Plánujeme dieťaPočatie

6 indícií, ktoré vám našepkajú, že ste zrelí na dieťa

 Anna Veselá   13.12.2016   0

Máte stabilnú prácu, ktorá je príjemne finančne ohodnotená, bytová otázka je tiež vyriešená. Takto snáď vyzerá ideálna situácia zodpovedne naplánovaného príchodu nového člena rodiny.

No ako viete, či ste aj emocionálne pripravení na azda najväčšiu zmenu vo svojom živote?

Ingimage

 

Mama Michelle Horton napísala pre portál Babble.com svoj zoznam indícií, ktoré jej našepkali, že už je zrelá stať sa mamou.

Ste ochotní obetovať sa pre niečo alebo pre niekoho okrem seba

Otázka nestojí, či sa musíte obetovať, ale či chcete. Lebo základná definícia lásky je obetovať to, čo robíte pre dobro milovanej osoby.

„Keby ste sa ma spýtali, či chcem, aby táto osoba bola prilepená na mojej bradavke každý deň niekoľko hodín, povedala by som, ani náhodou. Nie, nie, nie, nie! Ale to bolo moje bábätko, ktoré bolo hladné, moje bábätko, ktoré ma potrebovalo a vtedy sa vo mne objavila láska a ja som túžila obetovať sa pre ňu viac, ako som si kedy myslela, že budem môcť.“

Ste schopní milovať

Vyzerá to jednoducho, ale je to naozaj dôležitá vec. Je ťažšie milovať a dávať svoju lásku, keď sa nám samým ako deťom nedostávalo lásky a tepla.

Niektorí z nás majú tak hlboké a boľavé rany, že už sme zabudli na to, že sme ich v sebe umlčali. Akoby sme si postavili okolo seba múry, aby nás ochránili od neistoty a traumy. A tie múry nám nedovolia, aby sme milovali.

Keď teda rozmýšľame, či sme pripravení na dieťa, možno by bolo lepšie opýtať sa, či sme schopní milovať. Naše múry sa môžu zbúrať, rany zaceliť. Dajme niekomu svoju lásku a bude v nás lásky zase dosť.

Viete, ako sa o seba starať, máte sa radi

Najlepšia možná vec, ktorú môžeme urobiť pre svoje deti je to, že sme zdraví nielen fyzicky, ale aj psychicky. Mať otvorenú myseľ a stáť nohami pevne na zemi, potom sme schopní toho viac dopriať svojim deťom. Nemôžeme bezhranične milovať druhých, ak nemáme radi seba samých.

Ste otvorení učiť sa, ste otvorení zmenám

Materstvo znamená rásť. Materstvo nás zmení. Neexistuje na to nejaký spôsob, ako sa na to pripraviť. Iba poviete: áno. Áno zmene, áno rastu.

Ste zodpovední

Mať dieťa, byť niečia matka, je ohromný záväzok, veľká zodpovednosť. Váš život ovplyvňuje život niekoho iného. Vaše rozhodnutia, slová, skúsenosti. Toto všetko sa odzrkadlí na tom, ako sa bude vaše dieťa vyvíjať.

Hlboko v srdci si naozaj želáte dieťa (aj keď vás myšlienka na to desí)

Rozhodnúť sa pre dieťa nie je malina. Je to najväčšia zmena, ktorá vás zatiaľ v živote stretla. Aj ľudia, ktorí sa cítia absolútne pripravení, ľudia, ktorí prahnú po tom, aby sa stali rodičmi, majú svoje temné chvíľky strachu a neistoty. Všetci sme len ľudia.

No aj tak si myslím, že miesto otázky „som pripravený na dieťa“ je lepšie opýtať sa, či túžite byť rodičom. Počúvajte odpoveď. Ste schopní oveľa viac, ako si myslíte, že dokážete.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised