Plánujeme dieťaPočatie

Symptotermálna metóda - lpp

 babetko.sk   19.05.2008   0

Jej šíreniu sa venuje spoločnosť pre prirodzené plánovanie rodičovstva – Liga pár páru (LPP). LPP je na Slovensku národnou pobočkou materskej organizácie The Couple to Couple League International, so sídlom v Cincinnati, ktorá vznikla v r. 1971 v USA a Ministerstvo vnútra SR povolilo vyvíjať činnosť tejto organizácii aj na Slovensku.

Liga pár páru dôsledne vychádza zo skutočnosti, že človek vzniká počatím, t.j. splynutím mužskej a ženskej pohlavnej bunky v okamihu oplodnenia. Od tejto chvíle má právo na život, preto LPP odmieta prostriedky a postupy, ktoré toto neodňateľné právo ohrozujú alebo odoberajú. Hlavný cieľom ligy je podporovať a upevňovať manželské vzťahy pomocou prirodzeného prístupu k regulácii počatia tým, že učí manželské páry a snúbencov osvojiť si umenie prirodzeného plánovania rodičovstva. Takto poskytuje prirodzenú, zdravotne neškodnú, ekonomicky výhodnú a spoľahlivú alternatívu k umelej antikoncepcii.

Prirodzené plánovanie rodičovstva podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nie je antikoncepčnou metódou, je skôr spôsobom určovania plodných a neplodných dní menštruačného cyklu ženy. Zábrana počatia sa dosahuje pohlavnou zdržanlivosťou v plodnom období. V prípade snahy počať dieťa manželom takisto veľmi pomôže určenie plodných dní. Vychádza sa pri tom zo všetkých doposiaľ známych príznakov plodnosti ženy, t.j. zmeny bazálnej teploty, zmeny množstva a charakteru hlienu vylučovaného žliazkami krčka maternice a zmien krčka maternice. Porovnávacie štúdie preukázali výhody tých metód, pri ktorých sa posudzujú najmenej dva príznaky plodnosti súčasne. Keďže jedným zo sledovaných príznakov je vždy bazálna teplota, nazýva sa metóda symptotermálna (STM).

Podľa hodnoverných štúdií má STM porovnateľnú spoľahlivosť ako uvádzajú výrobcovia najnovšej hormonálnej antikoncepcie. Manželom poskytuje prehľad o tom, v ktorom období cyklu sa žena nachádza a vzhľadom k tomu, že sa príznaky sledujú denne, nemá na spoľahlivosť metódy žiaden vplyv nepravidelnosť cyklu.

Hlavnou náplňou činnosti Ligy pár páru je organizovanie kurzov symptotermálnej metódy. Sú uskutočňované formou štyroch cca 2-hodinových prednášok. Nemajú za cieľ len naučiť metódu. Stavajú prirodz. plánovanie rodičovstva do širšieho kontextu manželského vzťahu a rodiny. V kurze sa preberá aj fyziológia ženského organizmu, učí sa pozorovanie a hodnotenie príznakov, ich vzájomných súvislostí a určovanie plodných a neplodných období. Osobitná pozornosť sa venuje taktiež otázkam dosiahnutia tehotenstva . Pretože návrat plodnosti po pôrode je bezprostredne naviazaný na spôsob starostlivosti o novonarodené dieťatko, neoddeliteľnou súčasťou kurzov LPP je tzv. ekologické kojenie a prirodzená materská starostlivosť.

Zdroj: babetko.sk – Alternatíva k umelej antikoncepcii, LPP, email: lpp@lpp.sk , www.lpp.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised