Tehotenská abeceda Pl- Pod

Luba Lapšanská, dula 0

Plienky 

V čase, ktorý môžeme nazvať aj slovami „všetko čo chcem zoženiem“ stoja mamičky pred neľahkou úlohou vybrať vhodný typ plienok pre vlastné dieťatko.

Od klasických bavlnených bielych štvorcov sme sa dopracovali k jednorazovkám (v čase histórie z rôznych viac či menej priepustných materiálov)  a potom i k látkovým plienkam rôznych farieb, tvarov, materiálov, zapínaní…

A čo si vybrať? Výskumy vravia, že látkovky vás i s praním a energiami vyjdú (najmä ak chcete ešte ďalšie detičky) lacnejšie než jednorázovky.  Ale pozor, len dokiaľ sa z toho nestane vášeň typu: Jéj, to je krásna plienka, tá bude Aničke pasovať k tým bodkovaným šatám.“ …a kúpite si ich  viac než treba. To už o ekológii a šetrení nie je reči.

A neodsudzujme ani mamy, ktoré nemajú možnosť látkovať či sa proste rozhodli ušetriť čas a používajú jednorázovky. Existujú dokonca i kompostovateľné a eko. A ešte máte i možnosť bezplienkovej komunikačnej metódy.  A ideál? Je len na vás. Mne sa osvedčila kombinácia v závislosti od denného či nočného času, miesta a jeho možností, kde sme sa práve s drobcom  nachádzali.

Plienková dermatitída

– nazývaná tiež podľa červenej  farby pokožky dieťatka  plienkový erytém. Zápalový problém pokožky pod plienočkou, ktorý sa pri neriešení môže dopracovať do chronickej formy. Zadoček je potom už často napadnutý i kvasinkami. Tie milujú zbytky stolice a čpavok z moču, tmu,  teplo, vlhko a cukor!

Takže asi viete čomu sa vyhýbať (cukru aj vo vašej strave ak dojčíte). A čo sa týka rôznych zázračných mastičiek… Moja skúsenosť hovorí, že  ak dodržíte základné pravidlá starostlivosti o zadoček, tak vám ich netreba. Ani preventívne.

Plieseň vaginálna

– počas tehotenstva sa u mnohých žien objaví tento typ kandidózy a nevyhýba sa ani tým tehuľkám, ktoré doteraz tento problém nemali. Zmena hormonálneho nastavenia, fyziologická anémia, stres a chuť na sladkosti prekvapia nejednu ženu. Ak k tomu ešte pridáte liečbu antibiotikami, tak je pôda na problém super pripravená.

Ak vás teda prekvapí svrbenie, pálenia, začervenanie, vločkovitý výtok a pod., tak skúste spozornieť. A ihneď začnite problém riešiť. Podobne ako  vyššie opísanej pliesne na zadočku, i tu je najdôležitejšia čistota, sucho a minimum cukru. Okrem kvasinkovej (ľudovo pliesňovej) vaginálnej infekcie poznáme ešte druhý typ – bakteriálnu. O tej ale inde. 

Plod

– takmer každá mama si pri vyslovení tohto slova pomyslí, že ona teda nosí dieťatko. Ale áno, v odbornom slovníku našim drobcom, kým sú v maternici, lekár pravdepodobne inak nepovie. Teda povie…, kým nie je plodom je ešte len embryom. Názov plod sa pre bábätočká v brušku začína používať od chvíle, keď má vyvtvorený základ všetkých sústav ľudského tela.

Tie už budú od tejto chvíle len rásť a zdokonaľovať sa. K tomuto momentu dochádza približne okolo 56. dňa po oplodnení, teda v cca 9.t.t.

PS: Vždy keď ma toto slovo v poradni zamrazilo, tak som si predstavila nejaký pekný plod jahody, marhule či iného mňam ovocia. A drobcovi sme  pridali ďalšie meno – bobuľka. J

Plodová voda

– určite ste už o nej počuli či čítali veľa. Mne osobne sa najviac páčila informácia, že jej prostredníctvom sa dieťatko učí piť a sať a že si tak aktivuje obličky. Obsahuje veľa bielkovín a glukózy, ale i močovinu, kyselinu mliečnu, sodík a pod. U niektorých žien začína pôrod práve odtečením plodovej vody.

Ak je to tak, na kontrakcie si však ešte budete musieť nejakú tú hodinku pravdepodobne počkať.  A ako ju rozoznať? Skúste podľa vône. Od moču sa výrazne odlišuje svojou sladkou ľahkou vôňou. Odporúčam všetkým tehuľkám nosiť na verejnosti počas posledného mesiaca vložku . Nikdy neviete kedy to príde.

Plodový vak

– alebo plodové blany. Vo vnútri maternice sa okrem placenty priľnutej k mame nachádzajú i dve blany (tie sú „bližšie“ k bábätku) nazývané amnion a chorion. Vyrastajú z vonkajšieho okraja placenty a vo svojom vnútri chránia bábätko plávajúce v  plodovej vode. 

úcna embólia

– nikdy nezabudnem na jednu z mojich mamičiek, ktorá po sekcii dostala pľúcnu embóliu. Keď som ju dva dni potom navštívila bola bledá ako stena,  ledva dýchala, bolel ju celý človek a nevládala sa postarať o drobčeka. Ale žila! 

Embólia vznikne, ak krvná zrazenina doputuje do pľúc a upchá tam nejakú cievu. Stáva sa to najmä po operáciách. Takže ak vás bude personál po sekcii „nútiť“ rýchlo vstať a hýbať sa, verte, že je to najlepšia prevencia pred embóliou. 

PM

posledná menštruácia. Ak by ste nevedeli čo znamená táto skratka v tehotenskej knižke. J Podľa dátumu ktorý oznámite gynekológ vypočíta pravdepodobný termín pôrodu. Majú na to také parádne pomocné koliesko. J

Počatie

–  jeden budúci otecko raz povedal, že je to najpríjemnejšia časť celého procesu narodenia človeka. Druhý tvrdil, že sa mýli. Že počatie, totiž nastane až nejaký čas po tej činnosti ktorú pôvodne  myslel. Aspoň z fyziologického hľadiska, keď spermia doputuje k vajíčku.

Ak sa na to ale pozrieme  z pohľadu výskumov, tak už v roku 1941 (na základe predošlých výskumov) doktor Isidor Sadger uvádza, že pre človeka majú veľký význam aj emocionálne okolnosti jeho vlastného počatia. Po lopate povedané: je lepšie ak „sa vajíčko na spermiu teší a prijíma ju“.  Počatie je rozhodne zázrak. 

Podpora ženy


– každá tehotná žena, každá rodiaca žena a dokonca i každá žena po pôrode potrebuje podporu. Mala by spočívať v posilnení jej vlastných síl a kompetencií, v dodávaní veľkej pozitívnej energie a preventívnom odstraňovaní problémov. Podporujúca môže byť rodina i profesionálne osoby – duly či laktačné poradkyne. Najviac ale ženu dokáže zneistieť, ak nemá dostatok podpory od partnera. , chcete aby boli vaše deti šťastné? Tak milujte ženy ktoré ich nosia v bruškách. A vy noste na rukách ich – aspoň obrazne. J

Podprsenka na dojčenie

– rôzne farby, tvary i materiály dnes zakúpite. Nie je však vašou materskou povinnosťou urobiť tak. Niektorým ženám stačí či sa lepšie cítia v športových elastických  podprsenkách bez zapínania, niektoré úplne bez.

Vyberte si čo sa vám páči, ale určite si pred pôrodom a tesne po ňom nekupujte drahú tehotenskú podprdu s neistým číslom. Nikdy neviete (a je to neuveriteľné :-D) ako veľmi v horných partiách narastiete.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár