Tehotenstvo sa dá vyčítať v očiach

Michal Ondrus 2

„Niečo je na tebe iné. Tvoje oči nejako žiaria. Ty budeš určite tehotná!“  Táto situácia je omnoho častejšia ako by ste si mohli myslieť. Tehotenstvo a s tým súvisiace zmeny vášho tela sa prejavia aj vo vašich očiach. Napriek tomu, že sa mnohé mamičky snažia tehotenstvo na začiatku skryť, oči ju zaručene prezradia.

 
Každé tehotenstvo so sebou prináša pre budúcu mamičku veľké zmeny.  Do tela sa vyplavuje veľké množstvo hormónov, ktoré spôsobujú dočasné zhoršenie videnia. Môžu vám tak narásť mínusové dioptrie. Zhoršenie videnia nie je jediným príznakom očakávania budúceho potomka.

„Medzi tehotenské príznaky patrí aj dvojité, alebo rozmazané videnie. Často sa stretávame aj s tým, že budúca mamička je precitlivená na svetlo, alebo na blikajúce svetlá. Hormonálne zmeny môžu dočasne znížiť aj množstvo sĺz, alebo ich konzistenciu. Je potrebné si tak dávať pozor na suché oko,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov.

Ide o dočasný stav

Za zmenu zraku v tehotenstve môže zväčša hormón relaxín. Vedecké analýzy potvrdili, že sa počas tehotenstva vyplavuje viac ako 20-násobne viac.  Ide tak o veľký výkyv na ktoré telo zareaguje nielen zhoršením zraku. Tento hormón je zodpovedný aj za to, že všetky svaly, väzy a tkanivá sa stávajú mäkšími a vláčnejšími. Telo sa tak lepšia adaptuje na očakávanú prítomnosť plodu v lone matky.  


„Počas tehotenstva sa často objavuje krátkozrakosť (myopia). Zhoršenie videnia je najčastejšie na úrovni štvrť až pol dioptrie. Ak ste krátkozraká už pred tehotenstvom, je pravdepodobné, že sa vám zrak počas tohto obdobia nezhorší. V prípade akýchkoľvek pochybností však odporúčame navštíviť odborníka,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov.  Okrem zvýšenia hodnoty hormónov na zrak posôbí aj zadržiavanie vody v tele. To má vplyv na zvýšenie hrúbky a zakrivenie oka. Tieto zmeny môžu mať dočasný vplyv na zhoršenie komfortu nosenie kontaktných šošoviek.

Týchto zmien sa nemusíte báť.

Vo väčšine prípadov ide o dočasné zmeny, ktoré sa po skončení tehotenstva vrátia do normálu. V každom prípade vám však odporúčame počas pôrodu ako aj po ňom absolvovať preventívnu kontrolu u očného lekára. Posúdi prípadne zmeny  a pomôže vám ich zvládnuť bez zbytočných komplikácii.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ano, lebo som bola taka unavena, že som spala za chodze. Ale tiež nám trvalo, než som otehotnela. Manžel mal malo spermii, problem s erekciou, ešte že vyrabaju rozne potravinove doplnky pre lepšiu erekciu, inak by sme dietatko asi ani nikdy nemali

    1. až budem tehotna, poviem vam to. Zatial sa ivba snažime a nejde nám to a dokonca sa mi zda, že ma priatel i velmi malo spermii, takže sa nám nedari 🙁

Pridaj komentár