod dieťaťa si vyžaduje veľa energie a koncentrácie. Preto pôrodná asistentka radí budúcim mamám, aby sa čo najviac pripravili, či už sú to rôzne predpôrodné kurzy, odborná literatúra, čokoľvek „náučné“ pomôže.

 

Ale… netreba sa zavaliť množstvom informácií

Je dobré vedieť, čo sa deje s vašim telom počas pôrodu. No nemali by ste sa nechať zahltiť priveľa informáciami. Skúste mať reálne očakávania.

Sharon hovorí: „Veľa žien prečíta všetku dostupnú literatúru a majú jasnú víziu, ako má pôrod vyzerať. No častokrát ich vlastná skúsenosť nezodpovedá ich predstavám o pôrode, čo potom negatívne vplýva na prežívanie prvých týždňov s bábätkom.“

Nečítajte teda priveľa, počúvajte svoje telo, nie rady druhých a myslite pozitívne. Čochvíľa budete držať vaše bábätko v náručí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár