Tehotenská abeceda PRE – PRI

Luba Lapšanská 0

Pokračujeme v našej tehotenskej abecede…

Prenášanie

Určite je vám jasné že nemyslím prenášanie predmetov z miesta na miesto:)  Prenášanie je výraz ľudovo používaný, označujúci  čas po oficiálne  vypočítanom termíne pôrodu (TP).

Medzi nami ženami – je veľmi diskutabilné kedy to už označiť za prenášanie a kedy nie, pretože pri určovaní termínu by sme okrem termínu poslednej menštruácie mali brať ohľad i na dĺžku menštruačného cyklu, termíny pohlavných stykov, čas ovulácie a podobne.

Preto sú tie oficiálne termíny v podstate relatívnym pojmom, ktorý má ale v zdravotníckych zariadeniach prvoradé miesto.

Za prenášané dieťa / tehotenstvo  sa považuje každé ktoré trvá dlhšie ako deň po ukončení oficiálneho 40. týždňa gravidity.

 

Prenatálna diagnostika

jednoducho povedané, je to vyšetrenie ešte nenarodeného dieťatka. Pozri aj prenatálny skríning. 

Prenatálna psychológia

Spomínam si na ten šťastný čas keď som počas štúdia na strednej škole objavila tento odbor. To je to čo je úplne pre mňa! – povedala som si. Žiaľ v tej dobe sa také niečo na školách u nás  ešte študovať nedalo. V dnešnej dobe nájdete literatúry až až.

A o čom je? O ešte nenarodenom dieťatku, o jeho živote v maternici. O tom čo všetko dokáže a aké je dokonalé… a o tom čo ho dokáže ovplyvniť na celý život…

Prenatálna starostlivosť.

V našich končinách je to starostlivosť o  ženu počas obdobia  tehotenstva. Ale viete, ženy, prenatálnu starostlivosť môžete venovať i vy svojmu bábätku.

Prenatálne obdobie

je tým pádom logicky obdobie od počatia po samotný pôrod. Čas, strávený v bezpečí maminej maternice.

Prenatálny vývin

– rast  jedinca v maternici. Najúžasnejší, najintenzívnejší a ako tvrdia odborníci i nesmierne dôležitý. Zázračný, nepochopiteľný… ten vďaka ktorému sme tu my i naše deti. 

Prenatálny odposluch

– je termín, ktorý sa dostal do povedomia s prudkým technickým vývojom. Na internete sa predáva ako vecička pre zvedavých (alebo ustrašených) rodičov, ktorý chcú počúvať tlkot srdca svojho dieťatka. Nehovorím, že to je vec úplne na nič, ale – nechala by som bábätku určite aj kus súkromia.  Nevie nám ešte povedať ako to naňho pôsobí. Tož – opatrne a s mierou!“.

Prenatálny skríning

– je súbor rôznorodých vyšetrení tehotnej ženy zameraný na vyhľadávanie a skoré odhalenie predpokladov či chýb a poškodení dieťatka v brušku. Od rodinnej anamnézy, cez ultrazvuky, odber krvi či genetické vyšetrenia. Všetko vedie k tomu aby sa prípadná „chyba v ľudskom systéme“ našla čo najskôr a v prípade možností aj vyliečila.

Prepadnutie pupočnej šnúr

yalebo aby sme to odborne nazvali –  prolaps  pupočníka. Ide o situáciu kedy po prasknutí alebo umelom pretrhnutí plodových obalov pupočník vykĺzne spolu s plodovou vodou vonku z maternice, do priestoru pošvy, kde nastane jeho pritlačenie a teda následne aj zastavenie prietoku krvi v ňom. Je to situácia život dieťatka ohrozujúca. Jediné čo  v tej chvíli môže mamička urobiť je zaujať kolenoprsnú polohu, zadok dať čo najvyššie a volať odbornú pomoc. Odborník obvykle rukou potlačí dieťa späť do maternice, aby sa uvoľnil pupočník a nasleduje urgentný cisársky rez. Odporúčam vám prečítať si tom viac v knihe Zdravé těhotenství přirozený pôrod od Ingeborg Stadelmann. Je to tam pre ženy opísané zrozumiteľne a upokojujúco.

Prerezávanie hlavičky

– je čas, kedy sa počas pôrodu hlávka dieťatka viditeľne objaví v pošvovom vchode a tlakom ho otvára. Najčastejšie je hlava drobčeka otočená tvárou ku chrbtu mamky, a vo chvíli keď celá vykĺzne vonku sa otočí o deväťdesiat stupňov, aby sa telíčko , ktoré je ešte vnútri v lone, mohlo správne nastaviť a vykĺznuť tiež. Prerezávanie by nemalo mať nič spoločné s reznými nástrojmi… ak, tak len vo výnimočných situáciách…

Pretočenie plodu

– Odborne nazývané –  obrat vonkajšími hmatmi. Metóda otočenia dieťatka ešte v brušku pred pôrodom do polohy hlavičkou dole, pomocou rúk pohybmi zvonka. Kedysi používaná metóda, vhodná pri nedokonalých polohách, pri rôznych typoch polôh koncom panvovým či pri riečnych polohách.

Táto zručnosť pomaly vymizla s nástupom cisárskych rezov a odchodom starších skúsených lekárov a pôrodných asistentiek. V zahraniční to ešte kde tu ovládajú. Keď budete dávať do vyhľadávača, skúste aj skratku ECV.

Pretrhnutie plodových obalov – pozri  ruptúra vaku blán

Preventívne prehliadky

V našom štáte máme pre všetkých ľudí zabezpečené preventívne prehliadky, preplácané v určitých časových intervaloch našim zdravotným systémom. Prehliadky  počas obdobia tehotenstva – pre mamy a potom aj tie po pôrode – pre detičky, dokonca ovplyvňujú aj financovanie rodín zo strany štátu. Rozumej – sú povinné.  Účelom preventívnej prehliadky je neprehliadnuť blížiaci sa problém…

Prezervatív– antikoncepčná metóda.

Možno sa pousmejete a poviete si, že do tehotenskej abecedy nepatrí. Ale patrí – zatiaľ je to podľa skúseností žien jedna z najlepších metód antikoncepcie počas dojčenia. Na rozdiel od tabletiek neovplyvňuje hormonálne rozpoloženie ženy. A na rozdiel od sexuálnej abstinencie neovplyvňuje hormonálne rozpoloženie mužov. Je ľahko dostupný, ľahko použiteľný. Pearlov index má v rozmedzí 2 – 10.

Prídavné prstíky

– alebo iné kúsky kože na tele novorodeniatka. Občas sa detičky narodia s rôznymi vypuklinkami, prevísajúcimi  kúskami kože (často som to videla  na uškách)  alebo akoby ďalšími naviac prstíkmi na rukách či nôžkach. Ak sú bez kostičiek a držia len na kúsku kože, tak ich lekár môže podviazať napevno niťou a onedlho odpadnú. Tie väčšie – obvykle sú len kozmetickým problémom – už sa „riešia“ ťažšie.

Príjem potravy

– žienky moje, čo vám na túto tému napísať. Potrava, ktorú denne vkladáme do úst je dôležitá pre naše zdravie i zdravie nášho drobca. Od nej záleží i naša vitalita. A stravou sa dá veľa pokaziť ale i napraviť. Neverte tomu, že počas dojčenia môžete jesť iba ryžu a mrkvu. Snažte sa jedálniček udržiavať pestrý, plný vitamínov, čerstvej zeleniny a prosím – obmedzte sladkosti na minimum.

Príprava na pôrod

– zvieratká sa na pôrod nepripravujú a rodia i tak. Nuž, keby sme mali i my mozog bez sivej mozgovej kôry, išlo by nám to snáď ľahšie. Ale pojedli sme jablko poznania a tu to máme – jasný odkaz –  bolestiach budeš rodiť. Tak skúste aspoň počas pôrodu odhodiť vzdelanie a múdrosť informácií a ponorte sa do vlastného živočíšneho tela…  ak neviete ako na to, nájdite si k príprave na svoj pôrod kvalitnú pomoc, ktorá vám ukáže ako na to.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár