Tehotenstvo bez ultrazvuku?

Zuzana Kolečániová 9

Dnešné ženy sa odovzdávajú do rúk moderného pôrodníctva, ktorému z veľkej časti chýba pochopenie a dôvera v prirodzenosť pôrodu.

Je to takmer zázrak, ak prvorodička môže porodiť svoje dieťa bez cisárskeho rezu, prostriedkov proti bolesti, epidurálnej anestézie, vákuumextraktora, nástrihu hrádze a bez sledovania pomocou ultrazvukového vyšetrenia pre dokonalú kontrolu činnosti srdca.

Thinkstock

Pretechnizované pôrodníctvo

Je príroda v očiach moderných pôrodníkov taká hlúpa, že síce vytvorí z vajíčka a spermie dokonalé detské telo, ale potom zabudne vykonať potrebné opatrenia pre jeho bezpečný a prirodzený pôrod?

Keďže väčšina pôrodníkov už nedokáže a možno ani nechce pochopiť priebeh prirodzeného a bezpečného pôrodu, pomoc pri pôrode sa v súčasnosti stále viac technizuje a kontroluje s fatálnymi následkami pre rodičky a novorodencov.

Dnešné pôrodníctvo sa odklonilo od pôvodnej pomoci pri pôrode. Svojím domýšľavým postojom sa snaží mať všetko pod kontrolou, aby mohlo opraviť údajné chyby prírody bez toho, aby chápalo, ako príroda pracuje.

Domáce pôrody versus nemocničné

Keď som sa pred mnohými rokmi vyučila za pôrodnú asistentku v istej Univerzitnej nemocnici, mala som skutočne strach pri predstave, že sa pri domácom pôrode stretnem s komplikáciami, ktoré som zažívala počas bežného dňa na klinike. Vtedy som ešte nevedela, že väčšina komplikácií pri pôrodoch v nemocniciach sa pri domácich pôrodoch vôbec nevyskytuje. Výmysel, že domáce pôrody sú tak strašne nebezpečné, preto nezodpovedá pravde.

Podľa článku v časopise Gesundheitstipp (11/2005) dokazujú nové prieskumy, že pri domácich pôrodoch je potrebných menej medicínskych zásahov ako v nemocnici, kde je dnes štandardom, že matka a dieťa sú ohrozované drahým pretechnizovaným pôrodníctvom, poznačeným netrpezlivosťou a strachom, aby ich potom dobre zarábajúci pôrodníci zachránili.

Matka a dieťa pritom zažívajú veľké fyzické a emocionálne poranenia a odchádzajú domov s pocitom, že nedokážu zvládnuť pôrod vlastnými silami. Tieto poranenia majú závažné následky na vývoj našich detí. Namiesto primeranej miery cisárskych rezov v rozmedzí 1-5 %, je švajčiarsky priemer asi 30 %. To znamená, že každé tretie dieťa musí byť zachránené, lebo príroda údajne zlyháva. Pritom je cisársky rez najnebezpečnejšou formou pôrodu.

Thinkstock

 

Omylné prístroje

Ultrasonografická obrazová a zvuková diagnostika rozhodujúco ovplyvnila tento drastický vývoj smerujúci od umenia pôrodných asistentiek, reprezentujúceho prirodzený pôrod, k technickému pôrodníctvu.

Časopis New England Journal of Medicine zverejnil v roku 1990 súhrn niekoľkých štúdií, ktoré potvrdili, že sledovanie srdcovej činnosti plodu počas pôrodu (CTG a Dopton) nemá žiaden úžitok pre novorodencov alebo predčasne narodené deti a len zvyšuje riziko cisárskeho rezu. V roku 1996 zverejnil ten istý časopis výsledky kalifornskej štúdie, ktorá zistila, že počet nesprávne interpretovaných výsledkov vyšetrení, pri ktorých sa znázornil nejaký problém, hoci žiaden neexistoval, predstavoval znepokojivých 99,8 % a mal za následok tisícky zbytočných cisárskych rezov.

Nebezpečná diagnostika

Prenatálne vyšetrenie ultrazvukom spôsobuje sekundárne záchvevy v maternici ženy, ktoré dieťa môže počuť. Tieto zvuky majú hlasitosť vlaku metra, vchádzajúceho do stanice, a to až 100 decibelov. Veľmi časté divoké pohyby dieťaťa v maternici pri ultrazvukovom vyšetrení nie sú teda skutočne žiadnym priateľským pozdravom, ako sa nám to snažia vysvetliť niektorí lekári, ale zúfalým pokusom uniknúť pred ultrazvukovou vlnou.

Obzvlášť škodlivá metóda je Dopplerova sonografia, pri ktorej sa meria prietok krvi cievami v tkanivách dieťaťa a matky. „Všetky tieto prístroje sa dnes používajú na to, aby predstierali indikácie pre operácie cisárskym rezom“, píše prof. Dr. Rockenschaub, jeden z najväčších pôrodníkov 20. storočia, ktorý ako riaditeľ gynekológie kliniky Ignaza Semmelweisa vo Viedni v dvadsaťročnom experimente v rokoch 1965 – 1985 dokázal, že aj dnes je ešte možné praktizovať prirodzenú pomoc pri pôrode podľa starého umenia pôrodných asistentiek.

Pri 44.500 pôrodoch počas 20 rokov má jeho klinika nemenný počet cisárskych rezov len čosi viac ako 1 % a počet pôrodov pomocou vákuumextraktora 1 %.

Thinkstock

 

Riziká ultrazvuku

Technika, vyvinutá počas 2. svetovej vojny za účelom vypátrania nepriateľských podmorských člnov, sa najprv zaviedla v sedemdesiatych rokoch ako oprávnená diagnostika pri vysoko rizikových tehotenstvách. Dnes je, žiaľ, masovo využívaná pri modernej tehotenskej kontrole a v pôrodníctve bez toho, aby sa predtým preskúmali jej úžitok i riziká.

V roku 2003 zverejnili dvaja švajčiarski výskumníci v časopise British Medical Journal výsledky analýzy vedeckých štúdií, zhodnocujúcich efektivitu prenatálneho ultrazvukového vyšetrenia, na základe ktorých prišli k záveru, že toto vyšetrenie nezvyšuje počet živonarodených detí, ani nepomáha znižovať počty problémových bábätiek.

Pribúda štúdií, ktoré poukazujú na značné riziká týchto neprirodzených technických zvukových vĺn pre dieťa v maternici, ktoré môžu spôsobiť zmenu dedičnej plazmy, poškodenie buniek, zvýšené riziko predčasného pôrodu alebo narodenia mŕtveho dieťaťa, poruchy mozgu, poruchy rečového vývoja, zvýšené riziko srdcových chýb a hyperaktivity. Obzvlášť nebezpečné pre rastúci nový život sú ultrazvukové vyšetrenia v raných štádiách tehotenstva, počas vysoko citlivého embryonálneho vývoja. Tieto včasné vyšetrenia sú úplne zbytočné, keďže existujú aj iné, skutočne bezpečné možnosti potvrdenia tehotenstva.

Na začiatku tehotenstva by si žena mala vyhľadať dobrú pôrodnú asistentku, aby ju sprevádzala celým tehotenstvom a pomohla jej s prípravou na prirodzený pôrod.

Zdroj: Kirsten Proppe, Aegis Impuls 28/2006

S povolením Aegis spracovala Zuzana Kolečániová, publikované v r. 2012

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (53 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. osobne si myslim ze pointa tohto clanku bola o tom, aby si mamicky nedavali robit zbytocne sona kazdych par dni lebo vsetkeho vela skodi. ale urcite by som neodporucal porod doma, clovek si ani neuvedomuje co vsetko sa moze stat. v minulosti bol porod najvacsim rizikom pre zenu lebo pri kazdom mohla zomriet. ak zomrelo dieta este sa nic nedialo lebo sa vzdy mohli pokusit o dalsie. dnes vsak zeny chcu rodit az po 30tke a to je uz trochu neskoro. takze sa necudujte ze vas skumaju roznymi pristrojmi

  2. Nechci se vyjadřovat k porodům o tom nic moc nevím, lékařské však technice vím o něco více, a i o tom jak vypadá věrohodný článek. Tento to není, od začátku do konce je psán velmi tendenčně, bez ohledu na to jestli to je nebo není pravda.

    Nutno však podotknout, originál je že alespoň po formální stránce lepší. Nicméně pokud se chcete o tématu opravdu něco dozvědět jděte za zdroji (z Něm. originálu… chaoticky tak jak tam byly.. )

    1)New England Journal of Medicine, 1990; 322: 588-93

    2)New England Journal of Medicine, 1996; 334 (10): 613-18

    3)British Medical Journal Nr. 307 1993, 13-17

    4)The Lancet, 1992; 340: 1299-1303

    British Medical Journal,1993; 307: 159-64

    The Lancet, 1993;342:887-91

    Canadian Medical Association Journal, 1993; 149 (10): 1435-40

    International Childbirth Education Association (ICEA) position paper: Diagnostic Ultrasound in Obstetrics, International Childbirth EducationAssociation, March 1983

    Obstetrics and Gynecology, 1984;63: 194-200,

    5)Proc. Natl. Acad Sci. USA, 2006 Aug 22; 103(34):12903-10

    6)Journal of Nurse-Midwifery, 1984; 29 (4):241-6

    Robert Bases, correspondence, British Journal of Obstetrics and Gynaecology, 1898;95:730

    Journal of the American Medical Association, 1982; 247(16):2195-7

    7)Ellisman et al., 1987 Lancet, 1998

    8) New Scientist (Patrick Brennan) 12 Juni 1999

  3. smile Krasny clanok, pekne napisane, taktiez patrim k tym, kt. nepodporuju farmaciu a nedavaju sa presvecovat roznymi “neskodnymi” pristrojmi. Taktiez neockujeme a sme zastancami domacich porodov. Lekarov k zivotu nepotrebujeme, oni by potrebovali skor nas 🙂

  4. velmi citlivo pisane, tesim sa uz na prvu navstevu u lekarky, kde zas dostanem nalepku extremistka lebo nebudem chcet ziadne testy, ultrazvuky a monitory… esteze nebude vediet o druhej nalepke “krkavcia matka” ktoru tiez nosim, lebo neockujem smile

  5. Ďakujem za skvelý článok, prosím napíšete mi na môj mail, rada by som sa s Vami spojila, organizujem aj besedy a podporujem tieto veci…

    1. Dobrý deň. Aj ja by som velmi rada vedela o nejakej porodnej asistentke a celkovo viac informácii. Velmi pekne ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár