Kým rastie bruškoPotvrdenie tehotnosti

Kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva?

 PR   01.04.2020   0

Obdobie tehotenstva býva pre mnohé ženy najkrajším, ale aj najnáročnejším časom. Všetko je odrazu nové. Vyrovnať sa so situáciou často nebýva jednoduché po fyzickej ani po psychickej stránke. Niektoré ženy pociťujú príznaky tehotenstva od samého začiatku, iné neskôr alebo vôbec. Aké sú tie najčastejšie príznaky?

 

Tehotenstvo je fyziologický jav, ktorý sa začína oplodnením ženského vajíčka mužskou spermiou. Po oplodnení, ktoré najčastejšie nastáva vo vajíčkovode, sa oplodnené vajíčko pomaly presúva do maternice, kde sa uhniezdi a začína vylučovať tzv. tehotenský hormón (HCG hormón).

V tomto období sa môžu objaviť aj prvé príznaky tehotenstva ako napnuté prsníky alebo nafúknuté brucho, ktoré už potvrdí aj tehotenský test. Vďaka nemu si ženy môžu ľahko potvrdiť tehotenstvo aj doma. Pre spoľahlivý výsledok je však dobré s meraním nezačať skôr ako 2-3 dni po dátume očakávanej menštruácie.

Ak je výsledok tehotenského testu pozitívny, s najväčšou pravdepodobnosťou je žena tehotná. To však vie naisto potvrdiť iba lekár. Ku gynekológovi je vhodné ísť, keď predpokladaný termín menštruácie mešká dva týždne.

Už od začiatku môžu niektoré senzitívnejšie ženy pozorovať na sebe malé zmeny. Prvé príznaky tehotenstva ako citlivé prsia, zápcha, časté močenie či nevoľnosti alebo zmena chutí, idú s meniacou sa hladinou hormónov ruka v ruke. Náladovosť či precitlivenosť sú tiež veľmi časté.  Nie je to ale pravidlo. Sú aj výnimky, ktorým sa akékoľvek nepríjemnosti vyhnú oblúkom.

Úplne prvé príznaky tehotenstva

Je však jeden príznak, ktorý sedí takmer na každú tehotnú ženu. Tým je vynechanie menštruácie.

Existuje však malé percento žien, ktoré má pravidelné krvácanie aj počas prvých mesiacov tehotenstva, a tak sa môže stať, že si prechod do “iného stavu” spočiatku ani nevšimnú. Viesť k tomu môže aj užívanie hormónov, ktoré bránia otehotneniu. Aj tie však môžu zlyhať, ako každá antikoncepcia a môže sa stať, že tabletky žena berie aj v prvých týždňoch tehotenstva z dôvodu, že o ňom skrátka nevie.  

Ďalším typickým a veľmi častým príznakom je tehotenská nevoľnosť. Nie je isté, že ju musí zažiť každá tehotná žena, je však veľmi frekventovaným príznakom tehotenstva, ktorý sa týka približne 70 - 80% percent žien. Zvyčajne trvá do 4. mesiaca, ojedinele aj dlhšie. Sprevádza ju napínanie na zvracanie, zvracanie samotné a celková fyzická nevoľnosť a slabosť.

S pribúdajúcimi týždňami sa môže vyskytnúť aj nepríjemná bolesť brucha v tehotenstve, ktorá môže a nemusí byť varovným signálom. Často je spojená s rozpínaním maternice, ktorá naberá na objeme. Prípadne je bolesť zapríčinená nadúvaním, ktoré je tiež častým sprievodným znakom tehotenstva.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised