Prišla k zaujímavým zisteniam.
Shutterstock Je dobré jesť v tehotenstve čokoládu? Vedkyňa skúmala, ako sa šesťmesačné bábätká správajú – napríklad, či sa boja, ako ľahko sa dajú utíšiť, či ako často sa usmievajú a smejú. Vyšlo jej, že aktívnejšie boli bábätká žien, ktoré v tehotenstve denne jedli čokoládu. Viac sa usmievali a smiali.
Katri Räikkönenovú tiež napadlo zmerať hladinu stresu u matiek a zistila, že bábätká vystresovaných žien, ktoré pravidelne konzumovali čokoládu, sa v nových situáciách báli menej ako deti vystresovaných žien, ktoré čokoládu nejedli.
Čo z toho pre nás vyplýva? Že ak sme práve tehotné, máme sa začať rýchlo cpať čokoládou, aby sme dobehli aj dni a týždne, keď sme o tomto úžasnom tipe s čokoládou ešte nečítali?
Alebo, že ak už sme matky, nie jedného, ale viacerých detí, máme chytať paniku, prečo sme len o tomto skôr nevedeli, lebo sme mohli mať menej umrnčané bábätká? Má nám to byť spätne ľúto, máme sa kvôli tomu cítiť zle?
Aj vaše bábätká sa budú smiať Sama Perryová píše, že sa k nej informácia o čokoláde dostala neskoro. No napriek tomu, že nejedávala pravidelne čokoládu, jej bábätko sa aj tak často smialo. A určite sa budú aj tie vaše, či už jete alebo nejete čokoládu.
Ak čokoládu nejete, možno lepšie pre vás a prípadné hemoroidy, keďže čokoláda nepatrí k potravinám, ktoré podporujú pravidelné, bezbolestné vyprázdňovanie.
Naopak, niektorým ženám, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú tehotné, môže významne pozdržať črevné pochody a potom si na WC neraz v bolestiach nacvičujeme „pôrod.“
Shutterstock Ale späť k Perryovej a jej príkladu s čokoládou, ktorému hovoríme aj „sympatetická mágia.“
Ide o zvyky, povery, či tabu, ktoré nájdeme po celom svete a spočíva v tom, že symptómy spájame s niečím, čo matka v tehotenstve zjedla alebo urobila. Niekedy môžu byť tieto rady nápomocné, ale rovnako môžu škodiť.
Je možno ťažké si pripustiť, že tehotenstvo nemáme celkom pod kontrolou. A že istoty nemáme zaručené, nech už budeme dodržiavať všetky rady a preventívne opatrenia. Nie je možné mať úplne bezpečné tehotenstvo, už vo svojej podstate predstavuje riziko, pripomína Perryová.
„Existuje riziko, že sa vám narodí dieťa s nejakou abnormalitou alebo že neprežije. Nezabránila by tomu nijaká mágia, či už by ste sa vyhýbali jedlám z veľkého netopiera alebo dodržali akékoľvek iné pravidlo, ktoré ste podľa seba porušili ,“ píše Perryová, podľa ktorej je však dôležité to, aby sme o svojom nenarodenom dieťati neuvažovali ako o niečom, čo sa môže pokaziť.
Premyslite si príbeh, ktorý chcete dieťatku rozprávať, o tom, čo ho tu bude čakať po jeho narodení. Príbeh, v ktorom budete chcieť obidvaja pokračovať aj po pôrode, nabáda Perryová.
„Sústreďte sa na to, čo sa môže podariť, nie na hrôzostrašné historky. To isté platí pre príbehy o náročných pôrodoch. Dobrá nálada ovplyvní vaše nenarodené bábätko ,“ radí Perryová, podľa ktorej je nevyhnutné, aby sme si pri deťoch osvojili optimizmus.
Pre deti je dôležité, aby im veril niekto, koho si vážia. A to si môžeme nacvičovať už od tehotenstva, či čokoládu jeme alebo nie.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Dievčatá sa častejšie rodia pekným ženám .
Loading...