Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization – WHO) vydala začiatkom novembra viacero nových odporúčaní pre tehotné ženy. Ich cieľom má byť najmä zlepšenie kvality prenatálnej starostlivosti a zníženie počtu predčasných pôrodov, či iných komplikácií počas tehotenstva.
Ženy by celkovo mali mať pozitívnejšie skúsenosti s tehotenstvom a mala by byť pritom rešpektovaná ich dôstojnosť.
Alarmujúce údaje
Z údajov WHO vyplýva, že minulý rok zomrelo na rôzne komplikácie počas tehotenstva približne 303 tisíc žien na svete. 2,7 milióna novorodencov zomrelo počas prvých 28 dní po narodení a 2,6 milióna detí sa narodilo mŕtvych.
Kvalitná zdravotná starostlivosť počas tehotenstva a pôrodu by mohla predísť týmto úmrtiam.
Údaje WHO zároveň ukázali, že v súčasnosti absolvuje prenatálnu starostlivosť v podobe štyroch či viacerých tehotenských poradní u ženského lekára len 64 % tehotných žien na celom svete.
Prečítajte si aj: Tehotenská poradňa – aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
Prenatálna starostlivosť je pritom kľúčovou v celom procese, pretože lekári pri nej môžu poskytnúť tehotným ženám potrebnú zdravotnú starostlivosť a dôležité informácie súvisiace s tehotenstvom a pôrodom.
Táto starostlivosť by mala zahŕňať aj propagáciu zdravého životného štýlu a inštrukcie k správnemu stravovaniu v tehotenstve a po pôrode, zisťovanie a predchádzanie chorobám a poskytovanie podpory ženám, ktoré sa stretnú s násilím na strane partnera.
Nový model prenatálnej starostlivosti
Nový model prenatálnej starostlivosti odporúča tehotným ženám zdvojnásobiť počet poradní z pôvodných štyroch na osem.
Najnovšie dôkazy potvrdzujú, že vyšší počet lekárskych prehliadok počas tehotenstva znížil u žien a dospievajúcich dievčat počet predčasných pôrodov. Dôvodom je najmä skutočnosť, že pri častejších kontrolách sa zvyšuje aj pravdepodobnosť odhalenia a riešenia prípadných komplikácií.
Minimálny počet osem návštev počas prenatálnej starostlivosti môže podľa WHO znížiť perinatálnu úmrtnosť detí až o 8 % na 1000 pôrodov.
Nový model zároveň odporúča tehotným ženám prvú návštevu u lekára v 12. týždni tehotenstva a následné prehliadky v 20., 26., 30., 34., 36. a 40. týždni tehotenstva.
Čo ešte odporúča WHO?
Aktuálne usmernenia Svetovej zdravotníckej organizácie zahŕňajú spoločne 49 odporučení o tom, akú prenatálnu starostlivosť by mali dostávať tehotné ženy na každej z uvedených prehliadok, poradenstvo v oblasti výživy a zdravého stravovania, fyzickej aktivity a užívania tabakových a iných návykových látok, prevenciu proti malárii a HIV, krvné testy a očkovanie proti tetanu, rôzne ultrazvukové merania plodu a ďalšie.
Okrem už spomínaného modelu s minimálnym počtom 8 tehotenských poradní, WHO tehotným ženám napríklad odporúča aj denné podávanie železa a kyseliny listovej. Tieto by mali byť podávané v dávke 30 až 60 mg pri železe a 0,4 mg pri kyseline listovej. Všetky tehotné ženy by zároveň mali byť očkované proti tetanu, a to v závislosti od posledého takétoho očkovania.
Prečítajte si aj: Nebojte sa v tehotenskej poradni
Cieľom prijatých odporúčaní je podľa Dr. Iana Askewa, riaditeľa Reprodukčného zdravia a výskumu WHO, aby ženy častejšie a pravidelne využívali prenatálne zdravotné služby. Je podľa neho veľmi dôležité, aby dostávali kvalitnú zdravotnú starostlivosť počas celého obdobia tehotenstva a pri pôrode.
„Tehotenstvo by malo byť pozitívnou skúsenosťou pre každú ženu a všetky ženy by mali dostávať takú starostlivosť, ktorá rešpektuje ich dôstojnosť,“ uviedol ďalej Askew.