Tehotenská abeceda Pa – Pl

Ľuba Lapšanská 0

P

– ako  pulz. Túto skratku môžete nájsť v tehotenskej knižke. A som si istá, že netreba vysvetľovať čo znamená. 

Pálenie záhy

– pomerne častý problém tehotných žien, najmä ku koncu tehotenstva, keď je bruško už veľké, a maternica s dieťatkom posunula žalúdok vyššie. 

Ak vás tento problém trápi, tak v prvom rade skúste upraviť svoj jedálny lístok. Jedzte čo najmenej potravín, ktoré zvyšujú kyslosť, a čo najviac tých „zásaditých“.

Na internete nájdete rôzne tabuľky, kde sú opísané, rozdelené atd. Výborné je prejsť na surovú stravu. Tá kyslosť znižuje.

Môžete tiež skúsiť nepražené mandle, niekomu zaberá klasické mlieko. Skúste aj zásadité minerálne vody (asi najviac pomáha Fatra liečivá a Sulinka) … Viac si o záhe môžete prečítať v samostatnom článku.

Palpačné vyšetrenie

– z latinského slova palpatio, ktoré znamená ohmatávanie, poklepkávanie a pod. je zrejmé, že ide o vyšetrenie dotykom ruky odborníka na našom tele.

Čo sa tehotných žien týka  – ide hlavne o vaginálne vyšetrenie – kedy sú prsty jednej ruky zavedené v pošve a prsty druhej ruky zvonku „prehmatávajú  maternicu“. Zisťuje sa tak stav (veľkosť, tvar, uloženie) vnútorných orgánov.

Panvové dno

– je časť tela, dolný segment brušnej dutiny. Laicky povedané, všetko čo máme „dole“ poniže pupka. Je to oblasť, kde máme dôležité orgány – rozmnožovacej,  tráviacej a vylučovacej močovej sústavy.

Počas tehotenstva ale hovoríme najčastejšie v súvislosti s posilňovaním panvového dna, to znamená jeho svalov. Myslia sa tým konkrétne svaly pošvy a všetky svaly naokolo. Ideálnym cvičením sú Kegelove cviky.

Partner pri pôrode

– áno či nie? Neustále otázky, výmeny názorov, rôzne polemiky. Je normálne a žiadané aby bol muž pri pôrode? Čo hovorí história?

Nuž, nemáme žiadne pravidlá. Rodí sa s mužmi i bez nich a to ako porodíte vy, záleží iba od vás. Snáď jediné pravidlo by som vypichla – ak muž nechce ísť k pôrodu, tak ho do toho netlačte! A ešte čosi, pripravení chlapi zvládajú situáciu lepšie. Viac o téme v samostatnej sekcii Muž pri pôrode.

Pearlov index

– je to číslo, resp. hodnota na porovnávanie jednotlivých antikoncepčných metód. Hovorí v podstate o tom, koľko žien z tých, ktoré konkrétnu antikoncepčnú metódu používalo, nežiaduco (aj napriek využívaniu antikoncepcie) otehotnelo.

Perinatálne obdobie

– pôvodne som sa nazdávala, že označiť presne toto obdobie od – do bude jednoduché. Avšak nie je. V závislosti od do ruky chytenej literatúry sa mení z kratučkého na niekoľkotýždňové. Takže v múdrych knihách sa napríklad dozviete, že toto obdobie trvá IBA počas pôrodu. Iní autori zase tvrdia, že je to obdobie od cca 20. týždňa gravidity až po ukončené  4. týždne po pôrode.

Ja som zvolila zlatú strednú cestu (mám pocit, že aj najčastejšie spomínanú), že je to obdobie  od 28. týždňa gravidity do 7. dňa po pôrode.

Súvisí to totiž i so štatistikami a perinatálnou úmrtnosťou o ktorej sa dozviete nižšie. A pozor, nepleťte si to s prenatálnym obdobím, o ktorom budeme hovoriť neskôr. 

Perióda

– už málo používaný výraz, ale pre istotu ho spomeniem (po nedávnej skúsenosti s jednou mamičkou).

Perióda je výraz pre menštruáciu – keďže sa pravidelne periodicky opakuje. Takže ak sa vás lekár po radostnom oznámení že čakáte bábätko opýta: „Kedy ste mali poslednú periódu?“ – už budete vedieť čo odpovedať. 

PET

–  skratka pre preeklampsiu, teda vysoký krvný tlak (hypertenziu) počas gravidity. Viac pri hesle preeklampsia.

Perinatálna úmrtnosť

– i keď táto téma nie je nijako veselá, musím ju spomenúť.  Týka sa mŕtvonarodených detí a detí, ktoré umrú do siedmich dní po pôrode.

Vo wikipédii nájdete aj vzorec na výpočet:

Výsledok vyjadruje počet týchto anjelikov na 1000 narodených detí. Tieto výsledky sa každoročne porovnávajú, spracúvajú a aj podľa nich sa hodnotí kvalita zdravotnej starostlivosti.

Piata  choroba

(Erythema infectiosum) je detské vírusové ochorenie. Spôsobuje ho parvovírus B19. Je typické hlavne tým, že sa deťom objavia na tele drobné bodkované vyrážky. Avšak pozor! Tie sa objavia až neskôr. Ešte pred tým dieťatku stúpne teplota. Niektorí drobci mávajú aj problémy podobné nádche, bolesti hlavy či kĺbov. Ale iní okrem horúčky nemajú žiaden ďalší príznak (až kým sa po cca troch dňoch neobjaví vyrážka).

Pokiaľ tehotná žena zistí, že bola v kontakte s niekým, kto má piatu chorobu, mala by o tom okamžite informovať svojho gynekológa a situáciu s ním konzultovať. Veľká väčšina dospelých žien je voči piatej chorobe imúnna, vďaka tomu, že ju sama prekonala v detstve. Závažné problémy sa vyskytujú u menej ako 5% žien, ktoré sa nakazili počas tehotenstva. Tento vírus je schopný prejsť cez placentu a nakaziť tak dieťatko – môže u neho vzniknúť ťažká anémia.

Okrem piatej choroby je tu ešte jedna, s podobnými príznakmi i podobným názvom – šiesta choroba. Obvykle prebiehajú  mierne.

Placenta

– alebo plodový koláč je „dočasný“ orgán nášho tela. Svoju funkciu plní pár mesiacov a tesne po narodení dieťatka odchádza zo ženského tela von. Viac o placente.

Plávanie bábätiek 

– nie je to až tak dávno, čo začalo byť veľmi populárne plávanie bábätiek i v našich končinách. Organizuje sa na mnohých miestach na Slovensku.

Zoznamovať s vodou sa detičky začínajú v bazénoch obvykle od tretieho mesiaca po narodení. Plávanie má mnoho pozitívnych účinkov (lepšia koordinácia pohybov, otužovanie, nadviazanie vzťahu s rodičom atd.) a väčšina detí je z neho nadšená.

Občas sa ozývajú hlasy mamičiek, že ich dieťatko bolo častejšie choré práve v období plaveckého kurzu. Nuž, je to individuálne. Každopádne však pri výbere plaveckých jasličiek dbajte na kvalitu – vody i inštruktora. A z lekcie nikdy neodchádzajte skôr ako je dieťatko úplne (aj zadoček, aj hlava, aj ušká, aj…) vysušené!

Plávanie tehotných

– plávanie sa považuje za šport úplne najvhodnejší pre tehotné ženy. Mnoho z nás má ale obavu z bazénov, z infekcií, plesní a podobne. Je to jasné, žiadna tehuľka si nechce privodiť problémy iba preto, že si chcela zaplávať.

Výber kvalitného bazénu je preto prvou a zásadnou podmienkou, skôr než sa niekam vyberiete. Ak taký nájdete, neobávajte sa. Dovolím si citovať moju obľúbenú autorku Ingeborg Stadelmann: „Som si istá, že obávané nebezpečenstvo infekcie nie je väčšie ako pri vaginálnom vyšetrení. Tehotné sa cítia vo vode príjemne a  bolesti chrbta sa plávaním zmierňujú a celý organizmus sa lepšie prekrví.“

A ak sa obávate infekcie, skúste jej recept. Pred vstupom do bazénu si aplikujte tampón namočený do olivového oleja. A po poriadnom osprchovaní platí to isté čo pre deti – úúúúplne a dôkladne  sa vysušiť. Všade – veď viete čo tým myslím… 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár