Kým rastie bruškoVýživa v tehotenstve

Tehotné ženy a jód

 Katarína Puškarová   31.05.2017   1

Pred sto rokmi ľudstvo spoznalo mimoriadny význam jódu pre náš život. Je to síce stopový prvok, čo znamená, že ho potrebujeme v malom množstve, no keď sa z malého stane ešte menšie, následky sú nedozerné.

 

Tesne po druhej svetovej vojne vznikla na Slovensku naozaj nelichotivo vyzerajúca mapa. Znázorňovala postihnutie populácie strumou. Išlo o podrobný prieskum, ktorý nebol realizovaný v žiadnej inej krajine na svete.

Keby ste ju videli, bolo by vám jasné, že zasiahnuté bolo veľké množstvo obyvateľstva. Zníženou funkciu štítnej žľazy vtedy trpelo 85 % žien a tisícky detí sa rodili buď mŕtve, alebo s najťažším mentálnym doživotným postihnutím – kreténizmom. To sú ale čísla!

Jód do soli!

Keď sa ukázalo, že za všetkým je nedostatok jódu, štát sa pokúsil o celoplošnú nápravu: od roku 1951 sa jodiduje kuchynská soľ.

„Vďaka tomuto opatreniu u nás vymizla endemická struma, endemický kreténizmus či iné choroby súvisiace s ochorením štítnej žľazy. Dokonca sa zvýšil intelekt detí. Ukazuje sa však, že problém nie je úplne pochovaný,“ hovorí Ing. Mgr. Lukáš Richtárech, MHA, odborník na výživové doplnky zo spoločnosti JODIS.

Stačí? Nestačí?

Dôvodov je niekoľko. Po prvé, nie každý kupuje jodidovanú soľ. Samozrejme, aj morská obsahuje jód, ale menej než soľ o jód obohatená.

Po druhé, aj keď máte doma v kuchyni „klasickú“ jodidovanú soľ, po otvorení balenia z nej jód postupne vyprcháva (jedným zo znakov je napríklad vlhnutie soli). A keďže vieme, že soľ telu až tak neprospieva, nebudeme viac soliť, len aby sme mali dostatočné množstvo jódu.

Zo zeme do mora

Samozrejme, tento stopový prvok sa nachádza aj v iných potravinách. Treba si však uvedomiť, že jeho množstvo závisí od toho, koľko ho obsahuje zem, kde potravina „vznikla“, teda, kde bola potravina dopestovaná alebo kde sa pásol mlieko dávajúci dobytok.

Keďže za milióny rokov bola väčšina jódu zo zeme vyplavená do morí, je pochopiteľné, že najviac jódu obsahujú morské ryby, morské živočíchy a morské riasy – v našich zemepisných šírkach menej dostupné a hlavne málo konzumované. Kde teda vziať jód? Riešením je užívať ho vo forme doplnku výživy.

Prečo je dôležitý

Jód kolujúci v krvi si, takpovediac, berie štítna žľaza, ktorá vďaka nemu vytvára dva veľmi dôležité hormóny – tyroxín a trijódthyronín. Tieto riadia také biochemické a metabolické procesy, bez ktorých by organizmus vôbec nedokázal fungovať, napríklad okysličovanie tkanív, získavanie energie na činnosť všetkých vnútorných orgánov či obnovovanie duševných síl a rovnováhy.

Tehotné a dojčiace ženy a jód

Myslieť na jód by mali zvlášť tehotné a dojčiace ženy. „Na to, aby zakolísalo množstvo tyreoidálnych hormónov v tele matky, stačí malý nedostatok jódu, ale následky sú obrovské,“ vysvetľuje MUDr. Vladimír Spišák, gynekológ.

Hrozí potrat, pôrod mŕtveho plodu, hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) či rôzne nezvratné postihnutia nervovej sústavy. „Treba si uvedomiť, že už počas prenatálneho vývoja štítna žľaza plodu funguje samostatne, pričom jód prijíma z tela matky. Preto aj mierna hypotyreóza budúcej matky môže spôsobiť poškodenie centrálnej nervovej sústavy dieťaťa,“ dopĺňa MUDr. Spišák.

Výsledky pilotnej štúdie zameranej na tehotné ženy na Slovensku ukázali, že až u 60 % tehotných žien z vyšetreného súboru sa zistil nie optimálny príjem jódu.

Na množstve záleží

Na záver treba o jóde vyvrátiť ešte jeden mýtus, a síce, že sa ním nedá predávkovať. Áno, nespotrebovaný sa vylučuje z tela močom, ale tak ako jeho nedostatok, aj jeho nadbytok môže narobiť problémy, zvlášť, ak nie sme zdravotne úplne fit.

„Vhodný je biologicky aktívny jód, to znamená, že telo prijme iba toľko množstva, koľko potrebuje, ostatné vylúči,“ dopĺňa Lukáš Richtárech. Netreba sa teda dennodenne napchávať morskými rybami ani užívať nadmerné množstvá výživových doplnkov.

Dôležitý je kvalitný zdroj a pravidelný prísun v optimálnych dávkach.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Bayle napísané 15.02.2019 11:34

Ja som si jód počas celého tehotenstva a aj dojčenia dopĺňala s ogestan-om ako doplnkom výživy a okrem jódu obsahuje kyselinu listovú, vitamíny E a D a je maličký a nenadúva z neho

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Bayle napísané 15.02.2019 11:34

Ja som si jód počas celého tehotenstva a aj dojčenia dopĺňala s ogestan-om ako doplnkom výživy a okrem jódu obsahuje kyselinu listovú, vitamíny E a D a je maličký a nenadúva z neho

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised