Táto duševná choroba, ktorá má dopad aj na organizmus mamičky, pôsobí škodlivo nielen na ženu, ale aj na samotný plod. Ako s návalmi depresie bojovať bez toho, aby nám zobrala radosť z očakávania príchodu vytúženého bábätka?
Ak máte depresiu diagnostikovanú dlhší čas, potom určite viete, aké dôležité je riešiť problém s psychológom. Pokiaľ sa na tehotenstvo ešte len odhodlávate, navštívte lekára a preberte spolu všetky problémy, ktoré vás môžu počas tehotenstva prekvapiť.
O depresii by mal byť informovaný váš všeobecný lekár, rovnako ako gynekológ, ktorý vás bude mať počas tehotenstva na starosti.
Mnoho žien trpiacich depresiou sa nevie odhodlať na tehotenstvo a výchovu detí. Obávajú sa návalov psychického vyčerpania, hormonálnych zmien a únavy, ktorá by im bránila starať sa o dieťa. Tehotenstvo predstavuje pre každú ženu záťaž a zmenu. Avšak pri pravidelnej spolupráci s odborníkom a s pomocou zodpovedného otecka dokážete tehotenstvo aj starostlivosť o bábätko zvládnuť.
Objavili sa u vás prejavy depresie práve počas tehotenstva? Niekedy je za negatívnymi pocitmi a psychickou únavou vyčerpaný organizmus, ktorému dá prvý trimester neraz zabrať. Ak však pocity smútku a skleslosti pretrvávajú, neváhajte a obráťte sa na lekára.
Niekedy dochádza v organizme k hormonálnymi zmenám do takej miery, že sa ich vplyv na psychiku odrazí aj v dlhodobo zhoršenom emocionálnom stave. Avšak môže sa stať, že u budúcej mamičky práve prepukli prvé príznaky depresie. Nezanedbajte to, riešte ju.
shutterstock Pozor na lieky Až tretina žien sa počas tehotenstva uchýlila k aspoň jednorazovej pomoci v podobe lieku na psychické problémy. Niektoré mamičky sa snažia užívanie liekov na depresiu znížiť, alebo ich úplne prestať brať.
Naopak, mnoho lekárov trvá na tom, aby ženy s diagnostikovanou depresiou, najmä ak ide o jej ťažšiu formu, lieky naďalej užívali. Obávajú sa totiž, aby sa ich pacientkam nezhoršil zdravotný stav, čo by malo na celé tehotenstvo negatívny dopad.
Hlavným problémom psychiatrických liekov je, že u väčšiny neexistujú žiadne výskumy, ktoré by s určitosťou vedeli potvrdiť alebo vyvrátiť, či ich užívanie môže poškodiť vývoj dieťa. Najcitlivejší je plod prvých osem týždňov, keď sa utvára základ pre vývin mozgu, nervov a všetkých orgánov bábätka.
Niektoré lieky sú v čase tehotenstva vyslovene nevhodné a ich užívanie môže u dieťaťa spôsobiť toxické poškodenie plodu a či problémy so správaním. Mnoho psychiatrov sa rozhodne upraviť liečbu pacientky tak, aby pokiaľ možno pokračovala bez psychofarmák.
Niekedy je však užívanie liekov nevyhnutné, pretože mamička sa môže v zhoršenom stave o seba prestať starať, pre nechutenstvo zabúda na dostatočnú a výživnú stravu, alebo sa môžu objaviť stavy psychického zrútenia.
Niektoré mamičky môžu mať problém vytvoriť si k dieťaťu dostatočnú citovú väzbu. Problémy sa môžu prejaviť aj pri predčasnom pôrode a dojčení bábätka. Ženy trpiace depresiou mnohokrát nemôžu bábätko dojčiť, alebo musia laktáciu predčasne ukončiť.
Pokiaľ sa mamička na odporúčanie lekára rozhodne vrátiť po prvom trimestri k antidepresívam a farmakologickej liečbe, nesmú zabúdať, že akékoľvek ďalšie toxické látky ako alkohol, cigarety či mäkké drogy budú mať na vývoj plodu negatívne účinky a majú škodlivý dopad na samotný pôrod dieťaťa.
Aj nefarmaceutická liečba má svoj význam Mnoho budúcich mamičiek v snahe urýchliť liečbu depresie zabúda na to, že okrem farmaceutickej liečby môže mať pozitívne účinky na telo aj dušu mnoho iných vecí.
Počas dlhých upršaných či zimných dní vám k lepšej nálade pomôže infralampa, ktorá čiastočne nahrádza nedostatok prirodzeného svetla.
Z byliniek prospieva telu predovšetkým medovka, levanduľa, ľubovník lekársky či palina pravá. Okrem čajov ich môžete použiť aj vo forme aromaterapie- ako vonné oleje. Pomoc nájdete aj v kuchyni: doprajte si ryby, olivový olej, banány, orechy a strukoviny.
Lekári nedajú dopustiť na liečbu pohybom. Samozrejme, hodina plávania vás od prejavov ťažkej depresie neochráni, ale pravidelné prechádzky, rýchla chôdza či svalové cvičenia dokážu zmierniť príznaky, zlepšiť náladu a dodať vám sebadôveru a lepší pocit.
shutterstock Máte podozrenie na depresiu? Na tieto príznaky si dajte pozor! Zbystrite pozornosť, ak:
prichádzajú návaly smútku, plačlivosti a skleslosti, a to bez zjavnej vonkajšej príčiny prejavuje sa u vás melanchólia, otupenosť trpíte nechutenstvom prejavuje sa u vás znížené sebavedomie, pocit zlyhania a frustrácie uzatvárate sa pred partnerom, deťmi, priateľmi opakovane trpíte nespavosťou či naopak neustálou únavou strácate záujem o prácu, koníčky, partnerský vzťah máte pocit vyhorenia, nepomáha vám ani zmena činnosti či prostredia strácate záujem o starostlivosť o seba, úpravu zovňajšku, osobnú hygienu prežívate pocit viny za svoje pocity zle sa koncentrujete často premýšľate nad zmyslom vlastného života či nad samovraždou depresia sa opakovane objavila vo vašej rodine
Nezabúdajte, že depresia je síce nepríjemné, ale časté ochorenie. Nie je žiadny dôvod ju stigmatizovať či zatajovať.
Práve naopak, včasná liečba znamená rýchlejšie vyslobodenie spod ťarchy prejavov depresie a prinesie vám lepšiu prognózu do budúcnosti. A tá vás v čase tehotenstva odbremení od zbytočného stresu.
Loading...
Je to čudné s touto depresiou. Prečo sa ľudia musia stále kvôli niečomu trápiť? Ja som mávala tiež depresie, ale bolo to v časoch, keď sa mi nedarilo otehotnieť ani za svet. To bol dôvod na smútok a na hlavu v dlaniach, ale teda keď už sú ženy tehotné, tak nech sa netrápia, pre pána! Inak počala som vďaka asistovanej reprodukcii, zachránila mi posledné zvyšky viery v dieťa. 🙂 Na stránke cestakdietatu.sk nájdete všeeeetky kliniky na SR, tak ak smútite pre tento dôvod, tak dá sa to vyriešiť.