Výživa pri tehotenskej cukrovke

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 8

Tehotenská cukrovka (gestačný diabetes mellitus) je špeciálny typ cukrovky, ktorý sa objavuje počas tehotenstva a po pôrode spontánne ustúpi. Jej liečba spočíva najmä v úprave výživy a životosprávy.

V dnešnej dobe sa čoraz viac upúšťa od názvu diabetická diéta, pretože súčasné výživové odporúčania pre diabetikov sa iba mierne líšia od zásad správnej výživy, ktoré by mal dodržiavať každý, kto chce byť zdravý.

Cieľom výživových odporúčaní pri diabete je udržiavanie hladiny cukru v krvi v normálnych hodnotách.

Ingimage

 

Vhodné a nevhodné cukry

Najväčší nárast hladiny cukru v krvi spôsobujú jednoduché sacharidy – cukry, ktoré rozpoznáme podľa ich sladkej chuti.

Kryštálový cukor, sladké druhy pečiva, zákusky, čokoláda, sladké pokrmy, sladené nápoje, kompóty, med, zmrzlina, kandizované ovocie a iné sladkosti patria pri tehotenskej cukrovke medzi nevhodné potraviny. Ich príjem sa odporúča výrazne obmedziť.

Ak nás chuť na sladké neúprosne prenasleduje, lepšie je drobnú sladkosť skonzumovať ako súčasť väčšieho pokrmu, napríklad obeda alebo večere. Hladina cukru sa nezvýši v takej miere, ako keby sa maškrta konzumovala samostatne.

Treba pamätať, že nemalé množstvo jednoduchých cukrov je aj v ovocí, ktoré tiež nemožno konzumovať v ľubovoľnom množstve.

Organizmus však pre svoju riadnu funkciu potrebuje aj cukry.

Pri diabete sa zaraďujú do stravy najmä zložité cukry – polysacharidy, ktoré nezvyšujú hladinu glukózy v krvi tak prudko ako jednoduché cukry.

Podobne, ako u zdravých ľudí, aj u diabetikov tvoria polysacharidy hlavnú zložku stravy – hradiť majú 50-55 % z celkového príjmu energie. Ich zdrojom je chlieb, pečivo, ryža, pohánka, cestoviny a ďalšie výrobky z obilnín, strukoviny, kukurica, zemiaky a zelenina.

Používanie umelých sladidiel (napr. sacharín, aspartam, acesulfam, cyklamát) je počas tehotenstva nevhodné.

iStock

 

Sacharidové výmenné jednotky

Jednoduchšie sledovanie príjmu cukrov umožní letáčik, či brožúrka s údajmi o sacharidových výmenných jednotkách.

Jedna sacharidová jednotka je množstvo potraviny v gramoch, ktoré obsahuje 10 g sacharidov, čo je napríklad pol grahamového rožka, alebo 200 g jogurtu, či jeden pomaranč.

Pri tehotenskom diabete je povolených približne 250 gramov sacharidov na deň (225-275), to zodpovedá 25 sacharidovým jednotkám. V rámci tohto počtu sacharidových jednotiek si budúca mamička môže do jedálnička pestro kombinovať rôzne potraviny podľa vlastnej chuti a stravovacích zvyklostí.

Glykemický index

Pri rozhodovaní, či je potravina vhodná alebo nie, napomôže aj údaj o jej glykemickom indexe. Informuje, v akej miere daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Potraviny s vysokým glykemických indexom spôsobujú veľký nárast glykémie, preto sa diabetikom neodporúčajú. Naopak, základom stravy by mali byť potraviny s nízkym glykemickým indexom (pod 50).

 

Pravidelná a pestrá strava

Pri tehotenskej cukrovke je dôležité dodržiavať pravidelnosť v stravovaní, ktorou možno predísť zbytočnému a nežiaducemu kolísaniu hladín cukru v krvi. Budúca mamička má jedávať 5-6 x denne, približne v 3 hodinových odstupoch.

Odporúčajú sa tri väčšie pokrmy a medzi nimi 2-3 ľahšie, menšie jedlá. Správne je dennú dávku cukrov rovnomerne rozdeliť v rámci jednotlivých jedál. Predpokladom dostatočného príjmu všetkých živín je rozmanitá strava a pestré obmieňanie rozličných potravín.

Pomôže dostatok vlákniny

Prospešnou súčasťou výživy pri diabete je vláknina, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukrov z tráviacej sústavy do krvi. Zabraňuje tým nadmerne rýchlemu vzostupu hladiny cukru.

Príjem vlákniny možno zvýšiť uprednostňovaním celozrnných obilninových výrobkov pred bielymi. Jej bohatým zdrojom je zelenina a ovocie, ktoré by mali byť súčasťou každého denného pokrmu. Nachádza sa i v strukovinách, ovsených vločkách, alebo semienkach olejnatých plodín.

Nápoje

Pri výbere nápojov nezabúdajme, že veľké množstvo cukru obsahujú aj sladené nápoje a džúsy. Hladinu cukru zvyšuje aj laktóza – mliečny cukor, preto mlieko a mliečne nápoje sa tiež započítava do množstva skonzumovaných sacharidových jednotiek.

iStock

 

Strážte si hmotnosť

Hladinu cukru v krvi nepriaznivo ovplyvňujú kilá navyše. V tehotenstve je priberanie samozrejmosťou, ak ale kilá pribúdajú rýchlejšie ako by mali, môžu sa podieľať na vzniku tehotenskej cukrovky.

Tehotná žena musí jedávať za dvoch, neznamená to však, že by mala konzumovať dvojnásobné porcie jedla. Denná potreba kalórii sa v tehotenstve zvyšuje približne iba o 300 kcal.

V prvých troch mesiacoch gravidity by mal byť prírastok na hmotnosti asi 2 kg, neskôr priemerne 350 g za týždeň. Budúca mamička by počas tehotenstva mala celkovo pribrať 8-12 kg, v prípade obezity iba 7 kg.

Pravidelný pohyb

prospieva látkovej premene cukrov a je aj účinnou prevenciou nadmerného priberania. Šport, fyzická aktivita v miernom tempe by sa mala by sa stať počas tehotenstva každodennou súčasťou denného režimu.

Podávanie inzulínu

Ak zmena výživy a životosprávy nepostačí a hladina cukru sa neupraví, potrebné je aj podávanie inzulínu. Neliečená cukrovka v tehotenstve môže spôsobiť komplikácie pri pôrode a je rizikom najmä pre dieťa. Tehotenskej cukrovke treba venovať patričnú pozornosť, dodržiavať vhodný stravovací režim a ďalšie odporúčania lekára.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Zdravím Zuzana,

    ja som mala po teste zvýšenú hladinu cukru tiež 8,5,

    lekárka ma podozrenie na tehotenskú cukrovku,

    myslím, že by bolo dobré to upraviť stravou, rozhodne sa o to pokúsim aj ja. Myslím, že vás lekár by tomu mal venovať pozornosť.

  2. dobry den,

    chcela by som sa opytat. som v 25tt tehotnstva som bola na tolerancnom teste na zistenie tehotenskej cukrovky. nalacno bola moja hladina 4,5 a po dvoch hodinach sa zvysila na 8,6. v moci sa cukor ani ketolatky nenachadzali ani pred ani po vypiti roztoku.

    moj gynekolog mi vsak ziadnu dietu ani dalsi postup neodporucil. chcem sa opytat, ci by nebolo vhodne si tento cukor sledovat, kedze moja hladina po dvoch hodinach bola vyssia ako 7,7.

    za vasu odpoved vam vopred dakujem.

    obavam sa totizto moznych komplikacii, kt. by mohli vzniknut u babatka

    s pozdravom zuzana pacakova

    1. Zuzana, Vasa hodnota je zvysena.
      Ja sama som mala gestacny diabetes. A teraz mam syna-diabetika (nie z toho tehotenstva s diabetom). Mne pocas tehotenstva zapozicali domov glukometer, tak som si obcas zmerala, co mi velmi zvysuje glykemiu. Glukometer sa da aj kupit, alebo Vam mozem jeden venovat. Diabetici ich fasuju dost casto, takze mame doma uz 4. Treba do nich kupit pruzky – balik 50 stoji cca 15 eur. Na kazde meranie sa minie 1 pruzok.
      No, ale vratim sa. Tie hodnoty su vyssie ako by mali, ale zas nie velmi vysoke. Takze by mala stacit uprava stravy. Uplne vylucit malinovky, cukriky. Ak sladke, tak ja som si davala skor horku cokoladu – ale len 2-3 kocky, nie celu! Ani nanuk (tvarohovy) mi velmi nezvysoval glykemiu. Ked uz velmi som mala chut na nieco sladke, tak cokoladovy jogurt. Mne to stacilo, ta uprava stravy. Ono tie vyssie glykemie skodia hlavne babatku, mamine ani velmi nie. Pri extremne vysokych glykemiach sa rodia velmi velke babatka, ktore nemaju dostatocne vyvinute organy.
      A este, ak mate pocit, ze gynekologicka tomu velmi nevenuje pozornost, treba zajst rovno do internej abmulancie, pripadne si pytajte obvodaka odporucanie. Tieto veci u mna sledovali v tej inetrnej.

      1. ahojte, danka: písala si, že tvoj synček má cukrovku. Veľmi by ma mrzelo, ak by som tomu mohla zabrániť a neurobila tak už teraz v tehotenstve. Máme cukrovku v rodine (aj z manželovej strany). Mne v 28 tt vyšli hodnoty glukózového testu 10,9… Veľmi som sa divila, pretože už niekoľko rokov sa racionálne stravujem. Nápoje a čaj nesladené- v podstate pijem hlavne čistú vodu. Biele pečivo len zriedka, so sladkosťami ani sladením jedla to nepreháňam. Sem tam upečiem koláč- to je asi najväčší sladký hriech, aký si doprajem. Asi dva roky jeme s manželom knackbrot (ražný chlieb)… V tehotenstve som doteraz (30tt) pribrala 9 kg. Momentálne dietujem (tehotenská cukrovka) takže mi váha stojí na tom istom… Z tvojich skúseností, by som chcela vedieť čo som spravila zle? Mám si dať spraviť nejaké testy, môže byť niečo s mojim synčekom?
        Ďakujem

        1. Nuž takto, aby som nechtiac nesposobila klamlive dojmy. Gestacny diabetes nesposobuje diabetes deti, ktore vlastne takmer vzdy maju cukrovku 1. typu. Tam sa prejavuje hlavne genetika a potom virusy, očkovanie, stres… Podla toho, čo viem, v podstate sa to neda velmi predvidat a tym ani zabranit.
          Gestacny diabetes sa skor priblizuje cukrovke druheho typu, ktora sa ludovo prezyva starecka cukrovka, na nej ma dost velky podiel sam clovek svojim stravovanim a zivotnym stylom. Aj tu hraju nejaku ulohu geny, ale nie tak velmi ako pri prvom type. Takze je nutne tieto dva typy cukrovky rozlisovat. Kym prvy typ je autoimunitnou chorobou, napr. ako astma, lebo v podstate spociva v tom, ze organizmus napada vlastne bunky, druhy typ mozno kludne zaradit medzi civilzacne choroby…
          Gestacny diabetes teda nezvysuje pravdepodobnost cukrovky dietata. Ale nelieceny moze sposobit vazne organove poruchy babatka. Pre toto je dolezite ho liecit a drzat dietu. Spravidla po porode gestacny diabetes skonci. Ale treba to skontrolovat. Mama, ktora mala tehotensku cukrovku, ma vyssiu pravdepodobnost, ze niekedy v buducnosti dostane cukrovku druheho typu – to je ten skor geneticky faktor. To, ci ju vsak dostane, moze ovplyvnit svojim stravovanim.
          Ja mam 4 deti a potvrdenu som ju mala iba pri prvom dietati, mame vsak aj cukrovku 2. typu v rodine – to s tym suvisi. Pri tretom dietati som nebola poslana na ten test, no narodil sa mi velmi velky syn (4,15) – pri takej hmotnosti dietata je predpoklad ze bola miernejsia neodhalena forma tehotenskej cukrovky.
           
          A netrapte sa, ze nieco nerobite dost dobre. Jedna vec su geny, kazdy ma nejake nie velmi dobre predispozicie. Druha vec, co s tym svojim stravovanim a zivotnym stylom mozeme urobit. Jednoznačne dodržujte počas tehotnosti dietu, predidete tým komplikáciam babatka. Ta hodnota 10,9 nie je až taká strašidelná ako sa Vám zdá. A ešte veľmi záleží v akom čase po vypití to bolo.

    2. Este doplnim: Cukor je v moci pritomny zvycajne pri glykemii nad 10 a ketolatky pri este vyssej glykemii. To, ze v moci neboli, neznamena, ze je to v poriadku. Keby boli, znamenalo by to pravdepodobne, ze glykemia je velmi zvysena. Hodnota, ktoru ste uviedli je iba malo nad pripustnou hranicou.

Pridaj komentár