Nečakane tehotná? Pomôžeme. Poradňa Alexis

Tomáš Kováčik 1

Poradňa Alexis, n.o. vznikla v roku 2009 ako jeden z projektov konkrétnej pomoci Fóra života. Od októbra 2014 funguje ako samostatná organizácia a má celoslovenskú pôsobnosť. Poskytuje poradenstvo v prípade neplánovaného tehotenstva a v prípade psychických problémov spojených so spontánnym alebo umelým potratom.

zdroj: cestaplus.sk

Okrajovo sa tiež venujeme párom, ktoré majú problémy s plodnosťou, tieto odporúčame na spolupracujúcich odborníkov. Kontaktujú nás ženy (a už aj muži) pri rozhodovaní sa o potrate, s otázkami k ich zlej sociálnej situácii či pri nátlaku otca dieťaťa na matku, aby tehotenstvo ukončila.

Poradíme aj s hľadaním krízového ubytovania, finančnej pomoci matke v zlej sociálnej situácii či „násťročným“ v otázkach možného otehotnenia napriek uisteniam partnera, že si „vie dať pozor“.

Existuje takáto pomoc tehotným mamám v ťažkostiach zo strany štátu?

Nevieme o žiadnej poradni takéhoto druhu, ktorú by prevádzkoval štát.

Pomoc tehotným mamám je zo štátu poskytovaná najmä v podobe finančných dávok, na ktoré majú zo zákona nárok. Je tu však veľký priestor pre zlepšenie.

Pre mamu je tiež pomocou, že otec dieťaťa je povinný platiť výživné na dieťa aj v prípade, že nesúhlasil, aby sa narodilo.

Ďalší problém, na ktorý neustále narážame, je nedostatok krízového ubytovania pre tehotné matky, ktoré z nejakých dôvodov nemôžu ostať doma alebo pri partnerovi.

Podporuje Vás štát alebo len nadšenci za život?

Doposiaľ sme nedostali žiadnu podporu od štátu, aj napriek tomu, že sme písali viaceré projekty. Žijeme hlavne z darov fyzických osôb a podobných príspevkov. Napríklad v Dome Quo Vadis v Bratislave práve prebieha benefičná predajná výstava obrazov akademickej maliarky pani Trizuljakovej, ktorá celý výťažok venuje Poradni Alexis.

Zbierate aj vy 2% z daní?

Áno. Nakoľko poradenstvo poskytujeme bezplatne, financie ktoré takto získame, použijeme na samotnú realizáciu konkrétnej pomoci ženám v núdzi.

Čo by bola systémová zmena, ktorá by pomohla, aby takéto prípady nečakaného tehotenstva nevznikali? Mali by sa zmeniť nejaké zákony?

Jediná systémová zmena by bola zmena myslenia ľudí, v tom, aby viac dbali na zodpovedné láskyplné vzťahy a rozhodnutie čo v prípade tehotenstva robili vopred, nie až v stresovej situácii.

Je riešením „výchova“ o sexuálnych technikách alebo skôr výchova k zodpovednosti a trvalým vzťahom?

Samozrejme, že B je správne. Naučiť decká len to, aby mali “bezpečný sex“ nie je riešenie ani v otázke neželaného tehotenstva, nie to ešte v celom kontexte budovania šťastných vzťahov a pevných rodín. Žiadny „bezpečný sex“ neexistuje a nezaručí stopercentnú ochranu pred otehotnením, taká metóda ešte vynájdená nebola. Takže pár by mal mať vždy na pamäti, že nejaká možnosť otehotnenia tam vždy je. Aj v Poradni Alexis sa často stretávame s tým, že napriek pravidelnému sexuálnemu životu sa tí dvaja nikdy nerozprávali o tom, čo by bolo, keby otehotneli.

zdroj: cestaplus.sk

Ako meniť nastavenie ľudí, aby sme predchádzali nečakaným tehotenstvám a keď už, tak aby ľudia skôr odporúčali kontaktovať Poradňu Alexis ako potrat?

Na toto sa nedá dať stručná odpoveď. Ohľadne nečakaného tehotenstva má tá formácia určite dve roviny – najmä pozitívny príklad zdravých vzťahov z rodiny a okolia a potom vzdelávanie k zodpovedným vzťahom, manželstvu a rodičovstvu v školách.

V prípade neželaného tehotenstva je určite lepšie odporučiť žene našu poradňu, kde jej sprostredkujeme informácie o projektoch sociálnej pomoci, finančnej pomoci zo strany štátu, oprávnených nárokoch voči otcovi dieťaťa, informácie ohľadom možností dokončenia štúdia počas tehotenstva a rodičovstva a v prípade potreby taktiež psychologické poradenstvo.

Čo by ste povedali tým, ktorí tvrdia, že to treba nechať na matku, aby sa rozhodla sama?

Neplánované tehotenstvo je situácia, z ktorej neexistuje jednoduché východisko. Dokonca ani potrat, akokoľvek je označovaný za bezpečný zákrok bez vplyvu na ďalší fyzický či psychický život, ním zďaleka nie je. Nech sa mamička rozhodne akokoľvek, jej život sa zmení a je na nás, jej okolí, aby sme jej čo najviac pomohli a poradili a tak sa mohla rozhodnúť naozaj slobodne, bez nátlaku (ľudí či okolností).

Aké percento prípadov odhadujete, že sa vám darí zachytiť z celkového počtu matiek zaskočených tehotenstvom?

Minulý rok sme celkovo riešili 177 prípadov. Umelý potrat na Slovensku podstúpi ročne najmenej 7500 žien, takže reálne sa ich rozhoduje oveľa viac. Z tohto počtu sa nám priamo s neplánovaným tehotenstvom ozve do sto prípadov, takže maličký zlomok. Jeden z dôvodov je určite to, že nemáme financie na propagáciu a tak nie sme veľmi známi. Chceli by sme zvýšiť informovanosť napr. v gynekologických ambulanciách, no to všetko stojí peniaze. Druhá vec je, že pri súčasnej finančnej situácií a personálnom obsadení by sme ani väčší počet prípadov, než teraz máme, nevedeli zvládať. Aby sme mohli rásť, privítame podporu od jednotlivcov, podnikateľov aj štátu. Jednorazovú, aj pravidelnú.

Ak by ste neboli limitovaní finančne, personálne atď., aký je váš sen o Poradni Alexis? Ako by mala pôsobiť?

Naším snom je, aby naša pomoc bola dostupná každému, kto ju potrebuje. Ideálne mať kanceláriu aj v iných mestách (napr. osobné poradenstvo poskytujeme len v Bratislave). 

Víziou do budúcnosti je aj to, pomáhať ľuďom, ktorí sa na potratoch podieľajú – lekári a zdravotnícky personál, ktorí majú problém s tým čo vykonávajú, pri čom asistujú.

Momentálne však potrebujeme Poradňu Alexis čo najviac spropagovať. Mnohé klientky, ktoré sú už po zákroku, nám hovoria, že by sa tak neboli rozhodli, keby vedeli, že existuje niekto, kto je ochotný im pomôcť. 

Vďaka vám môžu ľudia pomáhať konkrétnym spôsobom zachraňovať životy – detí a mamičiek pred utrpením. Ako vám môžu pomôcť?

Sledovať našu stránku na nemenovanej sociálnej sieti 😉 – tam zvykneme zverejňovať prosby o materiálnu pomoc, keď si napríklad niektorá mamička nemôže dovoliť kúpiť kočík alebo šatiť bábätko, ktoré potrebuje každých pár mesiacov nové oblečenie.

Keďže poradenstvo poskytujeme bezplatne, veľmi nám pomôže aj finančná pomoc, hoci aj úplne drobná. 2% sú veľkou pomocou, skúšať budeme aj štátne, firemné a iné granty. Fungujeme však najmä vďaka darom jednotlivcov, ktorí nám väčšinou zasielajú od 3 do 50 eur, za čo im aj touto cestou veľmi pekne ďakujeme. Pravidelná podpora je pre nás veľkou pomocou, nakoľko nám umožňuje lepšie plánovať naše aktivity.

Ďalšou možnosťou je „adoptovanie si“ bilboardu, ktorý máme pri nemocnici na Kramároch v Bratislave, kde sa robia potraty. Chceme tento projekt rozširovať aj k iným nemocniciam. Takto môžeme v kľúčovej chvíli osloviť ženu, ktorej možno ešte nikto neponúkol pomocnú ruku. Ďakujeme všetkým, vďaka ktorým môžeme pomáhať životu.

Zuzana Stohlová Kiňová

Petra Heretová

www.alexisporadna.sk

www.facebook.com/poradnaAlexis

Otázky položil

Tomáš Kováčik

  • Počuli ste ho ako hovorcu a organizátora Národného pochodu za život,
  • pro-life a pro rodinný aktivista,
  • napĺňa ho pomoc ľuďom a miluje deti 
  • učiteľ na vysokej škole, dobrovoľník, výkonný riaditeľ  organizácie Fórum života 
  • Kandiduje vo voľbách do NRSR za KDH .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dakujem Alexis, som takisto jednou zo zien ktorej pomohli, bez nich neviem kde by sme teraz ja a moj krasny syncek, ktoreho okrem mna nik iny nechcel, boli.

    Obrovska obrovska vdaka. Prosim pokracujte aj dalej v pomoci smile

Pridaj komentár