Existuje celkom pestrá paleta signálov, ktorými nás telo začne upozorňovať na tehotenstvo od jeho najranejšieho štádia. Avšak niekedy žene stačí aj jeden jediný, ktorý ju presvedčí, že čaká dieťatko.
Na druhej strane, môžete pociťovať aj viacero tehotenských symptómov naraz, a nemusíte byť tehotná. Poznáme minimálne 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia a nie je to tehotenstvo.
Niekedy je ťažké odlíšiť tehotenstvo od predmenštruačného syndrómu, s ktorým si najčastejšie spájame symptómy, ako napríklad zvýšený apetít, citlivé prsia, či podráždenosť, no veľmi podobné príznaky sa objavujú v počiatočnom štádiu tehotenstva.
Možné príznaky tehotenstva
- vynechanie menštruácie,
- citlivé, naliate prsia,
- kožné zmeny (stmavnuté bradavky, koža na tvári),
- nevoľnosti,
- nauzea (nutkanie na vracanie)
- časté močenie,
- nafúknuté brucho,
- nevysvetliteľná únava,
- zvýšená bazálna teplota,
- citlivosť na pachy,
- kovová chuť v ústach
- sklon k závratom
– to všetko sú prvé a zároveň najčastejšie príznaky tehotenstva.
Medzi menej bežné, ale možné príznaky tehotenstva patrí napríklad aj:
- zvýšená tvorba slín,
- krvácanie z nosa,
- tŕpnutie rúk, nôh a pod.
Neisté príznaky tehotenstva
Je dobré poznať všetky potenciálne, hoci neisté príznaky tehotenstva.
Čím skôr si všimnete, že môžete byť tehotná, tým lepšie si môžete zabezpečiť najlepšiu možnú prenatálnu starostlivosť, upraviť svoju životosprávu, vynechať cigarety, alkohol, lieky, dávať pozor na stravu, vitamíny, atď.
Uvedené tehotenské symptómy však vôbec nemusia súvisieť s druhým stavom, ale poukazovať na nejaký iný problém. Príkladmo uvádzame v tabuľke, s čím môžu byť ťažkosti spojené.
Príznaky tehotenstva
Iné možné súvislosti
Vynechanie menštruácie
– stres, choroba, hormonálne zmeny, vysadenie HAK, veľký úbytok alebo prírastok na váhe, dojčenie a pod.
Ranné nevoľnosti
– stres, infekcia, otrava jedlom, iné choroby
Časté močenie
– infekcia močových ciest, diabetes, stres
Citlivé prsia
– prichádzajúca menštruácia (predmenštruačný syndróm), užívanie HAK
“Tehotenské” chute
– zlá životospráva, stres, prichádzajúca menštruácia
Nafúknuté brucho
– zažívacie problémy, zlá životospráva, prichádzajúca menštruácia
Únava
– stres, depresia, choroba
Špinenie
– jemné krvácanie môže byť počas uhniezďovania vajíčka, ak je však spojené s bolesťou, môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo, inak aj hormonálne zmeny
Podráždenosť, precitlivelosť, zmeny nálad
– predmenštruačný syndróm, stres, depresia
Prečítajte si tiež: 10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná
Veľmi pravdepodobné príznaky
- zvýšená hladina tehotenského hormónu HcG
- zmeny na pohlavných orgánoch
O tom, že je žena tehotná, významne vypovedá prítomnosť hormónu HcG, ktorý je možné zisťovať z krvi alebo z moču.
Tento tzv. tehotenský hormón vylučuje embryo po uhniezdení (medzi 5. a 10. dňom po oplodnení). Jeho hladina prudko stúpa do 10. týždňa tehotenstva, vtedy dosahuje maximum, potom klesá.
Na určenie prítomnosti alebo neprítomnosti tohto hormónu v moči sa používajú klasické tehotenské testy, voľne dostupné v lekárňach. Ak však chceme, aby test ukázal presný výsledok, počkajme minimálne 7 dní po vynechaní menštruácie.
Prítomnosť HcG sa dá zistiť aj v krvi, čo sa však najčastejšie používa vtedy, ak je podozrenie na akúkoľvek odchýlku od normálneho vývoja, napr. zamĺknutý potrat, či mimomaternicové tehotenstvo.
Podozrenie na takéto tehotenstvo vzrastá, ak je tehotenský test pozitívny a ultrazvukové vyšetrenie nezobrazí plodové vajíčko v maternici.
Ak vyšiel žene tehotenský test negatívne a menštruácia stále mešká, je takisto treba vyhľadať lekára.
Ku gynekológovi by mala ženu doviesť každá meškajúca menštruácia. Na vyšetrenie treba prísť, ak menštruácia absentuje dva týždne oproti očakávanému termínu menštruácie.
Prečítajte si tiež: Príznaky tehotnosti, tehotenský test
Ďalšími pravdepodobnými znakmi tehotnosti sú zmeny pohlavných orgánov – mäkší krčok maternice, zmena farby rodidiel a krčka maternice, zväčšenie maternice (no môžu byť tiež príznakom niektorého ochorenia, môžu byť hormonálneho pôvodu a podobne).
Jednoznačné príznaky tehotenstva
Pokiaľ je tehotenský test pozitívny (ukazuje na prítomnosť hormónu HcG), tehotenstvo na 100 % potvrdí lekár, resp. ultrazvukové vyšetrenie.
Jednoznačne ide o tehotenstvo, ak na ultrazvuku vidno prítomnosť plodového vaku v maternici, potvrdí sa vnútromaternicový vývoj zárodku a ozvy plodu – bijúce srdce plodu.
Plodové vajce uhniezdené v maternici možno vidieť ultrazvukom približne od 5. týždňa tehotenstva.
Srdcová akcia sa dá ultrazvukom zachytiť približne od 6. týždňa tehotenstva. Preto ak prídete na vyšetrenie skôr, môže vám lekár povedať, že síce vidí v maternici plodový vak, ale nevidí srdiečko, a tak sa vyšetrenie zopakuje napríklad o ďalšie 2 týždne.
Mnohé ženy to zneistí. Preto je dobré naplánovať si návštevu gynekológa s odstupom aspoň 2 týždňov od poslednej očakávanej menštruácie.
Ak lekár potvrdí aj srdcovú akciu plodu, v dohľadnom čase sa vystaví tehotenská knižka, s ktorou budete chodiť na každé ďalšie vyšetrenie počas tehotenstva až do pôrodu.
Prečítajte si tiež: Prečo môžete otehotnieť pri prerušovanej súloži