Plánujeme dieťaPočatie

Prirodzené plánovanie rodičovstva

 Mgr. Eva Poláková   08.07.2015   36

Pracovná skupina Svetovej zdravotníckej organizácie predložila túto definíciu prirodzeného plánovania rodičovstva (PPR):

„PPR je termín označujúci také metódy plánovania tehotenstva a jeho predchádzania, ktoré sa opierajú o prirodzene sa vyskytujúce známky plodných a neplodných období v priebehu menštruačného cyklu."

Thinkstock

 

Prirodzené metódy antikoncepcie sú čoraz populárnejšie

PPR sú moderným spôsobom plánovania rodičovstva. Ich vysokú spoľahlivosť uznávajú aj popredné európske učebnice gynekológie.

Medzi takéto metódy patrí napríklad Symptotermálna metóda - určuje plodné a neplodné dni ženy na základe viacerých príznakov, najmä hlienu a teploty, a pritom vychádza aj z ďalších parametrov, ktoré pomáhajú žene s väčšou istotou určiť svoje plodné obdobie.

Metódy PPR sú aj zdravotne neškodné a pre mnohých morálne prijateľnejšie.

Spoľahlivosť PPR

Tehotenský index je počet neplánovaných počatí u 100 žien, ktoré sa danou metódou riadia 1 rok. Príklady tehotenského indexu podľa rôznych metód:

  • pri používaní kalendárnej metódy (dnes už takmer nepoužívanej pre jej nespoľahlivosť) je medzi 14-38,
  • pre symptotermálnu metódu je to 1-2,5,
  • pre mechanickú mužskú ochranu (kondóm) 7-14 a
  • hormonálna antikoncepcia má index účinnosti 3 - 8%.

Spoľahlivosť PPR je teda porovnateľná so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie, pričom všetky ostatné spôsoby umelej antikoncepcie sú menej spoľahlivé. Hoci PPM patria tiež medzi účinné spôsoby riadenia počatia, v gynekologických ambulanciách sa ženám častejšie odporúča hormonálna antikoncepcia.

Žena neotehotnie kedykoľvek

Počas cyklu nemôže u ženy dôjsť kedykoľvek k ovulácii. Mimo plodného obdobia nielenže nie je v rodidlách ženy prítomné vajíčko schopné oplodnenia, ale chýbajú aj ďalšie podmienky nevyhnutné pre otehotnenie: v hrdle maternice hlien priestupný pre spermie a v tele maternice sliznica pripravená na nidáciu (uhniezdenie).

Možnosť otehotnieť kedykoľvek počas cyklu vylučuje najpoužívanejšia európska učebnica gynekológie už v roku 1968. (Pozn.: Martius, H.: Lehrbuch der Gynäkologie, 9. Auflage, Stuttgart, 1968.)

„Nepravidelnosti“ menštruačného cyklu vyjadrené kolísaním v rozmedzí niekoľkých dní sú javom úplne bežným a použiteľnosť ani spoľahlivosť moderných spôsobov PPR neovplyvňujú. Absencia cyklických zmien však býva spôsobená hormonálnou poruchou, ktorú je potrebné liečiť. Meranie bazálnej teploty má v podobných prípadoch aj význam diagnostický.

iStock

 

Hlavné výhody PPR

Rozumieť vlastnej plodnosti a vyznať sa v nej, je umením a výsadou ženy. Ženy, ktoré sa pre PPR rozhodli, si na dodržiavanie pravidiel rýchlo zvyknú a nepociťujú ich ako záťaž.

Hlavným kritériom partnerov pre voľbu prirodzenej metódy predchádzaniu počatia je jej spoľahlivosť a zdravotná neškodnosť. PPR nezvyšujú ani riziko vrodených chýb u detí.

Je však nevyhnutné naučiť sa zásady, ako používať tento spôsob riadenia počatia a dodržiavať ich. Dôležitosť správnej znalosti metódy je nutné zdôrazniť, keďže nedostatočné poučenie často zapríčiňuje ich zlyhanie a môže viesť k diskreditácii metód PPR.

PPR nie je iba pre veriace páry

Medzi používateľmi PPR sú často ľudia bez náboženského vyznania. Ak prevažujú katolíci, je to spôsobené aj ponukou prirodzených metód v rámci aktivít cirkevných zariadení.

Z teologického hľadiska ide o využívanie prirodzenej dispozície ženy byť oplodnenou iba v určitom období. Požiadavka, aby manželský styk ostal otvorený životu, neumožňuje použitie vonkajšieho zásahu na vylúčenie plodnosti ženy, nie sú však žiadne námietky proti spoľahlivým spôsobom riadenia počatia (PPR).

Ján Pavol II. v encyklike Familiaris Consortio píše: „Rozhodnutie pre prirodzený rytmus nesie so sebou prijatie cyklu osoby, to jest ženy, a tým i prijatie dialógu, vzájomnej úcty, spoločenskej zodpovednosti, sebaovládania.“ (FC, 32).

PPR a pohlavná zdržanlivosť

Pohlavný život človeka neslúži len na udržanie ľudského rodu, ale aj na upevnenie vzájomnej väzby medzi manželmi. Niektoré sociologické štúdie dokazujú pozitívny vplyv v periodickej zdržanlivosti na vzájomné vzťahy partnerov (viac sa tešia na obdobie, keď budú môcť „byť spolu“).

(viac info aj na www.lpp.sk – Liga pár páru)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
penny napísané 04.06.2020 16:16

ufff suhlasim ze toto tvrdenie je totalna blbost ako sa chranit .. ja nedam dopustit na mechanicku antikoncepciu ... najviac sme za kondomy zo superlove ..tie vribkovane ci svietiace nam robia sex zaujimavejsim a takym inym a neotehotnela som za cele roky co ich pouzivame

Oklamany napísané 28.10.2019 14:22

PPR je somarina, Ježiš tu neprišiel kázať o plodných a neplodných dňoch, v Biblii nie je o tom žiadna zmienky.

Niekto si túto sprostosť pred 100 rokmi vymyslel a nie je sily to zmeniť. Chorá doba. Cirkev v stredoveku bola liberálnejšia.

My sme touto chorou metódou otehotneli vždy do mesiaca. S touto chorou metódou otehotneli ďalších X párov a dokonca aj vyštudovaná gynekologička.

Predstavte si nie dve, ale viac malých (do 3 rokov detí) a manželka chodí s tehotným bruchom.

Je to úplne choré, ako si to niekto môže dovoliť takto iným linajkovať a kázať? Ste normálny? Katechéti, farári, aktivisti. Príďte si to niekedy vyskúšať, mudrlanti, najhoršie školy máte a chcete riadiť iných. Starať sa do druhých - kedy majú mať sex a detí nech majú aspoň 10.

Predmanželská výchova - ženská vagína na projektore a celé to bolo iba o tom jednom, ja neviem, stratili ste tam rozum, úplne ste sa dostali mimo reálny život.

Dovolím si tvrdiť, že túto somarinu čo tvrdo presadzujete nedodržiava 90% párov a tých zvyšných 10% na vás nadáva.

Čo sa pcháte do vecí do ktorých vás nič? Debilizmus na n-tú.

Keď chcete viac detí tak neklamte ľudí a povedzte im úprimne a hlavne ich rešpektujte. Choďte niekde s touto primitívnou propagandou.

Lubica napísané 14.03.2011 13:33

Neviem ako zacat.S priatelom chceme babatko a snazime sa o to uz rok a stale nic.Ja mam moj cyklus nepravidelny,ale vzdy od toho 10 teho dna az do 20 teho dna mame pravidelny styk.Len mojou otazkou je,ze moj priatel je po transplantacii oblicky rok aj tri mesiace.Moze toto ovplyvnit nasu snahu?

Katarína napísané 02.10.2009 10:48

pokial viem, tak za uzivanie antikoncepcie este nikomu nehrozi exkomunikacia. uzivanie antikoncepcie si musi kazdy sam vysporiadat vo svedomi. virkev sa pri uzivani HAK stavia na stranu zivota podla prikazania- nezabijes-, kedze to HAK naozaj sposobuje. aj vnutromaternicove teliesko je castou pricinou abortu. krestanstvo (akekolvek, bez rozdielu cirkvi) uznava pravo na zivot od pocatia. tak odkial beries, maxima, ze ostatne cirkvi nemaju nic proti antikoncepcii?

maxima napísané 02.10.2009 11:48

no lebo v nasej cirkvi sa ptori HAK nevystupuje. navyse. ak nie je ovulacie, nie je pocatie a kde nie je pocatie tam nemoze dojst k zabitiu zivota. takze tak. ano ja viem ze treti ucinok HAK je ze vystelka maternice je tenka na uhniezdenie. ale primarny je ze nie je ovulacia, takze nviem preco sa z tretieho ucinku robi take halo, ked v drvivej vacsine k nemu vobec nedojde. To iba aby sa zase pretlacil akysi nazor.

Katarína napísané 03.10.2009 16:14

to, ze sa nevystupuje neznamena, ze ju kvituje. pokial viem, tak vacsina cirkvi na slovensku (rimskokatolicka, greckokat., pravoslavna) tiez judaizmus umelu antikoncepciu netoleruje. a protestantske cirkvi nezakazuju antikoncepciu, s vynimkou antikoncepcnych piluliek a pripravkov, ktoré nechrania pred otehotnenim, ale zabijaju oplodnene vajička v tele matky.

a este nieco. dokazes zarucit, ze oplodnenie pri uzivani HAK naozaj nenastane? HAK ti moze aj niekolkokrat zabit dieta a ani o tom nemusis vediet. mozes namietat, ze si o tom nevedela. neznalost ale neospravedlnuje. ty si vsak o tejto moznosti (mozne oplodnenie vajicka napriek uzivaniu HAK) vopred informovana, takze to predsa len ide na tvoje svedomie.

a mas pravdu. ide o nazor. ci uz je to nazor papeza, teologov, biblie, cirkvi, tvoj ci moj. ja netuzim po tom, aby som si svoje telo nicila nejakymi umelymi hormonmi a nevedomky si kantrila deti, ked je tu moznost PPR, ktora nielen ze nema ziadne vedlajsie ucinky, nezabija oplodnene vajicka....dokonca ma vobec nic nestoji. ani len ten cas. (pol minuty, ktoru obetujem na zmeranie si teploty, zaznacenie do tabulky a zhodnotenie plodny/neplodny, nepovazujem za stratu. a viac casu ma to naozaj nestoji.)

maxima napísané 04.10.2009 18:46

protestantske cirkvi HAK nezakazuju. to by som o tom musela nieco vediet. a hlavne tam farari o tom stale nekazu. vlastne som to nikdy nezazila.

ano uznavam, ze HAk nie je pre organizmus to prave. ale tu ide o to, ze sa teologoiu podklada nieco co jednoducho ma byt cisto o jednotlivcovi.

a tvdrit, ze HAK kantri deti? no to je snad trochu silan kava nie? uznavam, ze jdenozlozkova HAk, ktora iba meni vystelku maternice a nezabranuje pocatiu je cosi ine. tu by som nebrala ani ja. to priznam. ale co sa tyka dvojzlozkovej, nemam problem. a sorry, ale aby som mala 4 a viac deti, len preto, ze mi v cirkvi niekto hrozi s HAK, no dakujem. a co ked chce clovek iba jedno dieta. ako ja napr. A nechce ho hned po svadbe a dalsie uz nechce? to sa ma cely zivot stresovat s PPR? No neviem,. ale komu to vyhovuje nech to robi. mne by to nevyhovovalo, kvoli tomu premanetnemu stresu s otehotnenia. tak ako som spominala. ale fandim vsetkym, ktori to pouzivaju, funguje to a su spokojni.

Katarína napísané 04.10.2009 23:27

presne ako hovoris...mne s manzelom to vyhovuje, sme s fungovanim na 100% spokojni a absolutne sa nestresujeme. ja teda urcite. pocas neplodnych dni oplodnenie nehrozi. iba ak z ducha svateho zwinker .

a dalsia vec, preco ziadnu HAK (aj vratane 2-zlozk.): po vysadeni HAK trva minimalne pol roka, kym moze zena bezproblemovo otehotniet. za ten cas, kym sa cely reprod. system da dokopy, je velmi velka pravdepodobnost, ze pripadne oplodnene vajicko sa potrati, lebo organizmus este nie je schopny vytvorit podmienky vhodne pre udrzanie tehotenstva. a to mi fakt za to nestoji.

a postoj protestanskych cirkvi k antikoncepcii si mozes overit napriklad aj na tejto stranke www.izurnal.sk/index.php , alebo sa spytaj vasho pastora smile .

maxima napísané 05.10.2009 10:13

1. neviem kto sa v tom clanuk za protestantov vyjadroval, pretoze neexistuje ziadne oficialne vyjadrenie biskupov v evanjelickej cirkvi SR k antikoncepcii. Ako to viem? Jednducho pred casom v tam pracovala. 2, vystudovala som odbor evanjelicka teologia na EBF UK, nikdy nikto sa k otazke HAK z nasich profesorov a docentov nevyjadroval a to ani na hodinach etiku. Mimochodom etiku nas ucil genralny biskup! takze ak by akekolvek vyjadrenie k tejto problematike v cirkvi existovalo, rozhodne by sme ho preberali. Veducim praktickej katedry je byvaly gen. biskup a profesor. Ani v ramci praktickej katerdry sa tato otazka nikdy neriesila.

3. Starozmluvnu katedru, pod ktoru by pripadala otazka Onanna a plodenia podla Genesis vedie profesor, farar. 1.kapitolu Genesis sme exegetovali z hebrejciny, a o takejto aplikacii, teda aby sme nepouzivali inu antikoncepciu okrem PPR, sme sa neucili.

Neutral

maxima napísané 05.10.2009 10:14

pastora sa pytat nemusim, obaja s manzelom sme teologiu vystudovali

Katarína napísané 05.10.2009 14:44

tak ti uz iba ostava "prekonzultovat" to s vlastnym svedomim. to moje mi hovori, ze ak je co i len minimalna moznost potratu sposobena umelou antikoncepciou, nebudem to uzivat.

viac k tomu nemam co dodat.

Biba napísané 01.10.2009 15:30

Páči sa mi to čo napísala Katarína a myslím že to je pravdivé...aj ja ako každá iná veriaca žena sa trápim s myšlienkou ako vyriešiť túto situáciu..na plodné a nepoldné dni sa bojím spoliehať a vzhľadom na svoj vek by som tiež už viac detí nechcela.a stále ma trápi myšlienka ako sa z toho a či vôbec sa z toho aj dá vyspovedať

maxima napísané 02.10.2009 08:42

No prosim ako tu cirkev zatazuije svedomie uplne nezmyselnym nariadenim, ktore ani nie je biblicky odovodnene!!! Nechapem.

Keby sa cirkev v tomto zmysle nevyjadrovala, vydedukovali by ste si to z biblie same? A ako to ze ostatne cirkvi to tak nemaju? To akoze tie su v tom mimo, ci ako?

Katarína napísané 30.09.2009 13:50

uplne suhlasi s miriam. cirkev ti nic nenariaduje, iba odporuca a je na tebe, co si vyberies. a len tak mimochodom...v clanku sa cirkev nespomina. ked dobre citam, je tam spomenute "teologicke hladisko". pojmy teologia a cirkev nie su totozne. teologia je nauka o bohu a cirkev je spolocenstvo veriacich (nabozenska organizacia) krestanskej viery, do ktorej podla vsetkeho patris aj ty smile

maxima napísané 30.09.2009 16:41

nikdy som v biblii o ziadnych teologickych dovodoch PPR necitala

Katarína napísané 01.10.2009 14:59

tak si necitala pozorne. ak si veriaca a bibliu povazujes za slovo, ktore pochadza od boha, mala by si ju prijmat vcelku a nevypustat pasaze, ktore sa ti nehodia.

hned na zaciatku sa pise, ze „Ploďte a množte sa a naplňte zem.“ (Gn l, 28). tieto slova naznacuju otvorenost partnerov pre novy zivot a umela antikoncepcia to vylucuje. naopak, ak vyuzivas neplodne dni vo svojom sexualnom zivote, je to prirodzene vyuzitie moznosti, ktoru ti dal samotny boh.

ak hladas priklad v biblii, kde je jednoznacne odsudenie neprirodzeneho zabranovania pocatiu, precitaj si pribeh o onanovi, ktory aby nesplodil potomka, vylieval svoje semeno na zem. (tiez Gn 38.kapitola)

Michaela napísané 01.10.2009 20:21

maxima...v pisme je ako citujess : tak si necitala pozorne. ak si veriaca a bibliu povazujes za slovo, ktore pochadza od boha, mala by si ju prijmat vcelku a nevypustat pasaze, ktore sa ti nehodia.

 

„Ploďte a množte sa a naplňte zem.“ (Gn l, 28). no zial nik tam nespomina, ze mas nepolodit !!! a davat si pozor!!!pouzivanim tejto metody....pokial viem citat....a vzapati to aj potvrdzujes spominanim vylievanim semena, takze co s tou sulozou pocas tvojich plodnych dni ???? prehltas? Mr. Green Rolleyes zwinker to je tvoja vec, ja len ako si protirecis a takto je to aj v kostoloch a pri fararoch s ktorymi som rozeberala nie raz tento problem,kedze som sama veriacou matkou 4. deti a zlyhali aj ine prostriedky....najlepsia antikoncepcia na svete okrem deti je - nesexovat Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins to vie predsa kazdy a mas to na 0,000 (neviem coho ).... Big Grins

 

apropo tato tema nema konca - je to vzdy o kladoch a zaporoch, negativach a pozitivach....a tie tu boli vyjadrene....takze nemam co viac dodat....

maxima napísané 02.10.2009 08:40

Neposminaj tu Onana prosim ta, tam islo v provm rade o to, ze odmietol sa postarat o zenu svojho brata, vdovu. takze porusil leviatarne manzelstvo.

a prikaz milujete sa a mnozte sa? no iste, ale vtedy ich nebolo 6 miliard.

no je mi luto ze na VS nas slabo ucili studovat bibliu Confused

maxima napísané 02.10.2009 08:54

cirkev to nerpikazuje ale odporuca???!!! Apreco potom tu niekto pise ze nevie ako sa z toho vyspoveda???!!! Tak asi to neodporuca ale prikazuje ak sa z porusenia treba spovedat! Nie!!! No tak nehrajme sa na skovavacku. Keby vam to cirkev nenariadila, tak po neviem kolkom dietati hupsnete aspon na kondomi ak nie na HAK kvoli zdraviu.

Miriam napísané 30.09.2009 09:35

Mila Maxima, chcem ti len napisat nieco o tom ako sa cirkev pletie, ci nepletie do zivota. Naozaj mame na vyber, co urobime s nasim zdravim, zivotom,s nasimi pocatymi, alebo porodenymi detmi. Cirkev moze odporucit,poradit a my mame slobodnu volu a rozum a podla toho sa riadime. Aj ine cirkvi odporucaju a radia. A je na tebe, aby si si zvazila ako a pre co sa rozhodnes. Zodpovednost je na tebe. Viem, ze nemusi byt kazdy veriaci, a aj veriaci nemusi hned so vsetkym suhlasit a fanaticky prijimat kazdy nazor, lebo ho nariadi cirkev. Ja som veriaca, a verim, ze ked zomrem, budem sa zodpovedat z mojich zlych rozhodnuti a cinov. Ale viem aj to, ze Boh rozumie nasim myslienkam a dovodom, preco niekedy robime ci nerobime veci, ktore su dobre ci zle. To je aj s antikoncepciou, s interupciou, s vernostou partnerovi, s ohovaranim.....Ale nesieme za to zodpovednost.

Niekto je alergicky ked mu radi cirkev, niekto ked mu chce radit spolocnost pre planovane rodicovstvo. Kazdy ma iny pohlad na svet. A popri tej obrovskej propagande na HAK som rada, ze aspon jedna lastovicka v podobe tohto clanku! Aj ked si mozes dolu precitat, aj ja mam osobne trosku vyhrady, lebo PPR nie je metoda pre kazdeho a v kazdej situacii. Neber prosim ta vsetko, kde sa spomenie cirkev negativne.

maxima napísané 30.09.2009 13:06

Ja proti cirkvi nemam absolutne nic. Som v kostole kazdu nedelu smile zwinker Ale niekedy mam pocit ze niektore cirkvi uz ani nic ine neriesia iba anitkoncepciu. kam sa pozriem, tak sa k tomu cirkev vyjadruje. Ano mame slobodnu volu a prave preto by cirkev nemala tolko do ludi na tuto temu hucat. Co takto keby sa zaoberala tak naliehavo aj inymi temam. Ale mam pocit ze toto z nejakeho nepochopitelneho dovodu neustale zdoraznuje. Co takto riesit ine problemy.

Katarína napísané 01.10.2009 20:48

no....prirodzena metoda je o tom, ze na sexovanie (bez nasledkov) vyuzivas len tie neplodne dni v mesiaci. pocas tych plodnych sa abstinuje. plodnych dni je asi tretina z cyklu. dve tretiny su neplodne. a ked dobre poznas svoj cyklus, dokazes presne rozpoznat, kedy si mozes zasexovat bez neziaducich nasledkov a bez stresu. kazdemu je predsa zname, ze ked sa v reprod. organoch zeny nenachadza ziadne oplodnenia schopne vajicko, nie je mozne splodenie dietata.

nerozumiem, o akom protireceni to hovoris. zakladom dobreho fungovania metody je dodrziavanie pravidiel. abstinencia v plodnom obdobi je v tomto pripade nevyhnutna. ak sa partneri navzajom dohodnu, ze sa budu vzajomne respektovat a prijmu vsetky podmienky spravneho fungovania tejto metody, tak nevidim problem. aj pri uzivani HAK musis prijat iste podmienky (pravidelne uzivanie), aby metoda fungovala. a tak je to s kazdou antikoncepciou.

maxima napísané 02.10.2009 08:51

no iste plodne dni + menstruacia a mame hold uz takme polovicu cyklu v cudu. a ked si k tomu priratam unavu, alebo ze sa cloveku prave v ten den nechce. no tak dakujem pekne smile nic moc metoda teda. poviem uprimne. to ked sa s HAK miluje clovek tak raz za tyden alebo menej, tak pri tomto sa ani nenadza a mesiac fuc, ked sa viacere okolnosti zhrnu dokopy. nu co uz.

a hriech je aj prerosovana suloz?

Takze semeno nesmie ist mimo tela? No pomoc!

Katarína napísané 28.09.2009 15:10

mila maxima, cirkev do toho neplet. tu o to vobec neide. ide o moznost vyberu. ak sa chces v pravidelnych intervaloch dopovat kadejakymi syntetickymi hormonmi v priebehu niekolkych rokov a potom v priebehu dalsich zistovat, preco nemozes hned po ich vysadeni otehotniet, tak prosim. je to na tebe. lebo presne to sa stava po niekolkorocnom uzivani a naslednom vysadeni hormonalnej antikoncepcie. zblbne ti cely organizmus a ked budete chciet mat s partnerom dieta v konkretnom case ("naplanovat si ho"), tak zistite, ze to neide a vy nemate na vyber.

s PPR, ak si zdrava a tiez aj partner (lebo castokrat to zavisi aj od neho), otehotnies s najvacsou pravdepodobnostou v najblizsom cykle po jej "vysadeni". a tomu ja hovorim regulacia pocatia.

maxima napísané 29.09.2009 09:43

moja kamoska tak ma 4 rocne, 3rocne, 1,5rocne a 3 mesacne dieta. a kombinovala uplne vsetko. myslim, meranie teploty, zistovanie konzistencie hliennu a este neviem co este a + kondom. a aj tak.... samozrejme ze su radi ze ich maju, ale planovane to nebolo. takze niektorym to zjavne nevyhovuje, lebo zrejme cykus je velmi nepravidelny.

a okrem toho, keby som osobne mala pouzivat tieto metody, tak by som si pri sexe uzila nanajvys stres ci neotehotniem. Frown a to teda fakt nemam chut kazdy krat prezivat. a aj tak nechapem, preco sa tomu PPR nedoporucuje pridat aj kondom, ked uz teda brojime proti syntetike. to nech mi niekto vysvetli, preco toto cirkev zakazuje. ach jaj. podla mna sa pletie tam kde je to mimo jej kompetecie

maxima napísané 29.09.2009 09:46

JA TAM NEMAM PLIEST CIRKEV? ved vy ste tam uviedli "teologicke hladisko" aj ked ziadne teologicke hladisko co sa tyka planovaneho rodicovstva neexistuje.

Katarína napísané 29.09.2009 14:26

podla toho, co pises, tak tvoja kamoska mala 4 deti v tesnom zavese za sebou. teda musela zakazdym otehotniet v case, ked este dojcila a vtedy, kym este nenabehne riadny cyklus a telo riadia ine hormony ako za normalnych okolnosti, moze byt pre niektore zeny problem odsledovat si pripadnu ovulaciu. ale aj na to su pravidla a tvoja kamoska ich zrejme nezvladla, neodsledovala kvalitativne zmeny hlienu. co dodat....jednoducho porusila pravidla niektorej z metod PPM.

a stres z mozneho otehotnenia by si mala mat aj pri pouzivani ostatnej antikoncepcie. zrejme ti pri citani clanku usiel tento kusok:

Tehotenský index je počet neplánovaných počatí u 100 žien, ktoré sa danou metódou riadia 1 rok. Tak napr. tehotenský index pri používaní kalendárnej metódy (dnes už takmer nepoužívanej pre jej nespoľahlivosť) je medzi 14-38, pre symptotermálnu metódu je to 1-2,5, pre mechanickú mužskú ochranu (kondóm) 7-14 a hormonálna antikoncepcia má index účinnosti 3 - 8%. Spoľahlivosť PPR j teda porovnateľná so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie, pričom všetky ostatné spôsoby umelej antikoncepcie sú menej spoľahlivé.

no z toho mi jednoznacne vyplyva, ze symtotermalna je najistejsia.

a este nieco. ak chce zena pouzivat PPR bez zbytocnych stresov z mozneho otehotnenia, je potrebne dobre ovladat pravidla niektorej z prirodz. metod. ak chce bez stresov pouzivat inu antikoncepciu (napr. HAK, kondom...), taktiez musi vediet ako a kedy ju pouzit. ide len o to, na kolko si cenis svoje reprodukcne zdravie. citala som niekolko clankov o tom, ako sa nicime HAK.

maxima napísané 29.09.2009 21:07

tehotensky index HAK je ovela ovela nizsi. a to aj v pripade tabletiek. nehovoriac o metodach, ktore sa tak lahko nedaju zabudnut, ako napr. naplaste alebo vaginalny kruzok, ktory sa meni iba raz za mesiac.

no ved jasne HAK ma vedlasje ucinky o tom sa tu s nikym nehadam. nie je to idealne. ale mna v tychto clankoch vzdy akosi prekvapi to nabozenske pozadie. ja jednoducho neverim, ze antikoncepcia ma nieco spolocne s vierou. preto sa mi zda zvlastne, ze sa to spaja. kedze nato nie je ziadne biblicke opodstatnenie. a uvadzat teologicke dovody, tam kde nie su, sa mi zda tiez zbytocne.

maxima napísané 29.09.2009 21:15

nechráněný pohlavní styk 85

spermicidy 3 - 21

periodická abstinence 20

přerušovaná soulož 4 - 18

diafragma 6 - 18

kondom 2 - 12

nitroděložní tělísko 0,8 - 3

kombinovaná hormonální antikoncepce 0,1 - 3

gestagenní perorální antikoncepce 0,5 - 3

gestagenní injekční antikoncepce 0,3

gestagenní implantáty 0,04

sterilizace ženy 0,4

sterilizace muže 0,15

maxima napísané 29.09.2009 21:22

index ucinnosti 3-8% no to by bolo slabe kafe. :-D sand index zlyhania ked uz tak. a taky vysoky by bol keby som nezjedla kazdu druhu tabletku hadam. este ze ja tabletky nejem, takze nezabudnem

maxima napísané 28.09.2009 12:52

fakt sa musi do sexu pliest cirkev? ja tomu nerozumiem. do toho mi nema kto co kecat a uz vobec nie akykolvek predstavitel cirkvi. Mad

Miriam napísané 28.09.2009 08:40

Mila Pehava, mam uz 4 deticky a dojcim tak ako si posledne dieta vyzaduje, ziadne cumle ani presny rozvrh kedy a ako. Ale ten strach z dalsieho otehotnenia je taky velky, ze naozaj nie som schopna spoliehat sa tejto situacii na PPR. A ten kamionista je tiez skusenost z rodiny, mam svagrinu v tejto situacii a im by to s manzenzelom absolutne nevychadzalo, keby to mali pouzivat, bud by spolu nezili ako manzelia, alebo by uz cakali 10 dieta. Takze neviem, ako to funguje tym inym, ale su naozaj pripady, ked sa jednoducho neda! A to som naozaj zastancom prirodzenych metod, lenze s rozumom. Neda sa to nalinkovat kazdemu.A nevedomost v tomto pripade nehra ziadnu rolu. Mam to nastudovane z kazdej strany. Lenze teoria a prax sa casto rozchadzaju.

Mimka napísané 27.09.2009 14:20

Aj ja to mám odskúšané, žijeme tak už dlho, podľa mňa je to spoľahlivé, ale to neznamená, že to musí byť spoľahlivé pre každého. Preto nie je dobre, keď sa to niekomu vnucuje... Rolleyes

Michaela napísané 27.09.2009 13:56

"Inak v beznom zivote a pri normalnom cykle je to naozaj celkom spolahlive a ucinne. Mam to odskusane."

 

- tak a to je presne opisane v jednej vete....staci, ze je cyklus iny (hormonalne poruchy v tele sa lahko vyskytnu a nielen tie, ktore toto ovplyvnuju) a uz to ide.... zwinker

Nie je to len o nevedomosti....Pehava - to sa ma trosku dotklo....

Je to ako ked si clovek na ceste dava pozor, vie ze ma byt ostrazity a co ma vsetko dodrziavat aby sa mu tam nic nestalo, no cez to vsetko sa na ceste vyskytuju aj ine cinitele, ktore zasahuju a radikalne ovplyvnuju dianie....a tie uz neusmernim....tak sa stalo aj mne a viac zenam co maju podobnu skusenost, neviem odkial su dane fakty ale moje odzite nepustia....kto sa raz "opali" uz ho nic nepresvedci o opaku....

pehava napísané 27.09.2009 13:02

Obe situacie sa daju riesit cez ppr - a pozname take pary, kde ten kamionista je, a prave cez PPR to manzelstvo funguje. Je to skor uhol pohladu a spolupraca tych dvoch. Co sa tyka dojcenia po porode a navratu plodnosti- zavisi od toho, ako sa dojci. Pokial ide o tzv. kulturne dojcenie nalinkovane na hodiny s pouzivanim cumlika a flasky, tak potom samozrejme, ze ten strach je opravneny. Navrat plodnosti po porode a prirodzene dojcenie podla potrieb dietata velmi uzko spolu suvisia a navzajom sa ovplyvnuju - a to mam zas vyskusane ja a mnoho inych. Vsetko ma svoje pravidla, nevedomost neznamena, ze to nefunguje.

Miriam napísané 25.09.2009 09:08

V podstate suhlasim so vsetkymi pozitivami, ktore prinasa PPR. Len su obdobia a situacie, kedy sa jednoducho nedaju pouzit. 1. situacia je, ked jeden z manzelov je dlhodobo prec a prichadza domov iba na par dni v mesiaci( napr. kamionista). A ked mu to par mesiacov vychadza zrovna na plodne dni, sotva by to manzelstvo nejako fungovalo. 2. situacia je po porode, pocas dojcenia, ked zena nema menstruaciu a doma uz 2-3 deti, ten strach z otehotnenia malokomu dovoli, aby skusal nejake prirodzene metody a triafal na slepo. Inak v beznom zivote a pri normalnom cykle je to naozaj celkom spolahlive a ucinne. Mam to odskusane.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
penny napísané 04.06.2020 16:16

ufff suhlasim ze toto tvrdenie je totalna blbost ako sa chranit .. ja nedam dopustit na mechanicku antikoncepciu ... najviac sme za kondomy zo superlove ..tie vribkovane ci svietiace nam robia sex zaujimavejsim a takym inym a neotehotnela som za cele roky co ich pouzivame

Oklamany napísané 28.10.2019 14:22

PPR je somarina, Ježiš tu neprišiel kázať o plodných a neplodných dňoch, v Biblii nie je o tom žiadna zmienky.

Niekto si túto sprostosť pred 100 rokmi vymyslel a nie je sily to zmeniť. Chorá doba. Cirkev v stredoveku bola liberálnejšia.

My sme touto chorou metódou otehotneli vždy do mesiaca. S touto chorou metódou otehotneli ďalších X párov a dokonca aj vyštudovaná gynekologička.

Predstavte si nie dve, ale viac malých (do 3 rokov detí) a manželka chodí s tehotným bruchom.

Je to úplne choré, ako si to niekto môže dovoliť takto iným linajkovať a kázať? Ste normálny? Katechéti, farári, aktivisti. Príďte si to niekedy vyskúšať, mudrlanti, najhoršie školy máte a chcete riadiť iných. Starať sa do druhých - kedy majú mať sex a detí nech majú aspoň 10.

Predmanželská výchova - ženská vagína na projektore a celé to bolo iba o tom jednom, ja neviem, stratili ste tam rozum, úplne ste sa dostali mimo reálny život.

Dovolím si tvrdiť, že túto somarinu čo tvrdo presadzujete nedodržiava 90% párov a tých zvyšných 10% na vás nadáva.

Čo sa pcháte do vecí do ktorých vás nič? Debilizmus na n-tú.

Keď chcete viac detí tak neklamte ľudí a povedzte im úprimne a hlavne ich rešpektujte. Choďte niekde s touto primitívnou propagandou.

Lubica napísané 14.03.2011 13:33

Neviem ako zacat.S priatelom chceme babatko a snazime sa o to uz rok a stale nic.Ja mam moj cyklus nepravidelny,ale vzdy od toho 10 teho dna az do 20 teho dna mame pravidelny styk.Len mojou otazkou je,ze moj priatel je po transplantacii oblicky rok aj tri mesiace.Moze toto ovplyvnit nasu snahu?

Katarína napísané 02.10.2009 10:48

pokial viem, tak za uzivanie antikoncepcie este nikomu nehrozi exkomunikacia. uzivanie antikoncepcie si musi kazdy sam vysporiadat vo svedomi. virkev sa pri uzivani HAK stavia na stranu zivota podla prikazania- nezabijes-, kedze to HAK naozaj sposobuje. aj vnutromaternicove teliesko je castou pricinou abortu. krestanstvo (akekolvek, bez rozdielu cirkvi) uznava pravo na zivot od pocatia. tak odkial beries, maxima, ze ostatne cirkvi nemaju nic proti antikoncepcii?

maxima napísané 02.10.2009 11:48

no lebo v nasej cirkvi sa ptori HAK nevystupuje. navyse. ak nie je ovulacie, nie je pocatie a kde nie je pocatie tam nemoze dojst k zabitiu zivota. takze tak. ano ja viem ze treti ucinok HAK je ze vystelka maternice je tenka na uhniezdenie. ale primarny je ze nie je ovulacia, takze nviem preco sa z tretieho ucinku robi take halo, ked v drvivej vacsine k nemu vobec nedojde. To iba aby sa zase pretlacil akysi nazor.

Katarína napísané 03.10.2009 16:14

to, ze sa nevystupuje neznamena, ze ju kvituje. pokial viem, tak vacsina cirkvi na slovensku (rimskokatolicka, greckokat., pravoslavna) tiez judaizmus umelu antikoncepciu netoleruje. a protestantske cirkvi nezakazuju antikoncepciu, s vynimkou antikoncepcnych piluliek a pripravkov, ktoré nechrania pred otehotnenim, ale zabijaju oplodnene vajička v tele matky.

a este nieco. dokazes zarucit, ze oplodnenie pri uzivani HAK naozaj nenastane? HAK ti moze aj niekolkokrat zabit dieta a ani o tom nemusis vediet. mozes namietat, ze si o tom nevedela. neznalost ale neospravedlnuje. ty si vsak o tejto moznosti (mozne oplodnenie vajicka napriek uzivaniu HAK) vopred informovana, takze to predsa len ide na tvoje svedomie.

a mas pravdu. ide o nazor. ci uz je to nazor papeza, teologov, biblie, cirkvi, tvoj ci moj. ja netuzim po tom, aby som si svoje telo nicila nejakymi umelymi hormonmi a nevedomky si kantrila deti, ked je tu moznost PPR, ktora nielen ze nema ziadne vedlajsie ucinky, nezabija oplodnene vajicka....dokonca ma vobec nic nestoji. ani len ten cas. (pol minuty, ktoru obetujem na zmeranie si teploty, zaznacenie do tabulky a zhodnotenie plodny/neplodny, nepovazujem za stratu. a viac casu ma to naozaj nestoji.)

maxima napísané 04.10.2009 18:46

protestantske cirkvi HAK nezakazuju. to by som o tom musela nieco vediet. a hlavne tam farari o tom stale nekazu. vlastne som to nikdy nezazila.

ano uznavam, ze HAk nie je pre organizmus to prave. ale tu ide o to, ze sa teologoiu podklada nieco co jednoducho ma byt cisto o jednotlivcovi.

a tvdrit, ze HAK kantri deti? no to je snad trochu silan kava nie? uznavam, ze jdenozlozkova HAk, ktora iba meni vystelku maternice a nezabranuje pocatiu je cosi ine. tu by som nebrala ani ja. to priznam. ale co sa tyka dvojzlozkovej, nemam problem. a sorry, ale aby som mala 4 a viac deti, len preto, ze mi v cirkvi niekto hrozi s HAK, no dakujem. a co ked chce clovek iba jedno dieta. ako ja napr. A nechce ho hned po svadbe a dalsie uz nechce? to sa ma cely zivot stresovat s PPR? No neviem,. ale komu to vyhovuje nech to robi. mne by to nevyhovovalo, kvoli tomu premanetnemu stresu s otehotnenia. tak ako som spominala. ale fandim vsetkym, ktori to pouzivaju, funguje to a su spokojni.

Katarína napísané 04.10.2009 23:27

presne ako hovoris...mne s manzelom to vyhovuje, sme s fungovanim na 100% spokojni a absolutne sa nestresujeme. ja teda urcite. pocas neplodnych dni oplodnenie nehrozi. iba ak z ducha svateho zwinker .

a dalsia vec, preco ziadnu HAK (aj vratane 2-zlozk.): po vysadeni HAK trva minimalne pol roka, kym moze zena bezproblemovo otehotniet. za ten cas, kym sa cely reprod. system da dokopy, je velmi velka pravdepodobnost, ze pripadne oplodnene vajicko sa potrati, lebo organizmus este nie je schopny vytvorit podmienky vhodne pre udrzanie tehotenstva. a to mi fakt za to nestoji.

a postoj protestanskych cirkvi k antikoncepcii si mozes overit napriklad aj na tejto stranke www.izurnal.sk/index.php , alebo sa spytaj vasho pastora smile .

maxima napísané 05.10.2009 10:13

1. neviem kto sa v tom clanuk za protestantov vyjadroval, pretoze neexistuje ziadne oficialne vyjadrenie biskupov v evanjelickej cirkvi SR k antikoncepcii. Ako to viem? Jednducho pred casom v tam pracovala. 2, vystudovala som odbor evanjelicka teologia na EBF UK, nikdy nikto sa k otazke HAK z nasich profesorov a docentov nevyjadroval a to ani na hodinach etiku. Mimochodom etiku nas ucil genralny biskup! takze ak by akekolvek vyjadrenie k tejto problematike v cirkvi existovalo, rozhodne by sme ho preberali. Veducim praktickej katedry je byvaly gen. biskup a profesor. Ani v ramci praktickej katerdry sa tato otazka nikdy neriesila.

3. Starozmluvnu katedru, pod ktoru by pripadala otazka Onanna a plodenia podla Genesis vedie profesor, farar. 1.kapitolu Genesis sme exegetovali z hebrejciny, a o takejto aplikacii, teda aby sme nepouzivali inu antikoncepciu okrem PPR, sme sa neucili.

Neutral

maxima napísané 05.10.2009 10:14

pastora sa pytat nemusim, obaja s manzelom sme teologiu vystudovali

Katarína napísané 05.10.2009 14:44

tak ti uz iba ostava "prekonzultovat" to s vlastnym svedomim. to moje mi hovori, ze ak je co i len minimalna moznost potratu sposobena umelou antikoncepciou, nebudem to uzivat.

viac k tomu nemam co dodat.

Biba napísané 01.10.2009 15:30

Páči sa mi to čo napísala Katarína a myslím že to je pravdivé...aj ja ako každá iná veriaca žena sa trápim s myšlienkou ako vyriešiť túto situáciu..na plodné a nepoldné dni sa bojím spoliehať a vzhľadom na svoj vek by som tiež už viac detí nechcela.a stále ma trápi myšlienka ako sa z toho a či vôbec sa z toho aj dá vyspovedať

maxima napísané 02.10.2009 08:42

No prosim ako tu cirkev zatazuije svedomie uplne nezmyselnym nariadenim, ktore ani nie je biblicky odovodnene!!! Nechapem.

Keby sa cirkev v tomto zmysle nevyjadrovala, vydedukovali by ste si to z biblie same? A ako to ze ostatne cirkvi to tak nemaju? To akoze tie su v tom mimo, ci ako?

Katarína napísané 30.09.2009 13:50

uplne suhlasi s miriam. cirkev ti nic nenariaduje, iba odporuca a je na tebe, co si vyberies. a len tak mimochodom...v clanku sa cirkev nespomina. ked dobre citam, je tam spomenute "teologicke hladisko". pojmy teologia a cirkev nie su totozne. teologia je nauka o bohu a cirkev je spolocenstvo veriacich (nabozenska organizacia) krestanskej viery, do ktorej podla vsetkeho patris aj ty smile

maxima napísané 30.09.2009 16:41

nikdy som v biblii o ziadnych teologickych dovodoch PPR necitala

Katarína napísané 01.10.2009 14:59

tak si necitala pozorne. ak si veriaca a bibliu povazujes za slovo, ktore pochadza od boha, mala by si ju prijmat vcelku a nevypustat pasaze, ktore sa ti nehodia.

hned na zaciatku sa pise, ze „Ploďte a množte sa a naplňte zem.“ (Gn l, 28). tieto slova naznacuju otvorenost partnerov pre novy zivot a umela antikoncepcia to vylucuje. naopak, ak vyuzivas neplodne dni vo svojom sexualnom zivote, je to prirodzene vyuzitie moznosti, ktoru ti dal samotny boh.

ak hladas priklad v biblii, kde je jednoznacne odsudenie neprirodzeneho zabranovania pocatiu, precitaj si pribeh o onanovi, ktory aby nesplodil potomka, vylieval svoje semeno na zem. (tiez Gn 38.kapitola)

Michaela napísané 01.10.2009 20:21

maxima...v pisme je ako citujess : tak si necitala pozorne. ak si veriaca a bibliu povazujes za slovo, ktore pochadza od boha, mala by si ju prijmat vcelku a nevypustat pasaze, ktore sa ti nehodia.

 

„Ploďte a množte sa a naplňte zem.“ (Gn l, 28). no zial nik tam nespomina, ze mas nepolodit !!! a davat si pozor!!!pouzivanim tejto metody....pokial viem citat....a vzapati to aj potvrdzujes spominanim vylievanim semena, takze co s tou sulozou pocas tvojich plodnych dni ???? prehltas? Mr. Green Rolleyes zwinker to je tvoja vec, ja len ako si protirecis a takto je to aj v kostoloch a pri fararoch s ktorymi som rozeberala nie raz tento problem,kedze som sama veriacou matkou 4. deti a zlyhali aj ine prostriedky....najlepsia antikoncepcia na svete okrem deti je - nesexovat Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins to vie predsa kazdy a mas to na 0,000 (neviem coho ).... Big Grins

 

apropo tato tema nema konca - je to vzdy o kladoch a zaporoch, negativach a pozitivach....a tie tu boli vyjadrene....takze nemam co viac dodat....

maxima napísané 02.10.2009 08:40

Neposminaj tu Onana prosim ta, tam islo v provm rade o to, ze odmietol sa postarat o zenu svojho brata, vdovu. takze porusil leviatarne manzelstvo.

a prikaz milujete sa a mnozte sa? no iste, ale vtedy ich nebolo 6 miliard.

no je mi luto ze na VS nas slabo ucili studovat bibliu Confused

maxima napísané 02.10.2009 08:54

cirkev to nerpikazuje ale odporuca???!!! Apreco potom tu niekto pise ze nevie ako sa z toho vyspoveda???!!! Tak asi to neodporuca ale prikazuje ak sa z porusenia treba spovedat! Nie!!! No tak nehrajme sa na skovavacku. Keby vam to cirkev nenariadila, tak po neviem kolkom dietati hupsnete aspon na kondomi ak nie na HAK kvoli zdraviu.

Miriam napísané 30.09.2009 09:35

Mila Maxima, chcem ti len napisat nieco o tom ako sa cirkev pletie, ci nepletie do zivota. Naozaj mame na vyber, co urobime s nasim zdravim, zivotom,s nasimi pocatymi, alebo porodenymi detmi. Cirkev moze odporucit,poradit a my mame slobodnu volu a rozum a podla toho sa riadime. Aj ine cirkvi odporucaju a radia. A je na tebe, aby si si zvazila ako a pre co sa rozhodnes. Zodpovednost je na tebe. Viem, ze nemusi byt kazdy veriaci, a aj veriaci nemusi hned so vsetkym suhlasit a fanaticky prijimat kazdy nazor, lebo ho nariadi cirkev. Ja som veriaca, a verim, ze ked zomrem, budem sa zodpovedat z mojich zlych rozhodnuti a cinov. Ale viem aj to, ze Boh rozumie nasim myslienkam a dovodom, preco niekedy robime ci nerobime veci, ktore su dobre ci zle. To je aj s antikoncepciou, s interupciou, s vernostou partnerovi, s ohovaranim.....Ale nesieme za to zodpovednost.

Niekto je alergicky ked mu radi cirkev, niekto ked mu chce radit spolocnost pre planovane rodicovstvo. Kazdy ma iny pohlad na svet. A popri tej obrovskej propagande na HAK som rada, ze aspon jedna lastovicka v podobe tohto clanku! Aj ked si mozes dolu precitat, aj ja mam osobne trosku vyhrady, lebo PPR nie je metoda pre kazdeho a v kazdej situacii. Neber prosim ta vsetko, kde sa spomenie cirkev negativne.

maxima napísané 30.09.2009 13:06

Ja proti cirkvi nemam absolutne nic. Som v kostole kazdu nedelu smile zwinker Ale niekedy mam pocit ze niektore cirkvi uz ani nic ine neriesia iba anitkoncepciu. kam sa pozriem, tak sa k tomu cirkev vyjadruje. Ano mame slobodnu volu a prave preto by cirkev nemala tolko do ludi na tuto temu hucat. Co takto keby sa zaoberala tak naliehavo aj inymi temam. Ale mam pocit ze toto z nejakeho nepochopitelneho dovodu neustale zdoraznuje. Co takto riesit ine problemy.

Katarína napísané 01.10.2009 20:48

no....prirodzena metoda je o tom, ze na sexovanie (bez nasledkov) vyuzivas len tie neplodne dni v mesiaci. pocas tych plodnych sa abstinuje. plodnych dni je asi tretina z cyklu. dve tretiny su neplodne. a ked dobre poznas svoj cyklus, dokazes presne rozpoznat, kedy si mozes zasexovat bez neziaducich nasledkov a bez stresu. kazdemu je predsa zname, ze ked sa v reprod. organoch zeny nenachadza ziadne oplodnenia schopne vajicko, nie je mozne splodenie dietata.

nerozumiem, o akom protireceni to hovoris. zakladom dobreho fungovania metody je dodrziavanie pravidiel. abstinencia v plodnom obdobi je v tomto pripade nevyhnutna. ak sa partneri navzajom dohodnu, ze sa budu vzajomne respektovat a prijmu vsetky podmienky spravneho fungovania tejto metody, tak nevidim problem. aj pri uzivani HAK musis prijat iste podmienky (pravidelne uzivanie), aby metoda fungovala. a tak je to s kazdou antikoncepciou.

maxima napísané 02.10.2009 08:51

no iste plodne dni + menstruacia a mame hold uz takme polovicu cyklu v cudu. a ked si k tomu priratam unavu, alebo ze sa cloveku prave v ten den nechce. no tak dakujem pekne smile nic moc metoda teda. poviem uprimne. to ked sa s HAK miluje clovek tak raz za tyden alebo menej, tak pri tomto sa ani nenadza a mesiac fuc, ked sa viacere okolnosti zhrnu dokopy. nu co uz.

a hriech je aj prerosovana suloz?

Takze semeno nesmie ist mimo tela? No pomoc!

Katarína napísané 28.09.2009 15:10

mila maxima, cirkev do toho neplet. tu o to vobec neide. ide o moznost vyberu. ak sa chces v pravidelnych intervaloch dopovat kadejakymi syntetickymi hormonmi v priebehu niekolkych rokov a potom v priebehu dalsich zistovat, preco nemozes hned po ich vysadeni otehotniet, tak prosim. je to na tebe. lebo presne to sa stava po niekolkorocnom uzivani a naslednom vysadeni hormonalnej antikoncepcie. zblbne ti cely organizmus a ked budete chciet mat s partnerom dieta v konkretnom case ("naplanovat si ho"), tak zistite, ze to neide a vy nemate na vyber.

s PPR, ak si zdrava a tiez aj partner (lebo castokrat to zavisi aj od neho), otehotnies s najvacsou pravdepodobnostou v najblizsom cykle po jej "vysadeni". a tomu ja hovorim regulacia pocatia.

maxima napísané 29.09.2009 09:43

moja kamoska tak ma 4 rocne, 3rocne, 1,5rocne a 3 mesacne dieta. a kombinovala uplne vsetko. myslim, meranie teploty, zistovanie konzistencie hliennu a este neviem co este a + kondom. a aj tak.... samozrejme ze su radi ze ich maju, ale planovane to nebolo. takze niektorym to zjavne nevyhovuje, lebo zrejme cykus je velmi nepravidelny.

a okrem toho, keby som osobne mala pouzivat tieto metody, tak by som si pri sexe uzila nanajvys stres ci neotehotniem. Frown a to teda fakt nemam chut kazdy krat prezivat. a aj tak nechapem, preco sa tomu PPR nedoporucuje pridat aj kondom, ked uz teda brojime proti syntetike. to nech mi niekto vysvetli, preco toto cirkev zakazuje. ach jaj. podla mna sa pletie tam kde je to mimo jej kompetecie

maxima napísané 29.09.2009 09:46

JA TAM NEMAM PLIEST CIRKEV? ved vy ste tam uviedli "teologicke hladisko" aj ked ziadne teologicke hladisko co sa tyka planovaneho rodicovstva neexistuje.

Katarína napísané 29.09.2009 14:26

podla toho, co pises, tak tvoja kamoska mala 4 deti v tesnom zavese za sebou. teda musela zakazdym otehotniet v case, ked este dojcila a vtedy, kym este nenabehne riadny cyklus a telo riadia ine hormony ako za normalnych okolnosti, moze byt pre niektore zeny problem odsledovat si pripadnu ovulaciu. ale aj na to su pravidla a tvoja kamoska ich zrejme nezvladla, neodsledovala kvalitativne zmeny hlienu. co dodat....jednoducho porusila pravidla niektorej z metod PPM.

a stres z mozneho otehotnenia by si mala mat aj pri pouzivani ostatnej antikoncepcie. zrejme ti pri citani clanku usiel tento kusok:

Tehotenský index je počet neplánovaných počatí u 100 žien, ktoré sa danou metódou riadia 1 rok. Tak napr. tehotenský index pri používaní kalendárnej metódy (dnes už takmer nepoužívanej pre jej nespoľahlivosť) je medzi 14-38, pre symptotermálnu metódu je to 1-2,5, pre mechanickú mužskú ochranu (kondóm) 7-14 a hormonálna antikoncepcia má index účinnosti 3 - 8%. Spoľahlivosť PPR j teda porovnateľná so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie, pričom všetky ostatné spôsoby umelej antikoncepcie sú menej spoľahlivé.

no z toho mi jednoznacne vyplyva, ze symtotermalna je najistejsia.

a este nieco. ak chce zena pouzivat PPR bez zbytocnych stresov z mozneho otehotnenia, je potrebne dobre ovladat pravidla niektorej z prirodz. metod. ak chce bez stresov pouzivat inu antikoncepciu (napr. HAK, kondom...), taktiez musi vediet ako a kedy ju pouzit. ide len o to, na kolko si cenis svoje reprodukcne zdravie. citala som niekolko clankov o tom, ako sa nicime HAK.

maxima napísané 29.09.2009 21:07

tehotensky index HAK je ovela ovela nizsi. a to aj v pripade tabletiek. nehovoriac o metodach, ktore sa tak lahko nedaju zabudnut, ako napr. naplaste alebo vaginalny kruzok, ktory sa meni iba raz za mesiac.

no ved jasne HAK ma vedlasje ucinky o tom sa tu s nikym nehadam. nie je to idealne. ale mna v tychto clankoch vzdy akosi prekvapi to nabozenske pozadie. ja jednoducho neverim, ze antikoncepcia ma nieco spolocne s vierou. preto sa mi zda zvlastne, ze sa to spaja. kedze nato nie je ziadne biblicke opodstatnenie. a uvadzat teologicke dovody, tam kde nie su, sa mi zda tiez zbytocne.

maxima napísané 29.09.2009 21:15

nechráněný pohlavní styk 85

spermicidy 3 - 21

periodická abstinence 20

přerušovaná soulož 4 - 18

diafragma 6 - 18

kondom 2 - 12

nitroděložní tělísko 0,8 - 3

kombinovaná hormonální antikoncepce 0,1 - 3

gestagenní perorální antikoncepce 0,5 - 3

gestagenní injekční antikoncepce 0,3

gestagenní implantáty 0,04

sterilizace ženy 0,4

sterilizace muže 0,15

maxima napísané 29.09.2009 21:22

index ucinnosti 3-8% no to by bolo slabe kafe. :-D sand index zlyhania ked uz tak. a taky vysoky by bol keby som nezjedla kazdu druhu tabletku hadam. este ze ja tabletky nejem, takze nezabudnem

maxima napísané 28.09.2009 12:52

fakt sa musi do sexu pliest cirkev? ja tomu nerozumiem. do toho mi nema kto co kecat a uz vobec nie akykolvek predstavitel cirkvi. Mad

Miriam napísané 28.09.2009 08:40

Mila Pehava, mam uz 4 deticky a dojcim tak ako si posledne dieta vyzaduje, ziadne cumle ani presny rozvrh kedy a ako. Ale ten strach z dalsieho otehotnenia je taky velky, ze naozaj nie som schopna spoliehat sa tejto situacii na PPR. A ten kamionista je tiez skusenost z rodiny, mam svagrinu v tejto situacii a im by to s manzenzelom absolutne nevychadzalo, keby to mali pouzivat, bud by spolu nezili ako manzelia, alebo by uz cakali 10 dieta. Takze neviem, ako to funguje tym inym, ale su naozaj pripady, ked sa jednoducho neda! A to som naozaj zastancom prirodzenych metod, lenze s rozumom. Neda sa to nalinkovat kazdemu.A nevedomost v tomto pripade nehra ziadnu rolu. Mam to nastudovane z kazdej strany. Lenze teoria a prax sa casto rozchadzaju.

Mimka napísané 27.09.2009 14:20

Aj ja to mám odskúšané, žijeme tak už dlho, podľa mňa je to spoľahlivé, ale to neznamená, že to musí byť spoľahlivé pre každého. Preto nie je dobre, keď sa to niekomu vnucuje... Rolleyes

Michaela napísané 27.09.2009 13:56

"Inak v beznom zivote a pri normalnom cykle je to naozaj celkom spolahlive a ucinne. Mam to odskusane."

 

- tak a to je presne opisane v jednej vete....staci, ze je cyklus iny (hormonalne poruchy v tele sa lahko vyskytnu a nielen tie, ktore toto ovplyvnuju) a uz to ide.... zwinker

Nie je to len o nevedomosti....Pehava - to sa ma trosku dotklo....

Je to ako ked si clovek na ceste dava pozor, vie ze ma byt ostrazity a co ma vsetko dodrziavat aby sa mu tam nic nestalo, no cez to vsetko sa na ceste vyskytuju aj ine cinitele, ktore zasahuju a radikalne ovplyvnuju dianie....a tie uz neusmernim....tak sa stalo aj mne a viac zenam co maju podobnu skusenost, neviem odkial su dane fakty ale moje odzite nepustia....kto sa raz "opali" uz ho nic nepresvedci o opaku....

pehava napísané 27.09.2009 13:02

Obe situacie sa daju riesit cez ppr - a pozname take pary, kde ten kamionista je, a prave cez PPR to manzelstvo funguje. Je to skor uhol pohladu a spolupraca tych dvoch. Co sa tyka dojcenia po porode a navratu plodnosti- zavisi od toho, ako sa dojci. Pokial ide o tzv. kulturne dojcenie nalinkovane na hodiny s pouzivanim cumlika a flasky, tak potom samozrejme, ze ten strach je opravneny. Navrat plodnosti po porode a prirodzene dojcenie podla potrieb dietata velmi uzko spolu suvisia a navzajom sa ovplyvnuju - a to mam zas vyskusane ja a mnoho inych. Vsetko ma svoje pravidla, nevedomost neznamena, ze to nefunguje.

Miriam napísané 25.09.2009 09:08

V podstate suhlasim so vsetkymi pozitivami, ktore prinasa PPR. Len su obdobia a situacie, kedy sa jednoducho nedaju pouzit. 1. situacia je, ked jeden z manzelov je dlhodobo prec a prichadza domov iba na par dni v mesiaci( napr. kamionista). A ked mu to par mesiacov vychadza zrovna na plodne dni, sotva by to manzelstvo nejako fungovalo. 2. situacia je po porode, pocas dojcenia, ked zena nema menstruaciu a doma uz 2-3 deti, ten strach z otehotnenia malokomu dovoli, aby skusal nejake prirodzene metody a triafal na slepo. Inak v beznom zivote a pri normalnom cykle je to naozaj celkom spolahlive a ucinne. Mam to odskusane.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised