Na otázky odpovedá doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc. z Prvej gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Bratislave.
Čo robiť, ak trpí tehotná žena rannými nevoľnosťami?
Ranné nevoľnosti sa nevyskytujú len ráno. Ak sú nevoľnosti až 20-krát za deň, to hraničí s chorobným stavom, ktorý treba liečiť a zastaviť nevoľnosti, zvracanie, pretože vtedy hrozí dehydratácia organizmu a metabolický rozvrat. Samotná ranná nevoľnosť sa dá ľahko zvládnuť tým, že tehotná má pri posteli sušienku alebo inú „drobnôstku“, ktorú zje v posteli. Častejšie močenie je skôr vo vyšších štádiách tehotnosti. Treba rozlišovať, či ide len o častejšie močenie, alebo či tehotná nemá aj iné ťažkosti, napríklad pálenie či rezanie pri močení. Vtedy by to bolo už príznakom infekcie močových ciest.
Každá žena, ktorá prešla tehotenstvo, či tá, ktorá je tehotná, pociťuje zdravotné ťažkosti. Poskytnime však rady k jednotlivým problémom. Čo v prípade krvácania ďasien?
Znamená to pravdepodobne znížený prísun vitamínu D a kalcia. Treba jesť viac ovocia, zeleniny, umývať si zuby po každom jedle, masáž ďasien kefkou. Podľa nových predpisov dve návštevy u stomatológia počas tehotnosti hradí ZP. Je to zmena oproti minulým predpisom.
Tráviace problémy. Čo robiť v prípade zápchy?
V súvislosti s hormonálnymi zmenami v organizme – je spomalená peristaltika čriev. Treba piť viac tekutín, väčší prísun vláknin, ovocia, zeleniny. Pokiaľ s tým nevystačíme, sú k dispozícii rôzne probiotiká. Veľmi dôležité je umývanie konečníka po stolici. Zvýšená hygiena v tehotnosti je dôležitý moment.
Prečo? Je riziko infekcie vonkajších rodidiel?
Dôležitá je technika utierania konečníka. Má sa utierať spredu dozadu, nie opačne. Mikroorganizmy, ktoré sú v okolí konečníka môžu dostať dopredu na vonkajšie rodidlá a do pošvy, a tým spôsobiť výtok, ktorý už nie je normálny, ale je infekčný. Ten treba liečiť. Tehotná žena trpí častejšie výtokom, ktorý nezapácha, nesvrbí, nepáli. Je to prirodzený tehotenský výtok. Súvisí s hormonálnymi zmenami. Je to zvýšená sekrécia sliznice pošvy.
Nemali by sme sa teda obávať, ak k takýmto problémom príde. Ako dodržiavať hygienu?
Pokiaľ sa tehotnej žene niečo nezdá, vždy je lepšie poradiť sa so svojím gynekológom. Ten posúdi, či je to normálny stav alebo nie. Je to výborné pre pokoj duše tehotnej ženy. Vyhne sa tým riziku, že sa prehliadne počínajúca infekcia, ktorá by v neskoršom priebehu, keď sa nebude liečiť, mohla spôsobiť aj predčasný pôrod alebo ohroziť bábätko.
Čo robiť, ak ženu páli záha?
Podľa ľudových tradícií každá žena, ktorú páli záha, by mala porodiť chlapčeka. Pálenie záhy môžeme obmedziť – častejšie prijímať menšie množstvá potravy. Keďže sa tvorí sa viac kyseliny, aby mala s čím pracovať. Prípadne vyskúšať chladnejšie mlieko. Ak by to nepomáhalo, zveriť sa lekárovi, ktorý odporučí vhodné anacidá.
Prečo je dôležitá konzumácia kyseliny listovej, ktorú odporúčajú lekári užívať vo zvýšenom množstve v prvých 12 týždňoch tehotnosti?
Je dôležitá nielen na začiatku tehotnosti, ale v určitých rizikových rodinách, kde sa narodili deti s rázštepovými chybami – perí, podnebia, chrbtice, brušnej steny. Je to prevencia rázštepových chýb.
Čo odporúčajú lekári konzumovať v rámci pitného režimu?
Pre tehotné nie je vhodné piť kávu ani veľa čajov. Keď je žena hypotenzná, má pocit nízkeho tlaku, môže vypiť kávu, ale dá sa tomu predísť tým, že sa konzumuje dostatočné množstvo tekutín. Nedá sa kvantifikovať množstvo litrov. Existuje určité meradlo, ako sa každý z nás môže presvedčiť o tom, či jeho organizmus je dostatočne dobre hydratovaný. Stačí sa pozrieť na farbu moču. Pokiaľ je farba moču číra, organizmus sa má výborne, obličky sú v poriadku. Akonáhle je moč žltý, hustý, koncentrovaný, organizmus, obličky trpia. Riskujeme, že sa začne tvoriť piesok, kamene, čo je veľmi nebezpečné.
Je potrebné striedať druhy minerálok?
V tomto nie sú zásadné obmedzenia. V tehotnosti by sme viac odporúčali a preferovali minerálky s obsahom magnézia. Je to veľmi dobrý prírodný prvok, ktorý má blahodarné účinky na ženu počas tehotenstva v prevencii rôznych komplikácií a je dôležitý pre metabolizmus toho organizmu.
Veľa žien, najmä v letnom období, má problémy s opuchom nôh.
Práve v letnom období je to jav prirodzený. Treba len odlíšiť, či sú to opuchy z horúčav a zmenených poveternostných podmienok, alebo či sa za tým neskrýva ochorenie z tehotnosti – ako je preklamsia, ochorenie obličiek, zlyhávanie srdca. Nie je dobré, aby tehotná žena 4 hodiny sedela. Mala by si urobiť prechádzku, prestávku na pohyb. Tiež nie je pre tehotnú ženu vhodné stojaté zamestnanie. Vtedy je potrebné na chvíľu si sadnúť, vyložiť nohy, aby sa zlepšila cirkulácia.
Ako predchádzať stavom únavy?
Tehotná žena by mala spávať 8-10 hodín. Spánok by mal začínať pred polnocou. V pokročilom štádiu tehotnosti je únava spôsobená vyšším štádiom tehotnosti a v tomto období dramatickými atmosferickými zmenami. Je potrebné skúmať, či únava nesúvisí s chudokrvnosťou. Pomerne veľké percento našich žien je anemických, ich potrava neobsahuje dostatok železa. Častým príznakom chudokrvnosti je pocit únavy.
__________________________________________
Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA. Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo emailom na adrese: radioslovensko(at)slovakradio.sk
Foto: www.slovakradio.sk
DOBRY DEN.MAM 2DETI A MALA SOM UZ 3SPONTALNE POTRATY.TERAZ SOM V 8 TYZNI TEHOTENSTVA.UZIVAM INJEKCNY ROZTOK FRAXIPARINE.BOJIM SA ABY SA NEZOPAKOVAL POTRAT.CO MOZEM PRETO ESTE UROBYT?MAN SA SPOLIEHAT LEN NA FRAXIPARINE?
DOBRY DEN VOLAM SA EVA A CHCELA BY SOM SA INFORMOVAT. CAKAM 3 DIETA SOM V 5 TYZDNY TEHOTENSTVA A UZ ASI 2 A POL TYZDNA ZVRACIAM. VSETKO CO ZJEM A VYPIJEM IDE VON. BOLA SOM AJ V NEMOCNICI KDE MI DAVALI INFUZIE, LIEKY NO NIC. SOM VELMI SLABA A UZ TO NEVLADZEM ZNASAT. NEVIETE MI POVEDAT CO MAM ROBYT A CI TO BUDE TRVAT DO 9 MESIACA TEHOTENSTVA. DAKUJEM
Pekny den prajem, ja asi mesiac po otehotneni trpim bolestami hlavy, teraz som v piatom mesiaci, bolesti trosicku ustupili, ale este stale mi je casto zle od zaludka a zvraciam, tiez ma zacali boliet clenky a zapestia a ruky mi v noci zakazdym strpnu a spuchnu, je to normalne?