Tehotenstvo je čarovný čas, keď sa život celej rodiny na chvíľu spomalí a domácnosť sa naplní radostným očakávaním.
Bruško budúcej mamičky sa postupne zaokrúhľuje a rastie, čo je znamením, že pôrod je každým dňom bližšie. Niekedy však nepriberá len mamička, ale pôrodné kilá navyše sa „lepia“ aj otecka.
Muž pribral skoro toľko čo ja
Takúto skúsenosť má aj mamička Terezka.
„Ja aj môj muž sme sa na bábätko veľmi tešili. Keďže som otehotnela až po tridsiatke, bola to pre nás veľká a vítaná zmena. Z aktívnych lyžiarov, turistov a milovníkov plávania sme na druhý deň, keď nám vyšiel tehotenský test pozitívne, presedlali na usadenejší štýl života.
Po desiatich rokoch aktivít nám to nevadilo. Odrazu sme mali viac večerov v kine, doma pri telke a nedele sme trávili leňošením v posteli. V piatom mesiaci som s prekvapením zistila, že už mám sedem kíl naviac, a môj muž rovnako.
Krátko pred pôrodom som sa zastavila na plus dvadsať kíl. A manžel? Počas môjho tehotenstva pribral dobrých 17 kíl. A to bol predtým mušia váha.“
Ako na mužov vplýva tehotenstvo ženy?
Psychológovia dlho zisťovali, ako tehotenstvo ženy ovplyvňuje muža. Je dokázané, že budúci oteckovia rovnako ako mamičky môžu prežívať syndróm hniezdenia, keď sa snažia pripraviť svoj domov na príchod nového života.
Okrem toho rovnako ako ženy prežívajú nervozitu, strach z pôrodu a zo zmien, stres, smútok a kolísanie nálad. Prispieva k tomu predovšetkým fakt, že sa na nich ako živiteľov rodiny kladie väčšia záťaž finančného a materiálneho zabezpečenia rodiny.
Niekedy prežívajú aj obavy o manželku, či už v čase, keď prekonáva ťažkosti spojené s prvým trimestrom ako ranné nevoľnosti, alebo obavy z pôrodu či komplikácií.
Prečítajte si aj: Muž po pôrode odmieta sex
Takáto záťaž sa u muža môže prejaviť bolesťami hlavy, zvýšenou únavou, ale aj nespavosťou. Zvyčajne však nepríjemné pocity liečia práve pozitívne očakávania, ktoré tehotenstvo prináša.
Stačí prvé kúpené detské oblečenie či fotka z ultrazvuku, ktoré zaženú stres a obavy ako u mamičky, tak aj u ocka.
Prečo ockovia priberajú?
A ako je to s priberaním u budúcich oteckov? Za všetkým nakoniec nebudú hormóny ani tehotenské chute, ale zmena životného štýlu.
Tá sa prejaví predovšetkým pri prvom dieťati, pretože ak sú manželia naučení tráviť čas spoločne, zvyčajne sa zmení jeho náplň.
Kým niektorí sa rozhodnú využiť mesiace do pôrodu na splnenie posledných cestovateľských ambícií, najmä ak sa mamička cíti dobre, iní zvoľnia a užívajú si domácu atmosféru.
Mnoho párov začne viac variť doma, vyhýba sa polotovarom a dopraje si kvalitnejšiu stravu. Pokojnejší štýl života a rodinné večere tak neraz prispejú ku kilám naviac, nielen u mamičky ale aj u ockov.
Dôležitým faktorom je aj nové pracovné nastavenie u muža. Príchod nového potomka je nielen radosť, ale aj väčší tlak na rozpočet.
Práve v tomto čase muži sa muži zvyknú viac zamerať na prácu, a tak pribúdajú nielen hodiny navyše za počítačom, ale aj snaha o povýšenie, ktorá opäť znamená viac hodín v sedavom zamestnaní.
Preto nie div, že kilá rýchlo pribúdajú nielen u mamičky, ale aj u otecka.
Chudnutie po pôrode je ťažké pre oboch
Zvyčajne po šestonedelí, keď sa utrasú dojmy a zážitky a rodina postupne nabieha na nový režim, začínajú mamičky premýšľať o tom, ako sa dostať na pôvodnú váhu.
Chudnutie po pôrode nie je popri bábätku ľahké, či už pre novopečené mamičky alebo oteckov.
Zhadzovať kilá popri malom bábätku sa rozhodla aj mamička Terezka s manželom.
„Po pôrode mi zostalo desať kíl navrch. Mne aj mužovi odrazu chýbala energia, bolelo nás celé telo, večer sme doslova nestačili s dychom. Do toho sa pridal zúfalo obmedzený čas, lebo naše dievčatko si vyžadovalo 100% pozornosti.
Prečítajte si aj: Tehotná a strašne unavená. Dá sa s tým niečo urobiť?
Spočiatku sme chodili len na prechádzky s kočíkom, v peknom počasí na hodinku či na dve. Neschudli sme, ale vrátil sa nám pohyb a mali sme energiu fungovať. Keď bola dcérka trošku väčšia investovali sme do cyklovozíka.
Začalo sa obdobie športu na korčuliach a bicykli, pridali sme zeleninu a vyhodili večernú pizzu, muž aj pivo a sladkosti. Kilá šli postupne dolu. Ale až po skončení materskej sme si režim upravili natoľko, že sme opäť pravidelným tréningom vytrénovali svaly.
Kilá naviac by sa nemali zanedbávať ani u ženy, ani u muža. My sme to pochopili, až keď muža začal bolievať chrbát a zhoršili sa mu výsledky na preventívke. Pri ďalšom tehotenstve by som si už naňho dala určite viac pozor,“ dodáva Terezka s úsmevom.