Plánujeme dieťaPočatie

Plodnosť nie je problém, ale dar

 Mária Kohutiarová   24.05.2010   2

Vo virtuálnej obývačke sme si sadli spolu s manželmi Jozefom (priatelia ho registrujú skôr pod menom Dodo) a Simonou Predáčovcami, rodičmi piatich šikovných detí, ktoré – ako im vravia ich známi - by bol hriech nemať. "Prevádzkujú" veľmi špecifickú živnosť – učia iných manželov prirodzené metódy plánovania rodičovstva. Ako to celé bolo a je, nám porozprávali on line.

Čo bolo a je pre vás dôvodom pre používanie prirodzeného plánovania rodičovstva?

Keď ide o nás – necítili sme potrebu experimentovať s kondómami, napchávať sa chémiou alebo ukracovať sa sami o krásu a zážitok nášho intímneho spojenia prerušovaným stykom.

Ako sa vlastne mladý pár ako vy dostane k Lige pár páru?

Zúčastnili sme sa kurzu, na ktorý nás pozvali naši priatelia, v Zlatých Moravciach v roku 1992. Po jeho skončení sme prijali ponuku odborne sa vyškoliť a stať sa dobrovoľníckym učiteľským párom. V roku 1994 sme získali od Couple to couple League International (materská organizácia Ligy pár páru, založená v USA v r.1971) certifikát učiteľského páru.

Čím vás Liga nadchla, čo je jej nosnou myšlienkou?

Páčilo sa nám, že cieľom Ligy nebolo získavať ľudí pre používanie "svojej" symptotermálnej metódy, ale ponúkať prostredníctvom aj tejto metódy manželom prostriedok, ako byť zodpovedný za veľkosť svojej rodiny a budovať ich manželský vzťah. Vnímali sme, že Ligu zaujíma človek ako celok, nie len ženský cyklus a od našich školiteľov sme zažili pocit prijatia, ktoré prerástlo do osobného priateľstva. A nosná myšlienka? asi najvýstižnejšie ju charakterizuje slogan: PLODNOSŤ NIE JE PROBLÉM, ALE DAR! Plodnosť totiž mnohí vnímajú ako potrebu na jeden - dva pôrody, potom by ju chceli vylúčiť zo života, príde im nepotrebná.

Rozhodli ste sa hneď ísť robiť učiteľský pár?

Ja (Dodo) som robil v eRku, bolo to rozhodovanie medzi ním a Ligou – oboje sa nedalo. Takže sme si so Simonkou povedali, že mladých, ktorí sa budú chcieť venovať deťom, bude vždy dosť a tak sme sa rozhodli aktívne pomáhať manželom. Tejto službe sa venovalo a aj dnes venuje podstatne menej ľudí ako práci s deťmi.

Symptotermálnu metódu učíte už 16 rokov. Je koho učiť?

Ľudia sa o túto tému stále zaujímajú, prvé vydanie učebnice bolo ak si dobre pamätám 2500 ks a rozobralo sa v priebehu 4 rokov. Nie je to beletria, takže si to kúpia len ľudia, ktorí to skutočne potrebujú. Živá je hlavne naša internetová stránka www.lpp.sk – jej návštevnosť stúpa, v súčasnosti sa denná návštevnosť stránky pohybuje okolo 160 ľudí. Mimo toho veľa ľudí využíva internetové poradne: gynekolog(at)lpp.sk , etika(at)lpp.sk , dojcenie(at)lpp.sk a cyklus(at)lpp.sk a ženy po pôrode využívajú v súvislosti s dojčením a nástupom plodnosti po pôrode najmä telefonické poradenstvo.

Čo ľudí najviac zaujíma?

Každý hľadá odpoveď na svoj vlastný problém: niekto potrebuje pomoc pri dosiahnutí počatia, niekto potrebuje povzbudiť pri dojčení, niekto hľadá odpoveď na otázku prečo alebo ako praktizovať STM... Asi najviac otázok súvisí s návratom plodnosti po pôrode a ľudia intenzívne využívajú možnosť internetovej gynekologickej poradne.

Je táto metóda naozaj použiteľná pre každého?

STM je použiteľná pre každú ženu, ktorá má ovulačné cykly ( t.j. dozrieva jej v cykle vajíčko). Sú samozrejme aj zložité zdravotné problémy, kedy je používanie PPR veľmi komplikované, odhadujeme že je to tak 2-5% žien. Ak je žena zdravá, je STM jednoduchý, lacný a ekologický spôsob na určenie plodných a neplodných dní v jej cykle.

Stretla som sa s názorom, že symptotermálna metóda je náročná na pochopenie.

Liga, keďže šíri symptotermálnu metódu PPR založenú na sledovaní minimálne dvoch príznakov plodnosti, ktoré navzájom súvisia a sa dopĺňajú ( zmena bazálnej teploty, hlienu a samotného krčka maternice), má oproti metódam založeným na sledovaní len jedného príznaku logicky viac pravidiel a využíva väčšie množstvo informácii. Avšak nemyslíme si, že by bola oproti iným metódam náročnejšia. Širšia ponuka možností umožňuje to, aby si každý pár mohol vybrať to, čo je preň najlepšie. Neznamená, že je potrebné, aby sa každý naučil naspamäť definície všetkých pravidiel STM a riešenie pre všetky mimoriadne situácie ( ktoré v živote možno nikdy nezažije). Naša skúsenosť so vzdelávaním druhých je taká, že tí, ktorí mali záujem naučiť sa používať STM, to aj v priebehu krátkej doby zvládli. Samotný fakt, že náklad 2500 ks učebnice ( ktorú je možné použiť na samovzdelávanie) sa rozobral v priebehu štyroch rokov naznačuje, že záujem o STM je slušný a STM nie je na pochopenie ťažká. Viacerí ocenili, že systém práce Ligy nespočíva v odprednášaní jednej prednášky a viac sa už nikto o nič nestará, ale že Liga ponúka každému, kto to potrebuje, sprevádzanie dokiaľ si sám nie je istý, že svojmu cyklu rozumie.

Mnohí argumentujú tým, že to nefunguje...

Pozrite – keď som dostal bicykel a spadol som z neho, tiež som tvrdil, že ten bicykel je „blbý“ a že ja sa v živote nenaučím bicyklovať. Dnes sa nad tým smejem, nešlo to automaticky, bez toho, že by som sa to učil. ... ak chceš porozumieť svojej plodnosti, musíš si prečítať knihu (učebnicu) a porozumieť jej, alebo nájsť niekoho, kto tomu rozumie a bude ťa sprevádzať dovtedy, kým tomu nebudeš rozumieť sám úplne. Keď sme začínali s našou službou manželom, prišla na kurz pani, ktorá vtedy mala 6 dcér a v priebehu kurzu zistila, že poznatky o svojej plodnosti vyhodnocovala presne opačne. Keď sme sa náhodne pred rokom stretli, pochválila sa nám, že od vtedy ( cca 10 rokov) veľkosť ich rodiny zostala nezmenená a je s používaním PPR veľmi spokojná.

Spomenuli ste deti. Je pravdou, že viacerí používatelia PPR majú veľa detí?

Áno, je to tak – ale to nie je dôkaz, že prirodzené metódy sú nespoľahlivé. Existujú rodiny, ktoré majú väčší počet detí neplánovane ( bez ohľadu na to či už používali PPR alebo nejakú antikoncepciu), ale aj také, ktoré mali túžbu po väčšej rodine a tá sa im podarila naplniť. Aj my máme päť detí a najmladší Damián je túžené a vymodlené dieťa, nie neplánované prekvapenie. Tým, že manželia používajúci PPR, žijú istý životný štýl, ktorý buduje ich vzťah, nemajú problém otvoriť sa životu a prijať aj viac detí – a preto ich majú bežne tri, štyri a viac.

Antikoncepcia pre veriacich – tak posmešne označujú niekedy PPR. Pričom ona paradoxne pomáha aj tým, ktorí sa nevedia dočkať dieťatka.

Prirodzené plánovanie rodičovstva nie je len o tom, ako nemať deti. Ligu kontaktujú aj manželia, ktorí chcú dosiahnuť tehotenstvo a nedarí sa im. Porozumenie príznakov plodnosti a sledovanie cyklu umožňuje manželom správne načasovať ich intímne spojenie, pomôže odhaliť niektoré problémy, ktoré majú súvis s dosiahnutím počatia a uhniezdením počatého života.

Špecifikom Ligy je jej publikačná činnosť. Vydávate nielen vlastný bulletin, ale aj iné tituly...

Liga nie je prioritne zameraná na publikačnú činnosť, o čom svedčí, že sme vydali doposiaľ len dve knižky - Príručku symptotermálnej metódy PPR a ekologického dojčenia a preklad knihy M.M.Shannon Plodnosť, cykly a výživa. Oba tituly patria k základným vzdelávacím materiálom Ligy a slúžia prioritne tým, ktorí sa chcú naučiť STM a správnou výživou pomáhať svojmu reprodukčnému zdraviu. Pre teenagerov sme vydali brožúrku Tomáše Řeháka Sex, šľahačka na torte a v blízkej budúcnosti by mala byť vydaná brožúrka pre dievčatá Stvorená pre lásku. Pri šírení osvety nám v neposlednom rade pomáha osem druhov letákov, ktorých tituly aj textové znenie sú zverejnené na webstránke www.lpp.sk

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
marcela napísané 11.08.2010 11:25

Váš komentár smile S manželom mame dvoch synoch a tato metoda nam funguje VDAKA

Bocian napísané 09.06.2010 00:49

Ak máte malé bábätko alebo ho ešte len čakáte či plánujete, pozývame Vás na Turné plodnosti. Okrem iného Vám predstavíme nových pomocníkov, povieme si o Jonášovej metóde, o tom, čo naozaj funguje, čo nie a budete mať príležitosť spýtať sa aj dvanástich odborníkov. Nezabudnite, vždy o 15.00 je Zraz brušiek a pre prvých 20 tehuliek máme krásne darčeky. Malú pozornosť a Predmaterskú knižku či Pas plodnosti má Občianske združenie BOCIAN pre každého. Viac na www.bocianoviny.sk a POZVITE aj KAMOŠKU! Na facebooku nás nájdete na:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
marcela napísané 11.08.2010 11:25

Váš komentár smile S manželom mame dvoch synoch a tato metoda nam funguje VDAKA

Bocian napísané 09.06.2010 00:49

Ak máte malé bábätko alebo ho ešte len čakáte či plánujete, pozývame Vás na Turné plodnosti. Okrem iného Vám predstavíme nových pomocníkov, povieme si o Jonášovej metóde, o tom, čo naozaj funguje, čo nie a budete mať príležitosť spýtať sa aj dvanástich odborníkov. Nezabudnite, vždy o 15.00 je Zraz brušiek a pre prvých 20 tehuliek máme krásne darčeky. Malú pozornosť a Predmaterskú knižku či Pas plodnosti má Občianske združenie BOCIAN pre každého. Viac na www.bocianoviny.sk a POZVITE aj KAMOŠKU! Na facebooku nás nájdete na:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised