Dve deti krátko po sebe – testy odolnosti

Hana Celušáková 1

Nech ste veľkáča na samostatnosť pripravovali akokoľvek usilovne, je veľmi pravdepodobné, že s príchodom bábätka bude chcieť byť vo vašej náruči čo najčastejšie. Takže „je li libo“ adrenalínových športov, stačí sa vybrať napríklad na prechádzku.

Ingimage

 

Prechádzky

Vopred si premyslite čo potrebujete na oblečenie oboch detí a seba, zbaľte ostatné propriety ako čaj, náhradné oblečenie, hračky a drobné úplatky.

Ak sa vám druhé dieťa narodilo na jar či v lete, vedzte, že máte od osudu až nespravodlivú 😉 výhodu oproti mamám, ktoré musia organizovať takéto prechádzky od novembra do marca.

Mne sa osvedčilo obliekať najprv staršie dieťa, potom mladšie (aby sa tak nespotilo a nezačalo plakať), vy sa kľudne obliekajte až za dvermi, ľahšie oschne pot:)

Pripravte sa na to, že sa vám pravidelne jedno dieťa pokaká, alebo ogrcká, druhé bude chcieť ísť cikať, alebo sa obleje a odchod z domu môže trvať aj hodinu. Plánujte podľa toho príchody, odchody a dávkovanie antidepresív.

Môžete vyskúšať najprv malé dieťa uspať pred dverami a až potom začať obliekať staršie. Ste kreatívna, určite časom nájdete model, ako to budete zvládať. Keď nie, aj pokus sa ráta;-)

 

Prepravné prostriedky

Alternatívy:

  1. malé dieťa v šatke (alebo v inom nosítku), staršie dieťa v športovom kočíku (náročné na chrbát, bábätko nemáte kam zložiť, myslíte na to, ako napr. staršie dieťa zdvihnete na húpačku);
  2. malé dieťa v hlbokom kočíku, staršie dieťa kráča (takže ho budete aspoň časť cesty niesť);
  3. malé dieťa v hlbokom kočíku, staršie dieťa na kiddyboarde (takže ho budete aspoň časť cesty niesť a potkýnať sa o kiddyboard);
  4. malé dieťa v hlbokom kočíku, staršie dieťa na odrážadle (časť cesty nesiete aj odrážadlo);
  5. obe deti v hlbokom kočíku (nie vždy prežije kočík, prípadne niektoré z detí);
  6. obe deti v tandemovom kočíku (nevhodné do užších dverí a do väčšiny obchodov, na manipuláciu potrebujete značnú silu, na druhej strane – obe deti a nákup majú kde sedieť alebo ležať).

 

Škôlka – áno, či nie?

Či umiestniť staršie dieťa do škôlky alebo jaslí je vždy ťažké rozhodovanie. Výhody i nevýhody musí každa mama zvážiť individuálne, na základe veku a celkovej zrelosti staršieho. Takáto zmena by rozhodne nemala prísť až v čase narodenia bábätka, treba ju podniknúť s predstihom.

Za škôlku:

Za výhodu pokladám, že máte aspoň časť dňa len jedno dieťa, môžete si ľahšie naplánovať program, zorganizovať domáce práce, skôr si oddýchnte. Niekedy je naozaj ťažké zľadiť potreby detí s dvoj a menším vekovým rozdielom.

Proti:

Nevýhody vidím vo väčšom riziku zavlečenia chorôb k malému bábätku, v strese pre staršie dieťa a v neposlednom rade aj v strese pre vás. Dieťa treba odviesť do škôlky v určenom čase, na ktorý musíte vychystať oboch, rovnako vyzdvihnutie zo škôlky (hlavne v zime) narušuje režim dňa. Niekedy vám bábätko „nevhodne“ zaspí, inokedy naopak nezaspí.

Samozrejme minimálne jednu cestu môže zabezpečiť otecko (hlavne ráno, pri príchode, deti menej plačú s otcami ako s mamami), alebo si navzájom pomôžete so susedou, ktorá má dieťa v rovnakej školke. Nejedna mama ale skonštatovala, že výhody proste nestoja za tú naháňačku, alebo je dieťa na kolektív psychicky či imunitne ešte nezrelé.

 

Bezpečná zóna v byte

Ak budete všetci celý deň spolu, musíte premyslieť bezpečné miesto pre bábätko. Staršie deťi súrodenec prirodzene zaujíma, preto sa nevyhnutne stáva terčom ich experimentovania. Ak chcete mať istotu, že sa deťom môžete otočiť chrbtom, myslite vopred na správne „odkladisko“.

Klasická postieľka či košík na prádlo, ohrádka alebo kočík nemusia byť vždy zárukou bezpečnosti, nám sa osvedčila závesná kolíska zo stropu. Ide len o to, aby ste bábätko mali na dosah a zároveň mimo akčný rádius veľkáča.

Niekedy pomáha vytvoriť si aspoň z časti bytu „ohrádku“ – bezpečnú zónu, v ktorej nie sú predmety, čo sa dajú stiahnuť, rozbiť, rozkusnúť alebo inak ohroziť. Zabudnite na voľne ložené kreatívne pomôcky, hlavne fixy a voskovky sa zle odstraňujú zo stien i mladšieho dieťaťa.

Zbytok bytu môžete ochrániť bezpečnostnými poistkami, zalepením dverí na skrinkách alebo ich zagumičkovaním, premontovaním kľučiek smerom nahor (dlhšiu dobu ich deti nedosiahnu otvoriť), alebo zamknutím niektorých izieb. Pri dverách umiestnite do bezpečnej výšky háčiky na odloženie kľúčov. Predstava, že sa starší sám niekde vymkne mi dodnes naháňa strach.

 

Hranie

Na začiatku spoločné hranie v podstate nie je možné, často sa budete hrať so starším ponad hlavu dojčeného bábätka, často vás bude „nutne potebovat“ v najnevhodnejší čas. Nadýchnite sa a vydržte, bude ešte horšie;-)

Asi v polroku nebude zaujímavejšia hračka, ako tá, čo má ten druhý; v roku sa už mladší nebude ochotný nechať sa obalamutiť akoukoľvek náhradou a zhruba v dvoch rokoch už máte najhoršie za sebou. Od troch rokov je schopnosť spolu sa hrať neoceniteľná, naozaj o nich dlhší čas nemusíte „ani vedieť“ (len výsledky tvorivej spolupráce niekedy nepotešia).

Rozhodne, aj keď to nie vždy vyplynulo z tejto série článkov, je spolužitie s dvomi deťmi krátko po sebe veľkým prínosom. V prvom rade pre nich, pretože sa od seba možu veľmi veľa naučiť a potiahnuť sa navzájom v slabých miestach.

Bonusom pre vás je niekoľkoročný 24 hodinový tréning organizačných schopností, kreativity, flexibility a v prvom rade každodennej radosti zo života.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (49 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár