Kým rastie bruškoAko sa žije v brušku

Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)

 Martina Toroková   01.03.2021   0

Jedna vec je istá v každom prípade – počúvanie hudby má pozitívny vplyv na zdravie. Hudba vie zlepšiť náladu, lepšia nálada pomôže imunitnému systému, a správne zvolená hudba pomôže vášmu srdcu regulovať prietok krvi, či relaxácii a lepšiemu spánku.
V tehotenstve by ste mali skúsiť všetko, čo prospieva zdraviu. Napríklad aj počúvať správnu hudbu. Určite rada podporíte svoje zdravie aj zdravie svojho dieťatka.

Pozrime sa, ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.

shutterstock

 

Ako hudba pomáha počas tehotenstva

Relaxácia

Relaxácia patrí k najdôležitejším aspektom zdravého tehotenstva. Keď vo vás rastie dieťatko, isto nie je celkom jednoduché len tak relaxovať, ale rozhodne je to dôležitý predpoklad bezproblémového tehotenstva.

Mnohí odborníci odporúčajú relaxáciu najmä počas tretieho trimestra. Niektoré ženy v tomto období dokonca prestanú pracovať (ak môžu), najmä ak pracujú vo veľmi stresujúcom prostredí. Stres a napätie sa dá znížiť aj počúvaním hudby, najmä klasickej alebo iných upokojujúcich žánrov.

Počúvanie hudby sa môže stať vaším novým koníčkom.

Ak tehotná žena niekoľko mesiacov pred narodením dieťaťa prestane pracovať a prestane sa venovať záľubám, ktoré vyžadujú príliš veľa energie alebo predstavujú riziko pre dieťa, má zrazu viac voľného času. No nuda počas tehotenstva škodí matke aj dieťaťu, preto je veľmi užitočné nájsť si produktívne záľuby.

Niektoré ženy, ktoré majú veľa voľného času, prepadajú nezdravým záľubám, od neproduktívnych až po úplne nebezpečné. Aj zdanlivo neškodné hry, ako napríklad Candy Crush, môžu byť návykové, nehovoriac o kasínových hrách. Z nich sa potenciálne môže vyvinúť závislosť od hazardných hier ktorú je ťažko prekonať, a keď sa dieťa narodí, táto závislosť môže mať nepriaznivý vplyv nielen na vás, ale aj na vaše dieťa.

Zdravšou alternatívou je, napríklad, vyhľadávanie novej hudby na počúvanie. Máme na mysli pomalú relaxačnú hudbu – Rage Against the Machine asi nezaberie, no každá upokojujúca a povznášajúca hudba môže byť pre matku i dieťa veľkým prínosom. Okrem toho, ak matka objaví novú záľubu v hudbe, možno strávi viac času hľadaním ďalšej hudby od konkrétnych umelcov, alebo si nájde priateľov medzi fanúšikmi online, čo jej môže pomôcť zmierniť pocit nudy a nájsť si naplnenie aj počas tehotenstva.

Zníženie krvného tlaku

Relaxácia obyčajne pomáha znížiť krvný tlak. Ak budete počúvať relaxačnú hudbu dlhšie, zistíte, že váš krvný tlak klesá alebo sa stabilizuje na zdravej úrovni a rovnako vyrovnaný by mal byť aj váš tep.

Počas tehotenstva je nevyhnutné predísť vysokému krvnému tlaku, pretože inak je, napríklad, vyššie riziko preeklampsie, (ktorá môže byť kritická, ak sa nelieči).

Tlmenie bolesti

Keď ste tehotná, budete pociťovať najrôznejšie bolesti, o ktorých ste ani netušili, že existujú. Tehotenstvo je dar, i keď miestami sa to až tak nezdá.

No aj hudbu môžete využiť na tlmenie bolesti. Hudba sa používa v nemocniciach a hospicoch ako pomôcka pri zvládaní chronickej bolesti – a nie je dôvod, prečo by nemohla pomôcť aj pri bolestiach súvisiacich s tehotenstvom.

Muzikoterapia navodzuje senzorickú stimuláciu, ktorá pomáha zmierňovať pocit bolesti. Spravidla sa na tento druh bolesti používajú veselé a optimistické piesne.

shutterstock

 

Kvalita spánku

Kvalite spánku tehotnej ženy môže výrazne pomôcť aj hudba. Deťom pomáhajú zaspať uspávanky a pre dospelých to platí rovnako. Počúvanie meditatívnej hudby tesne pred spaním je skutočne skvelý spôsob, ako lepšie zaspať a štúdie dokázali, že dospelí, ktorí počúvajú hudbu 45 minút pred spaním majú ihneď lepšiu kvalitu spánku.

Hudba pomáha spúšťať elektrické signály v mozgu, ktoré podporujú odpočinok, a hovoria mu, že je čas vypnúť. Je však dôležité zvoliť správnu hudbu – relaxačné melódie sú jednoznačne najlepšie.

Pomáha mozgovej činnosti plodu

Väčšina výhod počúvania hudby sa týka vás, ale veľmi to prospieva aj vášmu nenarodenému dieťatku. Hoci klasická hudba nemusí nevyhnutne zvýšiť inteligenciu plodu, štúdie preukázali, že zvyšuje jeho mozgovú aktivitu. Aj keď pravdepodobne neexistujú výrazné rozdiely, niektorí vedci tvrdia, že klasická hudba môže bábätkám pomôcť ľahšie zachytiť nové zvuky.

Pomáha sluchovým schopnostiach plodu

Plod počuje prvý zvuk okolo 16. – 18. týždňa tehotenstva a štúdie posledných týždňov tehotenstva ukázali, že plod dokáže rozpoznať oveľa viac, než by ste si mysleli – vrátane hlasu matky a slovných vzorcov v rodnom jazyku. Počúvanie hudby môže zvýšiť sluchové schopnosti plodu a ak si budete púšťať správnu hudbu, možno dávate dieťaťu šancu, že sa narodí s lepším sluchom.

Akú hudbu počúvať

Takže teraz, keď už viete, aké super výhody môže mať počúvanie hudby v tehotenstve, predstavíme vám hudbu, ktorú by ste mali počúvať.

Klasická hudba

Klasická hudba je počas tehotenstva najpopulárnejšia a aj my sme ju tu už niekoľkokrát spomenuli. Relaxačné rytmy, často v podaní klavíra alebo huslí a, samozrejme, bez textov rozhodne patria k tomu najupokojujúcejšiemu, čo môžete vyskúšať. Pustite si Mozarta alebo Beethovena a relaxujte.

Meditačná hudba

Je mnoho skladieb, ktoré vám môžu s meditáciou pomôcť a niektoré obsahujú aj dialóg na uľahčenie relaxácie. Niektoré meditačné melódie majú pomôcť v boji proti stresu a úzkosti, iné môžu pomôcť so spánkom. Na YouTube alebo v Spotify nájdete veľa meditačnej hudby presne podľa svojich predstáv.

Veselé skladby

Ak chcete v tehotenstve počúvať svoje obľúbené popové piesne, len smelo! Štúdie preukázali, že deti v maternici reagujú na veselú hudbu a ak vo vás hudba uvoľní endorfíny, dieťaťu to bude iba na prospech. Pokúste sa vybrať si niečo, k čomu máte osobný vzťah, čo vyvoláva príjemné spomienky a pocit pohody.

Záver

Počúvanie niektorých hudobných žánrov má počas tehotenstva mnoho výhod. Môže prospieť matke i dieťaťu; môže pomôcť predísť určitým problémom, súvisiacim s tehotenstvom a znížiť hladinu stresu matky. A napokon, môže plodu pomôcť vyvinúť sa v šťastné a zdravé dieťa.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať: