Mykóza trápi aj budúce mamičky. Viete, ako jej predchádzať?

Marcela Beňová 0

Niektoré zmeny budúce mamičky príjemne prekvapia. Napríklad zdravšia pleť, lesklejšie vlasy či pevné nechty, ktoré majú na svedomí hormonálne zmeny v tele.

No sú aj také, o ktorých tehotné ženy nehovoria radi. Priberanie na váhe, zmeny nálad či nepríjemné gynekologické problémy, ktorých sa nevieme zbaviť.

Shutterstock

Jeden z najčastejších problémov tehotných žien je aj vaginálna mykóza. Ak sa jej liečba zanedbá, môže mať za následok neskoršie zápaly, zrasty a bolestivé poranenia na koži, ktoré sa môžu prejaviť po pôrode, a v budúcnosti komplikovať otehotnenie.

Prečo je mykóza taká častá?

Mykóza patrí medzi gynekologické ochorenia a minimálne jedenkrát za život sa objaví u 75% slovenských žien. Prejavuje sa nepríjemnými pocitmi, svrbením, začervenaním či výtokom. Niekedy sa môžu vyskytnúť aj bolesti pri pohlavnom styku. Prečo je toto ochorenie také časté?

Na príčine sú baktérie, ktoré sa v pošve vyskytujú prirodzene. Stačí však choroba, nevhodný kozmetický produkt, nedostatok viatmínov, únava, stres či lieky, a prostredie sa naruší. Baktérie sa tak môžu šíriť a spôsobovať komplikácie.

Mykóza sa vyskytuje u žien v každom veku, niekedy aj skôr, než dievča dostane prvú menštruáciu. V období tehotenstva je veľmi častou príčinou narušenie rovnováhy pH v oblasti pošvy. Aj preto by sa budúce mamičky mali vyhýbať dlhým kúpeľom, horúcej vode, saune či kúpaniu v bazéne.

V bazénoch s chlórovanou vodou sa na dezinfekciu používajú rôzne prípravky, ktoré narúšajú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a u žien môžu vyvolať nepríjemnú reakciu.

Ďalším problémom sú bežné kozmetické produkty z drogérie určené na intímnu hygienu. Vyhýbajte sa im, najmä ak sú parfumované.

Problémom je aj veľmi vlhké prostrenie, ktoré spôsobuje, že sa baktérie môžu rýchlejšie šíriť. Najmä v lete po kúpaní nesmú budúce mamičky zabúdať okamžite si prezlieť mokré plavky za suché.

Pre vlastné pohodlie aj zdravie je lepšie, ak sa vyhnú syntetickým materiálom, a dajú prednosť bavlnenej spodnej bielizni a vzdušným látkam. Ideálny nie je ani satén. Je síce príjemný, ale udržuje vlhkosť, čo koži v citlivom období tehotenstva neprospieva.

Zmena jedálnička aj hygienické zásady

V období tehotenstva sa zmeny v organizme podpíšu aj na tom, ako naše telo reaguje na niektoré potraviny. V hrubom čreve sa zvyknú vyskytovať baktérie, ktoré môžu v prípade premnoženia spôsobiť problémy s vaginálnou mykózou.

Aj preto by sa budúce mamičky mali zrieknuť sladkostí, sladených nápojov, bieleho cukru, medu, ovocných džúsov, octu či arašidov.

Pozor si dajte aj na mliečne produkty ako biely jogurt, tvaroh či syry. Naopak, dobrú službu vám preukáže čerstvá zeleniny, grep, citrón, mandle, pohánka či pár kvapiek oreganového oleja. Klasickou radou, na ktorú by nemala zabúdať žiadna tehotná žena, je vyhýbanie sa alkoholu, fajčeniu a nadmernému množstvu kávy.

Správna intímna hygiena vyzerá ako samozrejmosť, ale nie je to tak. Pri umývaní vynechajte zbytočné produkty ako parfumované mydlá a gély, najideálnejšia je čistá voda. Nepoužívanie ani špongie či rukavice.

Po sprchovaní dajte prednosť mäkkému uteráku z kvalitného materiálu. Pravidelná hygiena by mala nasledovať po každom kúpaní v bazéne, cvičení či pohlavnom styku, ale minimálne raz denne. Aj takto pomáhame organizmu predchádzať premnoženiu baktérií.

Spodnú bielizeň, rovnako aj pyžamá, perte minimálne na 40 stupňov, a ak sa u vás mykóza objaví, nezabudnite oblečenie ktoré je v priamom kontakte s telom, prežehliť.

Čím nahradiť babské rady?

Žiaľ, aj medzi budúcimi mamičkami platí, že v prípade problémov dáme pred návštevou ordinácie či lekárne prednosť receptom starých mám.

Sedavé kúpele či liečba jogurtom vyzerajú síce jednoducho, ale väčšinou nepomáhajú.

TIP z lekárne:

Overené prostriedky pri zvládaní gynekologických problémov vhodných aj pre tehotné ženy prináša aj značka Epigen. V prípade problémov s mykózou vám pomôže Epigen intim gél, ktorý pomáha prekonať nepríjemné prejavy v oblasti pošvy.

Na urýchlenie hojenia pomáha Epigen sprej, ktorý zabraňuje množeniu baktérií a pôsobí upokojujúco.

Výbavou tehulky, či už jej do pôrodu zostábva ešte niekoľko mesiacov, alebo práve balí tašku do pôrornice, by mali byť aj Epig intímne obrúsky, ktoré pomáhajú udržať prirodzené pH pokožky, a bránia tak vzniku mykózy. Viac na epigen.eu

Správna liečba, no predovšetkým prevencia, chráni zdravie a pohodu každej ženy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...