Výživa v tehotenstve je dôležitá pre vás oboch

Adriana Blahová 0

Dobre mienené rady, že v tehotenstve treba jesť za dvoch či niekedy dokonca troch nie sú  až také pravdivé. Mnohé nastávajúce mamičky považujú tehotenstvo ako výhovorku na prejedanie sa. Extrém na jednej či druhej strane nie je rozumným riešením. Treba prijímať vyváženú stravu bohatú na vitamíny, bielkoviny, sacharidy, tuky, minerály a stopové prvky. Dieťatku určite neprospeje hladovka, ale ani nekonečné prejedanie sa. Správna výživa je totiž jedným z faktorov, ktoré vplývajú na priebeh tehotenstva a zdravotný stav novorodenca. Následky nesprávnej výživy v tehotenstve sa môžu prejaviť ešte pred pôrodom alebo počas neho. Niekedy vyplávajú na povrch až v dospelosti dieťaťa. 

Kalórie v tehotenstve

Plod má kalorický príjem výrazne nižší ako dospelý človek, iba 300 kcal denne. Tehotná žena by mala prijať v priemere okolo 2 400 kcal denne. Väčší alebo naopak, menší energetický príjem by mohol byť nebezpečný pre vývoj plodu. Ženy, ktoré čakajú dvojčatá či trojčatá, obézne alebo podvyživené ženy by sa mali priebežne radiť s lekárom. 

Pravidelná a vyvážená strava

Ideálna je pravidelná a vyvážená strava, a to nielen pre tehuľky. Mala by byť bohatá na vitamíny a minerály. V jedálničku by nemalo chýbať ovocie, zelenina a vláknina. Cukry a tuky by však mali byť zastúpené v rozumnom množstve. Rozmanitá a zdravá výživa pôsobí na správny rast a vývoj mozgu plodu. Niektoré potraviny sú počas tehotenstva vyslovene nevhodné. Obsahujú totiž látky, ktoré môžu spôsobiť infekciu alebo jednoducho tehotným ženám  neprospievajú. Do tejto skupiny radíme surové mäso, surové vajcia a mäkké plesňové syry. V tehotenstve sa zvyšuje potreba príjmu tekutín, pretože stúpa objem telesných tekutín. Tehotná žena by mala prijať minimálne 2 litre vody denne, ak športuje alebo je viac fyzicky vyťažená aj 2,5 litra. Ideálne sú nesladené neperlivé vody a ovocné čaje. 

Zinok je stopovým prvkom, ktorý vplýva na hojenie rán i rast, podporuje imunitný systém plodu a vývoj mozgu a zabraňuje nevoľnosti. Počas tehotenstva klesá množstvo zinku v krvi približne o 30 %. Ženám, ktoré predtým užívali hormonálnu antikoncepciu, sa množstvo zinku v organizme znižuje ešte viac. Jeho nedostatok v organizme sa prejaví zníženou odolnosťou proti infekciám a celkovo oslabenou imunitou. Tehotné ženy by mali prijať denne približne 10 mg. Zinok nájdeme v morských plodoch, otrubách, strukovinách, cibuli, vajciach, tekvicových semienkach, pšeničných klíčkoch, maku, prírodnej ryži, strukovinách, hubách, mäse a droždí. 

Zinok v krabičke

Ak neprijímate dostatok zinku v strave, po porade s lekárom môžete aj počas tehotenstva užívať výživové doplnky s obsahom zinku. Dostatočné množstvo zinku je potrebné k správnej funkcii imunitného system a ochrane buniek pred oxidatívnym stresom, prispieva k udržaniu normálnej plodnosti a správnej reprodukcii. Zaraďte ho do letnej lekárničky a prežite slnečné mesiace ako oslnivá dáma so žiarivými vlasmi, krásnou pleťou a pevnými nechtami:)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár