Tehotenstvo a pálenie záhy

Dagmar Mozolová 1

Keď mi stará mama vravela, ako ju páli záha, nevedela som, o čom hovorí. Pálenie záhy som nepoznala, až kým som neotehotnela. A potom sa to začalo – ten strašný pocit, že sa vám ide obsah žalúdka vrátiť späť tadiaľ, kadiaľ sa dostal dnu…

iStock

 

Pálenie až v hrdle.

Človek spí v polosede, lepšie povedané nespí, lebo spánku nielenže bráni bruško s bábätkom, ktoré začne kopať akurát vtedy, keď si ľahne do postele a chce si oddýchnuť, ale ešte aj tá záha!

A tak som (ako mnohé iné nastávajúce mamičky) behala do kuchyne a skúšala rôzne babské recepty.

Ešte dnes si pamätám, ako ma pálila záha, keď ma previezli na oddelenie šestonedelia, až som si musela zdvihnúť posteľ do polosedu. Potom som na chvíľu zaspala, ráno o šiestej mi doniesli bábo a s prekvapením som zistila, že sa pálenie záhy skončilo.

Pálenie záhy – častý problém

Pálenie záhy nie je v tehotenstve ničím výnimočným. Spôsobujú ho žalúdočné kyseliny, ktoré sa dostávajú späť do pažeráka. Človek pociťuje pálenie za hrudnou kosťou, až bolesť, ktorú si dokonca niektorí zamieňajú s bolesťou pri infarkte! V ústach sa môže objaviť nepríjemný horkokyslý pocit, ktorý sa podobá pocitom po vracaní.

Po pôrode sa pálenie záhy stratí. MUDr. Karol Javorka hovorí: „Pyróza alebo pálenie záhy trápi počas tehotnosti asi dve tretiny žien. Vyskytuje sa najčastejšie na začiatku tehotnosti a pretrváva v prvých dvoch mesiacoch. Ani na konci gravidity však jej výskyt nie je vzácny.“

Thinkstock

Pálenie záhy môže patriť k prvým príznakom tehotnosti a nie sú zriedkavé prípady, že začne hneď po otehotnení! Jedna mamička o svojom probléme píše: „Prakticky už asi týždeň po oplodnení ma začala neznesiteľne páliť záha, cítim ju až v ústach. Spávam podložená 5 vankúšmi, z čoho mám celý boľavý chrbát. Na záhu a zlé trávenie sa stále budím, prespím tak maximálne 5 hodín prerušovaného spánku.“

Prečo páli záha?

„Zmeny tráviacich procesov v žalúdku bývajú spôsobované progesterónom – tehotenským hormónom. Príčinou býva zmena motility, „pohyblivosti” žalúdka s následným refluxom, návratom jeho obsahu do pažeráka. Pocit pálenia v oblasti žalúdka môže trvať aj niekoľko hodín, prípadne sa opakuje po každom jedle. Príznaky sa zhoršujú v polohe ležmo,“ hovorí MUDr. Karol Javorka.

Ďalšou príčinou pálenia záhy najmä v pokročilom štádiu tehotenstva je tlak zväčšujúcej sa maternice na žalúdok.

Babské recepty na záhu. Zaberajú?

Existuje množstvo „babských receptov“, čo na záhu zaberá. Jedným z nich je mlieko. Keď som sa pýtala lekára na jeho názor na užívanie mlieka pri pálení záhy, povedal mi, že síce v prvom momente mlieko neutralizuje kyselinu v pažeráku, a teda záha naozaj na chvíľu prestane páliť, avšak keďže v žalúdku podporuje vylučovanie kyselín, je výsledný efekt ešte horší.

iStock

Ďalšími „zaručene overenými“ sú jogurt a kefír, citrusy, ocot, pikantné koreniny, postrúhaná mrkva, sucháre či ryžové chlebíky (tzv. „polystyrény“), jabĺčko, postrúhané mandle, zemiaková šťava, čaj z medovky lekárskej a harmančeka. A naozaj – u mnohých zabrali. U mnohých však nie, je to individuálne.

V diskusii na babetku.sk napísala jedna tehulka: „Najviac zaberá citrónová šťava, pijem ju po celý deň, vďaka nej je to o trochu znesiteľnejšie.“ Ja si pamätám, že som citrusy nemohla ani vidieť, tak mi po nich bývalo zle. Takže – skúšajte :-)…

Nevhodné potraviny, ktoré záhu zhoršujú

Niektoré potraviny uvoľňujú zvierač pažeráka, čím sa pálenie záhy ešte zhorší. Preto je lepšie vyhnúť sa im. Patria k nim káva, čokoláda (biela čokoláda je dovolená), paradajky, alkoholické nápoje, mastné jedlá, horúce nápoje. Ak vám spôsobujú pálenie záhy aj iné potraviny, obmedzte ich konzumáciu.

Sóda bikarbóna a lieky

Sóda bikarbóna neutralizuje žalúdočnú kyselinu, avšak jej časté užívanie sa neodporúča.

„V zásade by nemala robiť veľký problém. Prirodzené prostredie v žalúdku ma však kyslú reakciu, bikarbóna ho neutralizuje. Tým môže spôsobiť poruchy trávenia, intenzívnejšiu produkciu žalúdočnej kyseliny a to je potom začarovaný kruh,“ hovorí MUDr. Karol Javorka. „V prípade potreby je možné použiť liečivá – antacída. Iný druh liečby je nevyhnutné konzultovať s lekárom.“

Najlepšou prevenciou je jesť nedráždivé jedlo v malých dávkach viackrát denne.

Prečítajte si tiež článok: Čo jesť v tehotenstve

 

Bude to chlapček?

A ozaj, vraj sa ženám, ktoré páli v tehotenstve záha, narodí chlapček. To by sa u nás malo chlapcami len tak hemžiť! Mám tri deti – dvoch chlapcov a jedno dievčatko. V duchu tejto povery si myslím, že naša krásna princezná je tou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo :-)…prečítajte si tiež iné povery a báchorky o bábätkách.

Vy po pôrode skončíte, vaše bábätko začne…

Spomeňte si na pálenie záhy po pôrode, keď sa vám bude zdať vaše bábätko nespokojné a plačlivé, akonáhle ho po dojčení uložíte do vodorovnej polohy. Mamičky to často pripisujú svojmu “nekvalitnému” mlieku, alebo si myslia, že ho majú málo. Príčinou však môže byť reflux, spôsobený samovoľným, opakovaným návratom obsahu žalúdka späť do pažeráka, a niekedy až do úst.

Odborná konzultácia k článku: MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník

Zdroje: www.primar.sk, Fórum na www.babetko.sk, Poradňa gynekológa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (38 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vážený pán doktor Javorka, odporúčate antacidá a neodporúčate sódu bikarbónu, lebo neutralizuje prostredie žalúdka. A čo prosím vás robia tie antacidá?! To ozaj chcete každého zničiť liekmi len kvôli farmabiznisu? Ľudia pozor na to. Radšej si naštudujte problematiku z viacerých strán než sa do niečoho pustíte, lebo zdravie vám potom nik nevráti. Ja odporúčam napr. mastichu – prírodný liek na žalúdok, pomohla mi aj pri pálení záhy.

Pridaj komentár