Kým rastie bruškoKomplikácie

Keď vám povedia, že to bude Down...

 Lenka Tinková   15.03.2015   0

„Ide o ďalšiu z čŕt osobnosti, o nižší stupeň intelektuálneho rozvoja. Downom syndróm nie je choroba.“ prehlásil Pablo Pineda, 29-ročný Španiel, prvý človek s Downovým syndrómom v EÚ, ktorý dosiahol vysokoškolské vzdelanie.

Spoločnosť, častokrát aj na čele s doktormi či gynekológmi, však túto diagnózu stále berú ako pohromu. V roku 2012 štatistiky v USA uvádzali, že až 92% amerických žien podstúpi potrat kvôli diagnostikovanému možnému downovmu sydrómu dieťatka.


 

Lucia sa o tom dozvedela v 15. týždni tehotenstva

Mamička Lucia sa o možnosti, že jej dcérka bude mať Downov syndróm dozvedela v 15 týždni tehotenstva na genetickom ultrazvuku . „Boli sme s manželom obaja zaskočení. Keď z nás opadlo prvotné prekvapenie proste sme sa s tou myšlienkou zmierili. O potrate sme sa ani nerozprávali. Zato doktori mi takú možnosť predkladali.

Už vtedy som ale cítila pohyb dieťatka. Nevedela som si to teda ani predstaviť. Tiež som vždy tvrdila, že by som nechcela mať také dieťa. Keď ale táto situácia nastala, mala som jednoznačný postoj.

Niekde som čitala, že záleži či sa pozeráte na dieťa, a vidíte Downov Syndróm alebo vidíte svoje dieťa.

To je veľmi dôležité. Tu nie je čo riešiť, všetko ide, plynie a problémy sa riešia za pochodu. Žiadne polemizovanie, jednoducho žijeme,“ vraví Lucia.

Napriek tomu opačné rozhodnutie matiek neodsudzuje. Rozhodnutie je vždy na žene. Ako Lucia podotýka, špeciálne dieťatko si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Vo väčšine prípadov závisí hlavne od mamičky. Musíte tomu prispôsobiť svoj život i pohodlie. Ale odmenou je okrem veľkých pokrokov aj čistá láska, dodáva.

Pár tipov od otecka

Američan Rick Smith je otcom dvojročného chlapca s Downovým syndrómom. Začal písať o každodenných radostiach a pokrokoch svojho syna. A dnes má viac ako šesťdesiat tisíc fanúšikov. Vytvoril okolo seba komunitu rodičov, ktorí neplačú kvôli tejto diagnóze ale snažia sa užívať si každý deň.

Nedávno spôsobil internetový šum svojim dlhým príspevkom adresovaným hlavne doktorom a pôrodnému personálu. S názvom: Ako priviesť na svet dieťa s Downovým syndrómom, tým správnym spôsobom. V nasledujúcom článku sme pre vás yybrali  pár najdôležitejších pripomienok.  Stoja za prečítanie.

Slovenská realita

Keď hovoríme o dobrej dobe pre tieto detičky, nemyslíme tým len zahraničie. Aj Slovensko sa v tejto oblasti stále posúva dopredu. Zakladajú si vlastné divadelné krúžky, športujú a zastupujú Slovensko na svetových súťažiach. 

Okrem špeciálnych škôl môžete s takýmto dieťatkom chodiť i na plávanie, gymnastiku, niekotré majú zase radi maľovanie či hudbu. Často sa vyznačujú výbornou ohybnosťou.  Zdravý pohyb je pre ne preto dôležitý. Špeciálny pedagógovia radia rodičom: „Dôležité je neklásť na detičky príliš vysoké nároky. Avšak ak vidíte, že mu niečo ide výnimočne dobre alebo sa o to zaujíma, urobte všetko preto, aby ste túto jeho aktivitu podporili. Vráti sa vám to dvakrát.“ Ak dieťatko ťažšie vníma a učí sa očami, trénujte pamäť napríklad hmatom. Vždy sa dá nájsť alternatívna cesta. 

Združenie SDS a divadlo Agapé k tejto téme natočili veľavravné video. Aj tieto „veľké deti“ dokážu byť pre náš svet veľkým prínosom.

 

Aký bol, alebo je váš príbeh?

Stretli ste sa s dobrým prístupom lekárov a gynekológov? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentári s ďalšími rodičmi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised