Plánujeme dieťaPočatie

Chcete zastaviť globálne otepľovanie? Prestaňte rodiť, hovorí štúdia

 Silvia Hanová   07.11.2016   0

Každý deň sa na Zemi narodí asi 350 000 detí, čo vysoko prevyšuje počet denných úmrtí. A aj napriek tomu, že toto prepojenie nie je na prvý pohľad zrejmé, takéto preľudnenie môže v konečnom dôsledku spôsobovať rýchlejšiu zmeny súčasnej klímy na našej planéte.

Ingimage

 

Etika s ohľadom na rast populácie

Dr. Travis Rieder, ktorý je profesorom etickej východy na americkej Univerzite Johna Hopkinsa, vysvetľuje, prečo je zníženie počtu každoročne narodených detí kľúčovým faktorom k zastaveniu klimatických zmien na Zemi. 

„Aj napriek rôznorodým reakciám na publikáciu mojej práce, som stále presvedčený o tom, že v súvislosti s obdobím klimatických zmien je nutné hovoriť o určitej etike s ohľadom na rast populácie,“ uvádza Rieder.

Keď budeme rodiť, príde katastrofa

Mnohí ľudia reagovali na prácu profesora Riedera z oblasti etiky rozmnožovania so slovami, že zmeny klímy určite nebudú až také zlé, aby bolo kvôli tomu potrebné obmedzovať prirodzené túžby a potreby jednotlivcov rozmnožovať sa.

On je však naopak presvedčený o tom, že už oteplenie o 1,5 až 2 stupne Celzia v porovnaní s pred-industriálnymi úrovňami by predstavovalo vysoké riziko, zatiaľ čo oteplenie o 4 stupne Celzia by bolo úplnou katastrofou. Spôsobilo by podľa neho to, že rozsiahle oblasti zemského povrchu by sa stali neobývateľnými.

Ingimage

 

Aj správa Svetovej banky hovorí o tom, že pri oteplení o 1,5 až 2 stupne Celzia by sme boli svedkami skutočne extrémnych výkyvov počasia, čo by mohlo mať neblahý dopad na celosvetovú produkciu potravín.

So zmenami klímy súvisí aj zvyšovanie hladiny morí, čo by mohlo ohrozovať ľudí žijúcich v mnohých pobrežných mestách.

Hrozivé čísla

Svetová zdravotnícka organizácia zase odhaduje, že v období rokov 2030 až 2050, kedy by sme mali dosiahnuť uvedené úrovne oteplenia, zomrie v dôsledku rôznych udalostí zapríčinených zmenami klímy každoročne najmenej 250 000 ľudí, čo už naozaj nie je zanedbateľné číslo.

Profesor Rieder zároveň dodáva, že tí, ktorí máme to privilégium, že žijeme v bohatých krajinách, budeme zrejme pred týmito katastrofami relatívne dobre chránení.

Môže však nastať situácia, kedy sa stovky milióny ľudí stanú klimatickými utečencami, ktorí k nám budú preto utekať zo svojich domovských krajín pred ich nehostinnosťou.

Nechceme tým povedať, že nemáme radi deti

Rieder ďalej pripomína, že mnohí kritici uvedenej teórie ho obviňujú z toho, že nemá rád deti. Sám však oponuje a hovorí, že to v žiadnom prípade nie je pravda a do svojho dieťaťa, ako aj detí všeobecne, je blázon.

Sú však podľa neho na mieste obavy zo zmeny klímy na našej planéte, ktoré sú motivované práve ľudským faktorom. Ako ďalej hovorí, táto teória sa usiluje o zabezpečenie ľudského blahobytu zachovaním populácie v takom počte, aby bola schopná prežiť a prospievala.

Ingimage

 

Naša populácia nemôže rásť donekonečna

Profesor ide vo svojich teóriách ešte ďalej a oponuje tak zástancom pôrodnosti dokonca aj v tom, že tvrdí, že svetové hospodárstvo môže rásť aj bez zvyšovania populácie. Mnohé zdroje na Zemi sú vyčerpateľné, a preto je presvedčený o tom, že ani ľudská populácia nemôže rásť donekonečna.

Musíme podľa neho chrániť súčasné svetové hospodárstvo a pracovať na udržateľnosti populácie, alebo si môžeme zvoliť možnosť, že počkáme na to, kým nás k tomu prinúti sama príroda – či už násilne alebo neočakávane.

dailymail.co.uk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised